Šamonická tvrz zanikla po kapitulaci opozičních stavů a následných konfiskacích r. 1547 se stala statkem. Zde hospodařil na zdejším dvoře Ludvík Lorecký z Lkouše, který byl svými poddanými pro nelidský útisk i se svými nezletilými syny zavražděn.
Hlavní obrázek místa
Pohled z ulice
© Petr Vaculčík 04/2005

Lorecký ze Lkouše

Šamonická tvrz a ves příslušely k majetku města Písek. Po kapitulaci opozičních stavů a následných konfiskacích r. 1547 se staly statkem. Ferdinand I. je prodal o dva roky později (1549) Adamu Řepickému ze Sudoměře na Řepici a od r. 1553 příslušela malá osada Sedlici. V následujícím období hospodařil na zdejším dvoře Ludvík Lorecký z Lkouše, který zde byl 24.8.1571 svými poddanými pro nelidský útisk i se svými nezletilými syny zavražděn. (viz pamětní deska). Tito jsou pohřbeni v předsíni kostela sv. Jakuba Většího v Čížové. Z písemných pramenů není zcela jasné, jestli měl rytíř Lorecký pronajatý pouze dvůr, nebo současně celou vesnici. Bývalý dvůr je rozparcelován a přeměněn na zemědělské usedlosti.
Vaculčík, 24.4. 2005
historie

K popravám

Aktualizace nepřesných informací o popravách vrahů Ludvíka Loreckého, přesný sled: Děvečka Důra:popravena mečem v první den výslechů Šafářka Voršila: Po absolvování krutých zostření trestů byla vložena na hranici a upálena. Kuchařka Maruška: vlečena za vozem a upálena s Voršilou Matěj Maroušek: naražen na kůl Petr Dulík (rychtář): pečen za živa a následně milosrdně zadušen kouřem. Zíka, bratr Matěje Marouška: kolem lámán, následně do něj vpleten a do povětří vyzdvižen. Vacek,(Václav Dulík) syn rychtáře: byl "odspoda" čtvrcen a je ho tělo pak spáleno. Těla bratří Maroušků byla na Blatenském popravišti ještě dlouho vystavena pro výstrahu.

Jaroslav Šefčík, http://www.hrdelnipravo.cz/popravy/poprava-v-blatne.html, 25.2. 2016

pověsti

Odraz v literatuře

Ves (484 m) 15 km jv. od Blatné. R. 1571 zosnoval zdejší rychtář Petr Dulík pro nelidský útisk vzpouru proti Ludvíku Loreckému ze Lkouše, který byl i se svými dvěma syny ubit. V odvetu byl v katovně u Blatné rychtář Dulík upečen na roštu a obě zúčastněné děvečky lámány kolem. Popraveno celkem 7 hlavních účastníků. Mikoláš Aleš vyprávěl děj Vzpouru poddaných v Šamonicích zpracoval Jaroslav Vrchlický v baladě „Lorecký ze Lkouše“ a stejné téma použil Adolf Hejduk v básni „Petr Dulík“.

Vaculčík, 24.4. 2005

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Předotice

Místa v okolí

 Kožlí
 Drhovle
 Brloh
 Čížová
 Petrovice
 Velký Kamýk
 Strážovice
 Osek
 Sedlice
 Cerhonice
 Vráž
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kbelnice
 kostel sv. Jiljí
 Škvořetice
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Karlov
 Kamenný most
 radnice
 sladovna
 Štěkeň
 Kestřany
 Písek
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Kosatínský viklan
 Buzice
 synagoga
 Čekanice
 Řepice
 Boudy u Čimelic
 Vintíř
 Varvažov
 kaple sv. Anny
 zemský hřebčinec
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Čimelice
 Čimelice
 Rakovice
 synagoga
 Jarník
 stará radnice
 parostrojní lihovar
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 kaple sv. Anny
 Ženatý dub
 Bratronice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 masné krámy
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 Červený Újezdec
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Křikava
 Zvíkov
 Záboří
 Uzeničky
 kostel sv. Jiljí
 Velký Mehelník
 židovský hřbitov
 Střela
 Střela
 Hostišovice
 katovna u Nymburských
 Klokočín
 Tálínský rybník
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 3033
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama