Barokní zámek, přestavený v r. 1714 ze starší tvrze. Ves uváděna jako majetek břevnovského kláštera v r. 1045. Za třicetileté války vypálena, opravena po r. 1650. Po II. sv. válce užívalo JZD. Dnes zpustlý a jeho využití není autorovi známo.
Hlavní obrázek místa
pohled ze severozápadu
© Milan Caha 05/2009
Rakovice jsou poprvé uváděny jako majetek břevnovského kláštera v roce 1045. V době před husitskými bouřemi byly součástí arcibiskupského statku v Příbrami. Ze světských majitelů je znám jako první Bořivoj z Čimelic, po něm je získal Jezovec z Rakovic. Za třicetileté války byly Rakovice, včetně tvrze, vypáleny a získal je Jan Vojtěch Vratislav z Mitrovic. Ten tvrz opravil a po necelých deseti letech ji prodal Ladislavu Hrobčickému z Hrobčic. K sousedním Čimelicím Rakovice připojil v roce 1714 Karel Bohumil z Bissingenu. Ten také přestavěl tvrz na barokní zámek. Po druhé světové válce zámek využívalo JZD. Dnes je objekt zpustlý a jeho využití není autorovi známo.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 7.6. 2009
historie

Od r. 1840 vlastnila zámek orlická větev rodu Schwarzenbergů. Jim byl zámek v r. 1948 zkonfiskován a pak v r. 1991 vrácen v restituci panu Karlu Schwarzenbergovi. V r. 2007 ho pronajal na patnáct let sdružení "Berkat", které pomáhá uprchlíkům v Česku a dětem i ženám v Čečně a v Afghanistánu. Zámek chce sdružení opravit a jako správce sem umístit rodinu migrantů. To však ještě potrvá. Poté, co ho Schwarzenbergům zabrali, sídlilo zde zemědělské družstvo a zbyla po něm spoušť. Postupně jsou zde dávány do provozu byty, sloužící pro potřeby sdružení. Při opravách byly objeveny pod starými omítkami fresky a dokonce byla i objevena černá kuchyň, o které nevěděl ani místní správce.

Jaroslav Špiroch , 13.8. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Rakovice

Místa v okolí

 synagoga
 Čimelice
 Čimelice
 Vintíř
 Boudy u Čimelic
 empírový most
 Dolní Nerestce
 Kosatínský viklan
 Karlov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 výklenková kaple
 Horosedly
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 Cerhonice
 Lety
 Varvažov
 židovský hřbitov
 Strážovice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Draheničky
 Myslín
 Uzeničky
 synagoga
 Zalužany
 židovský hřbitov
 Křikava
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Drahenice
 Orlík nad Vltavou
 Hostišovice
 Žďákovský most
 Hrochův Hrádek
 Zvíkov
 Ženatý dub
 Škvořetice
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Buzice
 Vráž
 Kožlí
 Voltýřov
 špitál
 Bukovany
 Chraštice
 pivovar Herold
 silniční most
 Březnice
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 Starosedlský Hrádek
 Šamonice
 kaplička
 Čížová
 kostel sv. Václava
 Voltýřov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Sedlice
 kostel sv. Linharta
 stará radnice
 mariánský sloup
 Zbenice
 radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 socha sv. Barbory
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Obrovy hroby
 Hrádek
 Drhovle
 Tochovice
 Kotýřina
 Skalní brána
 Červený Újezdec
 Lašovice
 Čekanice
 Onen Svět
Základní informace místa
ID místa: 7879
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama