Tvrz se poprvé zmiňuje r. 1483, kdy patřila rodu Vrábských. R. 1543 bratři Hynek a Kerunk Vrabští prodali tvrz bratrům Petrovi a Alešovi Deymům ze Stříteže. Po jejich smrti se často střídali majitelé, až byla r. 1685 koupena Janem J. z Bissingenu. Po výstavbě zámku r. 1730 sloužila jen jako sýpka.
Hlavní obrázek místa
pohled od západu
© Pavel Zany Komárek 10/9/2004
Ves Čimelice byla dlouho královským manstvím. R. 1446 se uvádějí Markvart, syn Jezovce z Rakovic, r. 1448 Petr z Čimelic a r. 1455 je zmínka o zemřelém Bořivoji z Čimelic. Nárok na statek tehdy prokázal Markvart a r. 1474 postoupil Čimelice královskému prokurátoru Janu Vrabskému z Vrabí. V povolení těžit dříví v královských píseckých lesích, které král Vladislav II. udělil r. 1483 novému majiteli statku, je též první zmínka o čimelické tvrzi. R. 1543 prodali bratři Kerunk a Hynek Vrabští tvrz s dvorem, vsi Čimelice, Rakovice a části Krsic a Lhoty bratrům Petru a Leši Deymům ze Stříteže, synům Mikuláše Deyma. Při dělení mezi Alešovy syny v r. 1597 získal Čimelice tehdy ještě nezletilý Vilém, kterého zastupoval jeho bratr Jan. Tvrz byla tehdy kamenná budova, v patře zčásti klenutá a patřily k ní dvůr a pivovar a vesnice Čimelice, Smetanova Lhota a část Lučkovic. Vilém byl po Bílé hoře odsouzen r. 1623 k manství, ale majetek mu byl ponechán. Po smrti Viléma Deyma (1629) koupil čimelický statek v dražbě hrabě Michael Daolf Althan, ale hned v r. 1630 jej prodal Evě Plotové, rozené ze Štěkře. Když ta v r. 1663 zemřela, převzal statek její syn Aleš Karel Plot z Konařin. Ten se však zadlužil, a proto byl v r. 1685 proveden odhad statku, tehdy byla tvrz uváděna jako kamenná budova o osmi pokojích, s okrouhlou vížkou v nároží, obehnaná zděným příkopem. Po vybudování zámku byla přestavěna na sýpku.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986, 13.9. 2004

Půdorys místa

půdorys
© Petr Chotěbor (in Encyklopedie českých tvrzí, díl 1 A-J, ARGO, Praha 1997)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Čimelice

Místa v okolí

 Čimelice
 Rakovice
 Vintíř
 synagoga
 Boudy u Čimelic
 empírový most
 Dolní Nerestce
 Karlov
 Kosatínský viklan
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 výklenková kaple
 Horosedly
 Varvažov
 Cerhonice
 Lety
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 židovský hřbitov
 Strážovice
 Myslín
 Draheničky
 synagoga
 Zalužany
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Uzeničky
 Orlík nad Vltavou
 Křikava
 Žďákovský most
 Zvíkov
 Drahenice
 Hostišovice
 kaple sv. Anny
 Hrochův Hrádek
 Vráž
 Voltýřov
 špitál
 Ženatý dub
 boží muka
 Škvořetice
 Kožlí
 Buzice
 Bukovany
 kaplička
 Chraštice
 Šamonice
 Čížová
 pivovar Herold
 boží muka
 Březnice
 Voltýřov
 silniční most
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Rocha
 Starosedlský Hrádek
 synagoga
 židovské ghetto
 Obrovy hroby
 kostel sv. Václava
 Zbenice
 Sedlice
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 radnice
 Kotýřina
 Drhovle
 socha sv. Barbory
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Skalní brána
 Tochovice
 Hrádek
 Červený Újezdec
 Lašovice
 Onen Svět
 židovský hřbitov
 Čekanice
 Podolsko
Základní informace místa
ID místa: 2577
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama