Zámek vznikl přestavbou pův. vodního hradu ze 13. století. V 16. stol. jej nechal nejvyšší purkrabí Českého království Zdeněk Lev z Rožmitálu přestavit na zámek v goticko-renesančním stylu (arch. B. Ried). Později upraven barokně a novogoticky. Po r. 1945 zestátněn, po r. 1989 vrácen pův. majitelům.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2004

Prohlídkové okruhy:

Základní prohlídka - vede návštěvníky zámeckými interiéry, které jsou zařízeny převážně rodovými sbírkami rodiny Hildprandtů. Prohlídka zahrnuje mimo jiné pracovnu Jana Evangelisty Purkyně, lovecký salon, empírový salon, rodinnou galerii a soukromou sbírku z Etiopie. Prohlídka s průvodcem, délka cca 75 min., max. 25 návštěvníků ve skupině.
Rozšířená prohlídka - jedná se o základní prohlídku, rozšířenou o návštěvu Zelené světnice a zámecké kaple s výstavou obrazů Karla Hildprandta. Zelená světnice v hradní věži je zdobená nástěnnými malbami (figurální výjevy, bohatá ornamentální výzdoba) z konce 15. století. Prohlídka s průvodcem, délka cca 90 min., max. 25 návštěvníků ve skupině.
Prohlídka pro děti - zkrácená prohlídka zámku + výstavy strašidel ve sklepení zámku.
Prohlídka pro náročné - prohlídka pro milovníky historie. Vyčerpávající výklad historie zámku, parku, historického vývoje Blatenska, vývoje rybníkářství na Blatensku, výklad o osudech rodiny Hildprandtů a jejich pobytu v Etiopii. Trasa zahrnuje kompletní prohlídku zámku vč. kaple a parku. K zakoupené vstupence obdrží návštěvníci podpůrný materiál. Vzhledem k náročnosti prohlídky se tato nedoporučuje pro děti. Prohlídku je nutné rezervovat alespoň 1 den předem, další informace viz kontakt. Délka prohlídky cca 3,5 hodiny (s krátkou přestávkou) při minimálním počtu 8 lidí ve skupině.
Noční prohlídka - Prohlídky se budou konat v dosud nepřístupných prostorách zámku. Kapacita prohlídek je omezená, rezervace na emailu zamek.blatna@gmail.com nebo na tel. 383 422 934.
E.H. podle http://www.zamek-blatna.cz, 8.8. 2013
historie

Na místě dnešního zámku stával hrad Blatná, jehož pojmenování bylo odvozeno od jeho polohy na skalisku vyčnívajícím nad bažinami. Tento vodní hrad vystavěl Všemír, doložený jako svědek na listině krále Václava I. z r. 1235. Z románského hradu se zachovala jen část přízemí kaple, objevená v r. 1926 při průzkumu romantické zříceniny z počátku 19. století. Koncem 13. století se usadili na Blatné Bavorové ze Strakonic. Po posledním členu tohoto rodu, Břeňkovi, doloženém ještě v r. 1403, získal Blatnou vzdálený příbuzný Jan z Rožmitálu jinak z Blatné, poprvé doložený v r. 1408 a pak znovu v r. 1424. Ten dal nevelké románské sídlo Bavorů ze Strakonic zbourat a na jeho místě vystavět gotický hrad. Předtím byla upravena blata na rybník, přičemž ve vysokém násypu zmizely poslední zbytky prvotní stavby a zvětšená plocha byla ohraničena hradbou, před níž byl nezbytný vodní příkop a val. Stopy tohoto opevnění se zčásti dodnes…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986; http://www.zamek-blatna.cz, 27.11. 2002

pověsti

Z Čech až na konec světa

V době panování Jiřího z Poděbrad nebylo nic známo o Novém světě, který se rozkládá daleko za Atlantickým oceánem. Mys Finisterre, ležící na nejzazším konci Pyrenejského poloostrova, byl tehdy pokládán za konec světa. Mezi těmi, kdož se mohli chlubiti, že se dostali až na „konec světa“, byl blatenský pán, slavný rytíř Lev z Rožmitála. Král Jiří Poděbradský jej ustanovil vůdcem poselství, jež vypravil k panovnickým dvorům evropským, aby s nimi navázal styky a rozptýlil klamné předsudky a smyšlenky, rozšířené nepřáteli o „kacířském“ národě českém. Čeští rytíři svým rytířským vystupováním, svou statečností i uhlazenými mravy splnili svůj úkol znamenitě. Cesta českého poselstva, jedoucího koňmo, byla plna překážek, svízelů a nebezpečí, jež mohli překonati jen mužové na slovo vzatí, nebojácní, stateční a vytrvalí. Výprava, čítající čtyřicet osob, vyjela z Prahy přes Plzeň do německého města Norimberka. Německo bylo tehdy půdou pro…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Blatná

Místa v okolí

 parostrojní lihovar
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 stará radnice
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Buzice
 Ženatý dub
 Čekanice
 Tchořovice
 Škvořetice
 Záboří
 Bratronice
 Sedlice
 Pětnice
 Křikava
 Pole
 Lnáře
 Kadov
 Hostišovice
 radnice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 socha sv. Barbory
 Hrádek
 Uzeničky
 Strážovice
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Kosatínský viklan
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Boudy u Čimelic
 židovský hřbitov
 Draheničky
 Kožlí
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 Drahenice
 Řesanice
 Chlum
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 Hvožďany
 Cerhonice
 Šamonice
 Osek
 židovský hřbitov
 Vintíř
 Petrovice
 synagoga
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
 Brloh
 kostel sv. Václava
 Karlov
 Starý Smolivec
 Defurovy Lažany
 kostel sv. Jiljí
 Oselce
 Životice
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 Drhovle
 kostel sv. Rocha
 silniční most
 židovský hřbitov
 Dolní Nerestce
 židovské ghetto
 Březnice
 synagoga
 pivovar Herold
 Kbelnice
 Horosedly
 Myslín
 empírový most
 výklenková kaple
 Střelské Hoštice
 Dožice
 Pražská brána
 zámecký pivovar
 Horažďovice
 Podměstský mlýn
 Zámecký mlýn
 Hrochův hrádek
 Podbranský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Velký Kamýk
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 Zalužany
 synagoga
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Správa zámku a objednávky:
Na Příkopech 320
388 01 Blatná

Provozovatel zámku:
G.T.S.CZ, s.r.o.
Náprstkova
110 00 Praha 1
Tel: 383 422 934
http://www.zamek-blatna.cz/
zamek.blatna@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 1314
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.11.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama