Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice
Románsko-gotický hrad ze 13. století založený Bavory ze Strakonic. Část hradu darována řádu johanitských rytířů (r. 1243). Rozšířen pozdně goticky, upraven renesančně a barokně.
Hlavní obrázek místa
Nádvoří strakonického hradu
Hradní sklípek, věž Rumpál, hradní věštírna a Městská knihovna (zleva doprava)
© Pavla Slepičková, 8/2010
Ve mestě Švandy Dudáka je možné navštívit hrad s věží, která se nazývá Rumpál. Z věže je hezký výhled na město a chodbičky na ní vedoucí dosti úzké.
28.5. 2002
turistické

Muzeum na hradě

V areálu strakonického hradu sídlí Muzeum středního Pootaví Strakonice. V hradním paláci a jižní části hradu jsou umístěny stálé expozice - v 11 sálech najdete expozice představující historii regionu od pravěku do 2. pol. 20. stol., expozice dudáckých nástrojů (město Švandy dudáka), expozice věnovaná šlechtickému rodu Rožmberků a řádu maltézských rytířů, expozice "ČZ" věnovaná jihočeské zbrojovce či "Fezko", soustředící se na počátky nejstaršího průmyslového odvětví ve Strakonicích - výroby fezu. Návštěvníky zaujme také papírový model hradu (v měřítku 1:200, podoba hradu ve 20. l. 20. stol.). Hradní věž Rumpál slouží jako rozhledna, z hradních interiérů vyniká kapitulní síň s ambitem a dochovanými nástěnnými malbami ze 14. - 15. stol. či zrekonstruovaná černá kuchyně. V muzeu probíhají také nejrůznější sezónní výstavy.

E.H. podle http://www.muzeum-strakonice.cz, 20.3. 2013

historie

Strakonický hrad, vybudovaný nad soutokem Otavy a Volyňky, patří k nejstarším v Čechách. Byl majetkem českých velkopřevorů johanitského řádu a po staletí jejich sídlením hradem. Jako takový byl postupně rozšiřován a přestavován, a proto nese stopy všech stavebních slohů, románským počínaje. Jednotlivé stavební etapy na sebe navazují, takže dnešní podoba hradu je reprezentativní ukázkou českého hradního stavitelství. Pro svou značně zachovanou dispozici a vnitřní malířskou výzdobu řadí se strakonický hrad mezi nejvýznamnější české památky. Počátky výstavby hradu spadají již do poslední čtvrtiny 12. století. Jeho stavebníky byli feudálové význačného rodu Bavorů, kteří hrad stavěli nejen jako své rodové sídlo, ale i jako sídlo svých chráněnců – johanitských rytířů. Bavorové, kteří měli ve svém znaku střelu, jsou uvádění v historických pramenech od 12. století a zastávali vysoké dvorské funkce. S johanitskými rytíři je již ve 12.…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

pověsti

Střevíčky z těsta

V strakonickém zámku bydlel kdysi pan vrchní, který měl velmi pyšnou a marnivou ženu. Nosila se jako šlechtična, střídala denně obuv i šat, aby vynikala nad ostatní měšťanky. Dala si udělati střevíce ze safiánu, když si však ostatní paní pořídily rovněž takové, objednala si v rozmařilosti střevíčky od pekaře. Pekař jí střevíčky upekl z pšeničného těsta, z jakého se pekou hostie, takže byly bílé jako padlý sníh. Paní vrchní vešla pyšně do kostela a usedla do rodinné stolice, která stála na čestném místě, právě pod kazatelnou. O pozdvihování, když padali lidé na kolena, zůstala pyšná paní seděti a nepoklekla. Tu se ozvala v kostele rána, dlažba se rozestoupila a paní vrchní se propadla do země. Pojati děsem prchali lidé z kostela. Nikdo se neodvážil spustiti se do hluboké jámy, v níž zmizela paní, stižená trestem Božím. I nezbylo, nežli dáti jámu v kostele zasypati. Počali voziti do kostela kamení a zem, házeli je do…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D. Menclová: České hrady, Odeon, Praha 1976
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Strakonice

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 masné krámy
 mariánský sloup
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Řepice
 Střela
 Střela
 Kbíl
 mariánský sloup
 křížová cesta
 kostel sv. Martina
 radnice
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Anny
 Hoštice u Volyně
 Kbelnice
 Žižkův most
 Štěkeň
 Osek
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Nihošovice
 kaple Dobrá voda
 Boží kámen
 Petrovice
 Štěchovice
 Kladruby
 kostel Všech svatých
 Kladruby
 Volyně
 radnice
 mariánský sloup
 Němčice
 Doubravice u Volyně
 kamenný most
 Cehnice
 Tažovice
 Brloh
 Mladějovice
 Mladějovice
 Střelské Hoštice
 Ohrazenice
 Čestice
 Čestice
 Čepřovice
 Kestřany
 Hoslovice
 Kalvarie
 Bratronice
 Čestice
 Čekanice
 Sedlice
 Velký Kamýk
 Hvížďalka
 Dřešínek
 Drhovle
 Drahonice
 Pětnice
 Frymburk
 Záboří
 Šamonice
 Vojnice
 Kožlí
 boží muka
 kaple sv. Jana a Pavla
 Helfenburk
 Podměstský mlýn
 Dobrš
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Skočice
 Přečín
 Čížová
 Tourov
 kostel sv. Mikuláše
 panský dům
Kontaktní informace
Muzeum středního Pootaví Strakonice
Zámek 1
386 01 Strakonice
Tel: 383 321 537 , 380 422 600 - 610
http://www.muzeum-strakonice.cz
informace@muzeum-strakonice.cz
Základní informace místa
ID místa: 517
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama