hrad Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice
Románsko-gotický hrad ze 13. století založený Bavory ze Strakonic. Část hradu darována řádu johanitských rytířů (r. 1243). Rozšířen pozdně goticky, upraven renesančně a barokně.
Hlavní obrázek místa
Tradiční pohled na strakonický hrad
© Jiří Cukr, 10/2006
Ve mestě Švandy Dudáka je možné navštívit hrad s věží, která se nazývá Rumpál. Z věže je hezký výhled na město a chodbičky na ní vedoucí dosti úzké.
28.5. 2002
turistické

Muzeum na hradě

V areálu strakonického hradu sídlí Muzeum středního Pootaví Strakonice. V hradním paláci a jižní části hradu jsou umístěny stálé expozice - v 11 sálech najdete expozice představující historii regionu od pravěku do 2. pol. 20. stol., expozice dudáckých nástrojů (město Švandy dudáka), expozice věnovaná šlechtickému rodu Rožmberků a řádu maltézských rytířů, expozice "ČZ" věnovaná jihočeské zbrojovce či "Fezko", soustředící se na počátky nejstaršího průmyslového odvětví ve Strakonicích - výroby fezu. Návštěvníky zaujme také papírový model hradu (v měřítku 1:200, podoba hradu ve 20. l. 20. stol.). Hradní věž Rumpál slouží jako rozhledna, z hradních interiérů vyniká kapitulní síň s ambitem a dochovanými nástěnnými malbami ze 14. - 15. stol. či zrekonstruovaná černá kuchyně. V muzeu probíhají také nejrůznější sezónní výstavy.

E.H. podle http://www.muzeum-strakonice.cz, 20.3. 2013

historie

Strakonický hrad, vybudovaný nad soutokem Otavy a Volyňky, patří k nejstarším v Čechách. Byl majetkem českých velkopřevorů johanitského řádu a po staletí jejich sídlením hradem. Jako takový byl postupně rozšiřován a přestavován, a proto nese stopy všech stavebních slohů, románským počínaje. Jednotlivé stavební etapy na sebe navazují, takže dnešní podoba hradu je reprezentativní ukázkou českého hradního stavitelství. Pro svou značně zachovanou dispozici a vnitřní malířskou výzdobu řadí se strakonický hrad mezi nejvýznamnější české památky. Počátky výstavby hradu spadají již do poslední čtvrtiny 12. století. Jeho stavebníky byli feudálové význačného rodu Bavorů, kteří hrad stavěli nejen jako své rodové sídlo, ale i jako sídlo svých chráněnců – johanitských rytířů. Bavorové, kteří měli ve svém znaku střelu, jsou uvádění v historických pramenech od 12. století a zastávali vysoké dvorské funkce. S johanitskými rytíři je již ve 12.…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

pověsti

Střevíčky z těsta

V strakonickém zámku bydlel kdysi pan vrchní, který měl velmi pyšnou a marnivou ženu. Nosila se jako šlechtična, střídala denně obuv i šat, aby vynikala nad ostatní měšťanky. Dala si udělati střevíce ze safiánu, když si však ostatní paní pořídily rovněž takové, objednala si v rozmařilosti střevíčky od pekaře. Pekař jí střevíčky upekl z pšeničného těsta, z jakého se pekou hostie, takže byly bílé jako padlý sníh. Paní vrchní vešla pyšně do kostela a usedla do rodinné stolice, která stála na čestném místě, právě pod kazatelnou. O pozdvihování, když padali lidé na kolena, zůstala pyšná paní seděti a nepoklekla. Tu se ozvala v kostele rána, dlažba se rozestoupila a paní vrchní se propadla do země. Pojati děsem prchali lidé z kostela. Nikdo se neodvážil spustiti se do hluboké jámy, v níž zmizela paní, stižená trestem Božím. I nezbylo, nežli dáti jámu v kostele zasypati. Počali voziti do kostela kamení a zem, házeli je do…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D. Menclová: České hrady, Odeon, Praha 1976
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Strakonice

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 masné krámy
 mariánský sloup
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Řepice
 Střela
 Střela
 Kbíl
 mariánský sloup
 křížová cesta
 kostel sv. Martina
 radnice
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Anny
 Hoštice u Volyně
 Kbelnice
 Žižkův most
 Štěkeň
 Osek
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Nihošovice
 kaple Dobrá voda
 Boží kámen
 Petrovice
 Štěchovice
 Kladruby
 kostel Všech svatých
 Kladruby
 Volyně
 radnice
 mariánský sloup
 Němčice
 Doubravice u Volyně
 kamenný most
 Cehnice
 Tažovice
 Brloh
 Mladějovice
 Mladějovice
 Střelské Hoštice
 Ohrazenice
 Čestice
 Čestice
 Čepřovice
 Kestřany
 Hoslovice
 Kalvarie
 Bratronice
 Čestice
 Čekanice
 Sedlice
 Velký Kamýk
 Hvížďalka
 Dřešínek
 Drhovle
 Drahonice
 Pětnice
 Frymburk
 Záboří
 Šamonice
 Vojnice
 Kožlí
 boží muka
 kaple sv. Jana a Pavla
 Helfenburk
 Podměstský mlýn
 Dobrš
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Skočice
 Přečín
 Čížová
 Tourov
 kostel sv. Mikuláše
 panský dům
Kontaktní informace
Muzeum středního Pootaví Strakonice
Zámek 1
386 01 Strakonice
Tel: 383 321 537 , 380 422 600 - 610
http://www.muzeum-strakonice.cz
informace@muzeum-strakonice.cz
Základní informace místa
ID místa: 517
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama