Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice
Románsko-gotický hrad ze 13. století založený Bavory ze Strakonic. Část hradu darována řádu johanitských rytířů (r. 1243). Rozšířen pozdně goticky, upraven renesančně a barokně.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 7/2009
Ve mestě Švandy Dudáka je možné navštívit hrad s věží, která se nazývá Rumpál. Z věže je hezký výhled na město a chodbičky na ní vedoucí dosti úzké.
28.5. 2002
turistické

Muzeum na hradě

V areálu strakonického hradu sídlí Muzeum středního Pootaví Strakonice. V hradním paláci a jižní části hradu jsou umístěny stálé expozice - v 11 sálech najdete expozice představující historii regionu od pravěku do 2. pol. 20. stol., expozice dudáckých nástrojů (město Švandy dudáka), expozice věnovaná šlechtickému rodu Rožmberků a řádu maltézských rytířů, expozice "ČZ" věnovaná jihočeské zbrojovce či "Fezko", soustředící se na počátky nejstaršího průmyslového odvětví ve Strakonicích - výroby fezu. Návštěvníky zaujme také papírový model hradu (v měřítku 1:200, podoba hradu ve 20. l. 20. stol.). Hradní věž Rumpál slouží jako rozhledna, z hradních interiérů vyniká kapitulní síň s ambitem a dochovanými nástěnnými malbami ze 14. - 15. stol. či zrekonstruovaná černá kuchyně. V muzeu probíhají také nejrůznější sezónní výstavy.

E.H. podle http://www.muzeum-strakonice.cz, 20.3. 2013

historie

Strakonický hrad, vybudovaný nad soutokem Otavy a Volyňky, patří k nejstarším v Čechách. Byl majetkem českých velkopřevorů johanitského řádu a po staletí jejich sídlením hradem. Jako takový byl postupně rozšiřován a přestavován, a proto nese stopy všech stavebních slohů, románským počínaje. Jednotlivé stavební etapy na sebe navazují, takže dnešní podoba hradu je reprezentativní ukázkou českého hradního stavitelství. Pro svou značně zachovanou dispozici a vnitřní malířskou výzdobu řadí se strakonický hrad mezi nejvýznamnější české památky. Počátky výstavby hradu spadají již do poslední čtvrtiny 12. století. Jeho stavebníky byli feudálové význačného rodu Bavorů, kteří hrad stavěli nejen jako své rodové sídlo, ale i jako sídlo svých chráněnců – johanitských rytířů. Bavorové, kteří měli ve svém znaku střelu, jsou uvádění v historických pramenech od 12. století a zastávali vysoké dvorské funkce. S johanitskými rytíři je již ve 12.…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

pověsti

Střevíčky z těsta

V strakonickém zámku bydlel kdysi pan vrchní, který měl velmi pyšnou a marnivou ženu. Nosila se jako šlechtična, střídala denně obuv i šat, aby vynikala nad ostatní měšťanky. Dala si udělati střevíce ze safiánu, když si však ostatní paní pořídily rovněž takové, objednala si v rozmařilosti střevíčky od pekaře. Pekař jí střevíčky upekl z pšeničného těsta, z jakého se pekou hostie, takže byly bílé jako padlý sníh. Paní vrchní vešla pyšně do kostela a usedla do rodinné stolice, která stála na čestném místě, právě pod kazatelnou. O pozdvihování, když padali lidé na kolena, zůstala pyšná paní seděti a nepoklekla. Tu se ozvala v kostele rána, dlažba se rozestoupila a paní vrchní se propadla do země. Pojati děsem prchali lidé z kostela. Nikdo se neodvážil spustiti se do hluboké jámy, v níž zmizela paní, stižená trestem Božím. I nezbylo, nežli dáti jámu v kostele zasypati. Počali voziti do kostela kamení a zem, házeli je do…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D. Menclová: České hrady, Odeon, Praha 1976
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Strakonice

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 masné krámy
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Řepice
 Střela
 Střela
 Libětice
 Kbíl
 mariánský sloup
 křížová cesta
 kostel sv. Martina
 radnice
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Anny
 Hoštice u Volyně
 Kbelnice
 Žižkův most
 Štěkeň
 Osek
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Nihošovice
 kaple Dobrá voda
 Boží kámen
 Petrovice
 Štěchovice
 kostel Všech svatých
 Kladruby
 Volyně
 Kladruby
 radnice
 mariánský sloup
 Němčice
 Doubravice u Volyně
 kamenný most
 Cehnice
 Tažovice
 Brloh
 Mladějovice
 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 Mladějovice
 Střelské Hoštice
 Ohrazenice
 Čestice
 Čestice
 boží muka
 Čepřovice
 Kestřany
 Hoslovice
 Kalvarie
 Bratronice
 Na Vrškách
 kostel sv. Kateřiny
 Čestice
 kaple-Kalvárie
 Čekanice
 Sedlice
 výklenková kaplička
 Hvížďalka
 Velký Kamýk
 Dřešínek
 Drhovle
 Drahonice
 Frymburk
 Záboří
 Šamonice
 Frymburk
 Pětnice
 Vojnice
 Kožlí
 boží muka
 kaple sv. Jana a Pavla
 Helfenburk
 Dobrš
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Pražská brána
 zámecký pivovar
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Skočice
 Přečín
 Čížová
 Tourov
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Bor
 panský dům
Kontaktní informace
Muzeum středního Pootaví Strakonice
Zámek 1
386 01 Strakonice
Tel: 383 321 537 , 380 422 600 - 610
http://www.muzeum-strakonice.cz
informace@muzeum-strakonice.cz
Základní informace místa
ID místa: 517
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama