Červený Újezdec je uváděn roku 1323 jako součást majetku Zvíkova. Zámek postavili v letech 1554–72 Švamberkové. Později jej vlastnili Eggenberkové a Schwarzenberkové. Dnes je soukromým majetkem.
Hlavní obrázek místa
hospodářské budovy zámku
© Milan Caha 05/2009
Zámek tvoří severozápadní křídlo rozlehlého dvora. Je to nepravidelná trojkřídlá patrová renesanční budova otevřená na jih, směrem do dvora. Severní křídlo mělo patrové arkády, dnes zazděné. Kratší křídla mají průčelí zakončená vysokými renesančními šíty. Zvenčí je viditelná čerstvě opravená hospodářská část zámku.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 14.7. 2009
historie

Červený Újezdec, původním jménem Újezd, je uváděn roku 1323 jako součást majetku hradu Zvíkova. V letech 1554–72 zde vybudovali tehdejší majitelé Zvíkova – Švamberkové – renesanční zámek. Ke Zvíkovu patřila ves až do počátku 17. století. K odtržení došlo roku 1612, kdy Jiří Ehrenereich ze Švamberka prodal zvíkovské panství Janu Jiřímu ze Švamberka, Červený Újezdec a několik okolních vsí si ponechal. Roku 1662 získal zámek Červený Újezdec s dvorem a pivovarem Dětřich z Germersheimu na Bzí. Později jej vlastnili Eggenberkové a Schwarzenberkové. Ve druhé polovině 20. století sloužil zámek jako sklad a byty. Dnes je soukromým majetkem, majitelé areál opravují, hospodaří na něm a nabízejí ubytování.

Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 14.7. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Vlastec

Místa v okolí

 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Podolsko
 kaple sv. Anny
 Vráž
 Zvíkov
 Chřešťovice
 Jarník
 Velký Mehelník
 Obrovy hroby
 vojenský hřbitov
 synagoga
 Kamenný most
 radnice
 Varvažov
 Písek
 sladovna
 kostel sv. Kateřiny
 návesní kaple
 zemský hřebčinec
 dům U Koulí
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Veselíčko
 Čížová
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Varvažov
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Údraž
 katovna u Nymburských
 Karlov
 Kupa u Jestřebic
 Bernartice
 Bernartice
 radnice
 Borovany
 Cerhonice
 kaplička
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 Velký Kamýk
 Drhovle
 špitál
 Tálínský rybník
 Dražíč
 Jenišovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Šamonice
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kamenný most
 hřbitov
 kaple sv. Anny
 železný most
 židovský hřbitov
 Žďákovský most
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Kotýřina
 Kožlí
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Skalní brána
 Čimelice
 Čimelice
 Vintíř
 Strážovice
 Kestřany
 Brloh
 Rakovice
 Radětice u Bechyně
 synagoga
 Boudy u Čimelic
 Kosatínský viklan
 Újezdec
 empírový most
 Dolní Nerestce
 kaple Panny Marie
Kontaktní informace
Zámek Červený Újezdec, Červený Újezdec 1
397 01 Červený Újezdec
Tel: 382 284 288
neumann.ujezdec@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 7886
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama