Dům středověkého původu býval součástí Putimské brány. Na fasádě nedávno odkryta renesanční sgrafita. V domě bydlel básník Adolf Heyduk, spisovatel Josef Holeček, básník a spisovatel Fráňa Šrámek. Dnes Základní umělecká škola Otakara Ševčíka.
Hlavní obrázek místa
průčelí domu se zasazenými dělovými koulemi
© Milan Caha 05/2009
Dům středověkého původu, ve své historii několikrát upravovaný, býval součástí jedné ze tří píseckých bran – Putimské. Když byla brána v letech 1834 a 1836 bourána, byly nalezeny dělové koule. Ty byly zasazeny do fasády domu a dům tak získal své nynější jméno. Při nedávné rekonstrukci byla na fasádě odkryta a restaurována renesanční sgrafita. V domě krátce bydlel básník Adolf Heyduk, a jako student na podnájmu budoucí spisovatel Josef Holeček. Dětství a mládí zde prožil básník a spisovatel Fráňa Šrámek. Dům a jeho okolí hraje roli v jeho románu Stříbrný vítr i divadelní hře Měsíc nad řekou, objevil se i ve zfilmování těchto děl píseckým rodákem Václavem Krškou. V domě sídlí Základní umělecká škola Otakara Ševčíka. Na nádvoří má tento horažďovický rodák a slavný houslový pedagog pomníček.
Milan Caha (zdroj: www.icpisek.cz), red upr., 1.6. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Písek

Místa v okolí

 městské opevnění
 Písek
 sladovna
 radnice
 synagoga
 Kamenný most
 kostel sv. Václava
 zemský hřebčinec
 židovský hřbitov
 vojenský hřbitov
 Jarník
 kaple sv. Anny
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 železný most
 Velký Mehelník
 Velký Kamýk
 Kestřany
 Čížová
 Drhovle
 Vráž
 Tálínský rybník
 kostel sv. Jiljí
 Klokočín
 Červený Újezdec
 Brloh
 Myšenec
 Šamonice
 kostel sv. Havla
 Božovice
 Chřešťovice
 Podolsko
 Mladějovice
 Mladějovice
 Štěkeň
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Kožlí
 Petrovice
 Kbelnice
 Údraž
 kaple sv. Anny
 Drahonice
 Kdanský dvůr
 hřbitov
 židovský hřbitov
 Cehnice
 Protivín
 Osek
 Skočice
 Vysoký Kamýk
 Cerhonice
 židovský hřbitov
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Zvíkov
 Karlov
 Strážovice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Sedlice
 Škvořetice
 Chvalešovice
 návesní kaple
 kaple Dobrá voda
Základní informace místa
ID místa: 7858
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama