Zámek vznikl přestavbou pův. vodního hradu ze 13. století. V 16. stol. jej nechal nejvyšší purkrabí Českého království Zdeněk Lev z Rožmitálu přestavit na zámek v goticko-renesančním stylu (arch. B. Ried). Později upraven barokně a novogoticky. Po r. 1945 zestátněn, po r. 1989 vrácen pův. majitelům.
Hlavní obrázek místa
Blatná
© Roman Dohnálek, 08/2006

Prohlídkové okruhy:

Základní prohlídka - vede návštěvníky zámeckými interiéry, které jsou zařízeny převážně rodovými sbírkami rodiny Hildprandtů. Prohlídka zahrnuje mimo jiné pracovnu Jana Evangelisty Purkyně, lovecký salon, empírový salon, rodinnou galerii a soukromou sbírku z Etiopie. Prohlídka s průvodcem, délka cca 75 min., max. 25 návštěvníků ve skupině.
Rozšířená prohlídka - jedná se o základní prohlídku, rozšířenou o návštěvu Zelené světnice a zámecké kaple s výstavou obrazů Karla Hildprandta. Zelená světnice v hradní věži je zdobená nástěnnými malbami (figurální výjevy, bohatá ornamentální výzdoba) z konce 15. století. Prohlídka s průvodcem, délka cca 90 min., max. 25 návštěvníků ve skupině.
Prohlídka pro děti - zkrácená prohlídka zámku + výstavy strašidel ve sklepení zámku.
Prohlídka pro náročné - prohlídka pro milovníky historie. Vyčerpávající výklad historie zámku, parku, historického vývoje Blatenska, vývoje rybníkářství na Blatensku, výklad o osudech rodiny Hildprandtů a jejich pobytu v Etiopii. Trasa zahrnuje kompletní prohlídku zámku vč. kaple a parku. K zakoupené vstupence obdrží návštěvníci podpůrný materiál. Vzhledem k náročnosti prohlídky se tato nedoporučuje pro děti. Prohlídku je nutné rezervovat alespoň 1 den předem, další informace viz kontakt. Délka prohlídky cca 3,5 hodiny (s krátkou přestávkou) při minimálním počtu 8 lidí ve skupině.
Noční prohlídka - Prohlídky se budou konat v dosud nepřístupných prostorách zámku. Kapacita prohlídek je omezená, rezervace na emailu zamek.blatna@gmail.com nebo na tel. 383 422 934.
E.H. podle http://www.zamek-blatna.cz, 8.8. 2013
historie

Na místě dnešního zámku stával hrad Blatná, jehož pojmenování bylo odvozeno od jeho polohy na skalisku vyčnívajícím nad bažinami. Tento vodní hrad vystavěl Všemír, doložený jako svědek na listině krále Václava I. z r. 1235. Z románského hradu se zachovala jen část přízemí kaple, objevená v r. 1926 při průzkumu romantické zříceniny z počátku 19. století. Koncem 13. století se usadili na Blatné Bavorové ze Strakonic. Po posledním členu tohoto rodu, Břeňkovi, doloženém ještě v r. 1403, získal Blatnou vzdálený příbuzný Jan z Rožmitálu jinak z Blatné, poprvé doložený v r. 1408 a pak znovu v r. 1424. Ten dal nevelké románské sídlo Bavorů ze Strakonic zbourat a na jeho místě vystavět gotický hrad. Předtím byla upravena blata na rybník, přičemž ve vysokém násypu zmizely poslední zbytky prvotní stavby a zvětšená plocha byla ohraničena hradbou, před níž byl nezbytný vodní příkop a val. Stopy tohoto opevnění se zčásti dodnes…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986; http://www.zamek-blatna.cz, 27.11. 2002

pověsti

Z Čech až na konec světa

V době panování Jiřího z Poděbrad nebylo nic známo o Novém světě, který se rozkládá daleko za Atlantickým oceánem. Mys Finisterre, ležící na nejzazším konci Pyrenejského poloostrova, byl tehdy pokládán za konec světa. Mezi těmi, kdož se mohli chlubiti, že se dostali až na „konec světa“, byl blatenský pán, slavný rytíř Lev z Rožmitála. Král Jiří Poděbradský jej ustanovil vůdcem poselství, jež vypravil k panovnickým dvorům evropským, aby s nimi navázal styky a rozptýlil klamné předsudky a smyšlenky, rozšířené nepřáteli o „kacířském“ národě českém. Čeští rytíři svým rytířským vystupováním, svou statečností i uhlazenými mravy splnili svůj úkol znamenitě. Cesta českého poselstva, jedoucího koňmo, byla plna překážek, svízelů a nebezpečí, jež mohli překonati jen mužové na slovo vzatí, nebojácní, stateční a vytrvalí. Výprava, čítající čtyřicet osob, vyjela z Prahy přes Plzeň do německého města Norimberka. Německo bylo tehdy půdou pro…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Blatná

Místa v okolí

 parostrojní lihovar
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 stará radnice
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Buzice
 Ženatý dub
 Dobšický mužík
 Čekanice
 Tchořovice
 Škvořetice
 Záboří
 Bratronice
 Pětnice
 Sedlice
 Křikava
 Pole
 Lnáře
 Kadov
 Hostišovice
 radnice
 socha sv. Barbory
 Hrádek
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Uzeničky
 Strážovice
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Kosatínský viklan
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Boudy u Čimelic
 židovský hřbitov
 Draheničky
 Kožlí
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 Drahenice
 Řesanice
 Chlum
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 Hvožďany
 Cerhonice
 Šamonice
 židovský hřbitov
 Vintíř
 Osek
 Petrovice
 synagoga
 Rakovice
 Velký Bor
 Čimelice
 kostel sv. Václava
 Čimelice
 Brloh
 Starý Smolivec
 Karlov
 Defurovy Lažany
 kostel sv. Jiljí
 Oselce
 kostel sv. Klimenta
 Životice
 Mirovice
 kostel sv. Rocha
 Drhovle
 silniční most
 židovský hřbitov
 synagoga
 Dolní Nerestce
 židovské ghetto
 Březnice
 pivovar Herold
 Kbelnice
 Myslín
 Horosedly
 empírový most
 výklenková kaple
 Střelské Hoštice
 Dožice
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Podměstský mlýn
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Podbranský mlýn
 Hrochův hrádek
 Rosenauerův mlýn
 Velký Kamýk
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 Zalužany
 synagoga
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Správa zámku a objednávky:
Na Příkopech 320
388 01 Blatná

Provozovatel zámku:
G.T.S.CZ, s.r.o.
Náprstkova
110 00 Praha 1
Tel: 383 422 934
http://www.zamek-blatna.cz/
zamek.blatna@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 1314
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.11.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama