Velký Mehelník je nejvyšší vrch Píseckých hor (632,5 m). Na severním svahu studánka zvaná Pimonova a na vrcholu řada velkých balvanů. Nejznámějším balvanem na Mehelníku je Loupežnický stůl.
Hlavní obrázek místa
Loupežnický stůl
© Petr Vaculčík 10/2003
Velký Mehelník je nejvyšší vrch Píseckých hor (632,5 m). Na severním svahu studánka zvaná Pimonova a na vrcholu řada velkých balvanů. Nejznámějším balvanem na Mehelníku je Loupežnický stůl. Je vysoký přes jeden metr a o stranách necelé dva metry. Miskovité prohlubně postupně erozí zanikají. Dle archeologických nálezů mohlo toto místo sloužit v haštalském období jako kultovní. Podle píseckého historika Jana Matznera mělo jít o obětní stůl, na kterém pohané měli do kamenných misek zachycovat krev obětí. Toto ale nikdy nebylo potvrzeno, i když obřady kultovní povahy zde byly pravděpodobně prováděny. Kříže a lidské lebky vytesané na okraji stolu, které měli umocnit pověst, jsou dílem kameníků. Na Silvestra dopoledne přicházejí turisté z okolí pro tradiční silvestrovskou pusu. Místo je popisováno v knize Jiřího Frölicha "Písecké hory".
Vaculčík, 8.1. 2005
pověsti

Pověsti Loupežnického stolu

Pověsti o tomto místě se tradují dvě. Dle první pověsti žili v době Karla IV. na vrcholu hory loupežníci, kteří na stole hodovali. Z největší mísy uprostřed jedl jejich vůdce Kozlík, který pocházel ze zlatorudného mlýna na řece Otavě u Vrcovic, a nechal si říkat rytíř z Mehelníku. Menší misky patřili ostatním lupičům. Ti škodily v okolních vesnicích krádežemi drůbeže a dobytka zejména v nedaleké vsi Kluky. Jejich obyvatelé nastražili na loupežníky léčku, do které naivně padli. Rytíře Mehelnického i nejvěrnějšími otrávil jeho příbuzný. Zbytek lupičů přemohli povolaní vojáci za vydatné pomoci vesničanů. Při obsazení Mehelníku byla pod kameny nalezena truhla s naloupenými poklady. Druhá pověst hovoří o ženě, která v okolí sbírala houby. Když uslyšela hlas zvonu z města Písku ohlašující poledne, poklekla a pomodlila se. Jakmile vstala, místo stolu zel vchod do jeskyně na jejímž konci spatřila síň vykládanou zlatem…  číst dále

Vaculčík, 8.1. 2005

Jihočeský kraj,  Písek  (PI),

Místa v okolí

 Jarník
 zemský hřebčinec
 Tálínský rybník
 synagoga
 Chřešťovice
 dům U Koulí
 radnice
 městské opevnění
 sladovna
 Písek
 Kamenný most
 Údraž
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 hřbitov
 Klokočín
 Podolsko
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 vojenský hřbitov
 Putim
 kamenný most
 železný most
 Červený Újezdec
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Protivín
 Božovice
 Kestřany
 kostel sv. Linharta
 Vráž
 Velký Kamýk
 boží muka
 Čížová
 Dražíč
 Kdanský dvůr
 Bernartice
 Borovany
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 Bernartice
 Drhovle
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Veselíčko
 Bernartice
 Mladějovice
 Chvalešovice
 Mladějovice
 Skočice
 Radětice u Bechyně
 Drahonice
 Semenec
 Šamonice
 Chvalešovice
 Kupa u Jestřebic
 Lannův kříž
 železný most
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kašna
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 Cehnice
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 Kožlí
 Vysoký hrádek
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 Cerhonice
 Býšov
 Strážovice
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 2790
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama