Velký Mehelník je nejvyšší vrch Píseckých hor (632,5 m). Na severním svahu studánka zvaná Pimonova a na vrcholu řada velkých balvanů. Nejznámějším balvanem na Mehelníku je Loupežnický stůl.
Hlavní obrázek místa
Loupežnický stůl
© Petr Vaculčík 10/2003
Velký Mehelník je nejvyšší vrch Píseckých hor (632,5 m). Na severním svahu studánka zvaná Pimonova a na vrcholu řada velkých balvanů. Nejznámějším balvanem na Mehelníku je Loupežnický stůl. Je vysoký přes jeden metr a o stranách necelé dva metry. Miskovité prohlubně postupně erozí zanikají. Dle archeologických nálezů mohlo toto místo sloužit v haštalském období jako kultovní. Podle píseckého historika Jana Matznera mělo jít o obětní stůl, na kterém pohané měli do kamenných misek zachycovat krev obětí. Toto ale nikdy nebylo potvrzeno, i když obřady kultovní povahy zde byly pravděpodobně prováděny. Kříže a lidské lebky vytesané na okraji stolu, které měli umocnit pověst, jsou dílem kameníků. Na Silvestra dopoledne přicházejí turisté z okolí pro tradiční silvestrovskou pusu. Místo je popisováno v knize Jiřího Frölicha "Písecké hory".
Vaculčík, 8.1. 2005
pověsti

Pověsti Loupežnického stolu

Pověsti o tomto místě se tradují dvě. Dle první pověsti žili v době Karla IV. na vrcholu hory loupežníci, kteří na stole hodovali. Z největší mísy uprostřed jedl jejich vůdce Kozlík, který pocházel ze zlatorudného mlýna na řece Otavě u Vrcovic, a nechal si říkat rytíř z Mehelníku. Menší misky patřili ostatním lupičům. Ti škodily v okolních vesnicích krádežemi drůbeže a dobytka zejména v nedaleké vsi Kluky. Jejich obyvatelé nastražili na loupežníky léčku, do které naivně padli. Rytíře Mehelnického i nejvěrnějšími otrávil jeho příbuzný. Zbytek lupičů přemohli povolaní vojáci za vydatné pomoci vesničanů. Při obsazení Mehelníku byla pod kameny nalezena truhla s naloupenými poklady. Druhá pověst hovoří o ženě, která v okolí sbírala houby. Když uslyšela hlas zvonu z města Písku ohlašující poledne, poklekla a pomodlila se. Jakmile vstala, místo stolu zel vchod do jeskyně na jejímž konci spatřila síň vykládanou zlatem…  číst dále

Vaculčík, 8.1. 2005

Jihočeský kraj,  Písek  (PI),

Místa v okolí

 Jarník
 zemský hřebčinec
 Tálínský rybník
 synagoga
 Chřešťovice
 dům U Koulí
 radnice
 městské opevnění
 sladovna
 Písek
 Kamenný most
 Údraž
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 hřbitov
 Klokočín
 Podolsko
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 vojenský hřbitov
 Putim
 kamenný most
 železný most
 Červený Újezdec
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Protivín
 Božovice
 Kestřany
 kostel sv. Linharta
 Vráž
 Velký Kamýk
 boží muka
 Čížová
 Dražíč
 Kdanský dvůr
 Bernartice
 Borovany
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 Bernartice
 Drhovle
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Veselíčko
 Bernartice
 Mladějovice
 Chvalešovice
 Mladějovice
 Skočice
 Radětice u Bechyně
 Drahonice
 Semenec
 Šamonice
 Chvalešovice
 Kupa u Jestřebic
 Lannův kříž
 železný most
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kašna
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 Cehnice
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 Kožlí
 Vysoký hrádek
 židovský hřbitov
 Zběšičky
 Cerhonice
 Býšov
 Strážovice
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 2790
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama