Šamonická tvrz zanikla po kapitulaci opozičních stavů a následných konfiskacích r. 1547 se stala statkem. Zde hospodařil na zdejším dvoře Ludvík Lorecký z Lkouše, který byl svými poddanými pro nelidský útisk i se svými nezletilými syny zavražděn.
Hlavní obrázek místa
Pohled z ulice
© Petr Vaculčík 04/2005

Lorecký ze Lkouše

Šamonická tvrz a ves příslušely k majetku města Písek. Po kapitulaci opozičních stavů a následných konfiskacích r. 1547 se staly statkem. Ferdinand I. je prodal o dva roky později (1549) Adamu Řepickému ze Sudoměře na Řepici a od r. 1553 příslušela malá osada Sedlici. V následujícím období hospodařil na zdejším dvoře Ludvík Lorecký z Lkouše, který zde byl 24.8.1571 svými poddanými pro nelidský útisk i se svými nezletilými syny zavražděn. (viz pamětní deska). Tito jsou pohřbeni v předsíni kostela sv. Jakuba Většího v Čížové. Z písemných pramenů není zcela jasné, jestli měl rytíř Lorecký pronajatý pouze dvůr, nebo současně celou vesnici. Bývalý dvůr je rozparcelován a přeměněn na zemědělské usedlosti.
Vaculčík, 24.4. 2005
historie

K popravám

Aktualizace nepřesných informací o popravách vrahů Ludvíka Loreckého, přesný sled: Děvečka Důra:popravena mečem v první den výslechů Šafářka Voršila: Po absolvování krutých zostření trestů byla vložena na hranici a upálena. Kuchařka Maruška: vlečena za vozem a upálena s Voršilou Matěj Maroušek: naražen na kůl Petr Dulík (rychtář): pečen za živa a následně milosrdně zadušen kouřem. Zíka, bratr Matěje Marouška: kolem lámán, následně do něj vpleten a do povětří vyzdvižen. Vacek,(Václav Dulík) syn rychtáře: byl "odspoda" čtvrcen a je ho tělo pak spáleno. Těla bratří Maroušků byla na Blatenském popravišti ještě dlouho vystavena pro výstrahu.

Jaroslav Šefčík, http://www.hrdelnipravo.cz/popravy/poprava-v-blatne.html, 25.2. 2016

pověsti

Odraz v literatuře

Ves (484 m) 15 km jv. od Blatné. R. 1571 zosnoval zdejší rychtář Petr Dulík pro nelidský útisk vzpouru proti Ludvíku Loreckému ze Lkouše, který byl i se svými dvěma syny ubit. V odvetu byl v katovně u Blatné rychtář Dulík upečen na roštu a obě zúčastněné děvečky lámány kolem. Popraveno celkem 7 hlavních účastníků. Mikoláš Aleš vyprávěl děj Vzpouru poddaných v Šamonicích zpracoval Jaroslav Vrchlický v baladě „Lorecký ze Lkouše“ a stejné téma použil Adolf Hejduk v básni „Petr Dulík“.

Vaculčík, 24.4. 2005

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Předotice

Místa v okolí

 Kožlí
 Drhovle
 Brloh
 Čížová
 Petrovice
 Velký Kamýk
 Strážovice
 Osek
 Sedlice
 Cerhonice
 Vráž
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kbelnice
 kostel sv. Jiljí
 Škvořetice
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Karlov
 Kamenný most
 radnice
 sladovna
 Štěkeň
 Kestřany
 Písek
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Kosatínský viklan
 Buzice
 synagoga
 Čekanice
 Řepice
 Boudy u Čimelic
 Vintíř
 Varvažov
 kaple sv. Anny
 zemský hřebčinec
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Čimelice
 Čimelice
 Rakovice
 synagoga
 Jarník
 stará radnice
 parostrojní lihovar
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 kaple sv. Anny
 Ženatý dub
 Bratronice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 masné krámy
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 Červený Újezdec
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Křikava
 Zvíkov
 Záboří
 Uzeničky
 kostel sv. Jiljí
 Velký Mehelník
 židovský hřbitov
 Střela
 Střela
 Hostišovice
 katovna u Nymburských
 Klokočín
 Tálínský rybník
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 3033
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama