Barokní zámek, přestavený v r. 1714 ze starší tvrze. Ves uváděna jako majetek břevnovského kláštera v r. 1045. Za třicetileté války vypálena, opravena po r. 1650. Po II. sv. válce užívalo JZD. Dnes zpustlý a jeho využití není autorovi známo.
Hlavní obrázek místa
pohled ze severozápadu
© Milan Caha 05/2009
Rakovice jsou poprvé uváděny jako majetek břevnovského kláštera v roce 1045. V době před husitskými bouřemi byly součástí arcibiskupského statku v Příbrami. Ze světských majitelů je znám jako první Bořivoj z Čimelic, po něm je získal Jezovec z Rakovic. Za třicetileté války byly Rakovice, včetně tvrze, vypáleny a získal je Jan Vojtěch Vratislav z Mitrovic. Ten tvrz opravil a po necelých deseti letech ji prodal Ladislavu Hrobčickému z Hrobčic. K sousedním Čimelicím Rakovice připojil v roce 1714 Karel Bohumil z Bissingenu. Ten také přestavěl tvrz na barokní zámek. Po druhé světové válce zámek využívalo JZD. Dnes je objekt zpustlý a jeho využití není autorovi známo.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 7.6. 2009
historie

Od r. 1840 vlastnila zámek orlická větev rodu Schwarzenbergů. Jim byl zámek v r. 1948 zkonfiskován a pak v r. 1991 vrácen v restituci panu Karlu Schwarzenbergovi. V r. 2007 ho pronajal na patnáct let sdružení "Berkat", které pomáhá uprchlíkům v Česku a dětem i ženám v Čečně a v Afghanistánu. Zámek chce sdružení opravit a jako správce sem umístit rodinu migrantů. To však ještě potrvá. Poté, co ho Schwarzenbergům zabrali, sídlilo zde zemědělské družstvo a zbyla po něm spoušť. Postupně jsou zde dávány do provozu byty, sloužící pro potřeby sdružení. Při opravách byly objeveny pod starými omítkami fresky a dokonce byla i objevena černá kuchyň, o které nevěděl ani místní správce.

Jaroslav Špiroch , 13.8. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Rakovice

Místa v okolí

 synagoga
 Čimelice
 Čimelice
 Vintíř
 Boudy u Čimelic
 empírový most
 Dolní Nerestce
 Kosatínský viklan
 Karlov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 výklenková kaple
 Horosedly
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 Cerhonice
 Lety
 Varvažov
 židovský hřbitov
 Strážovice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Draheničky
 Myslín
 Uzeničky
 synagoga
 Zalužany
 židovský hřbitov
 Křikava
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Drahenice
 Orlík nad Vltavou
 Hostišovice
 Žďákovský most
 Hrochův Hrádek
 Zvíkov
 Ženatý dub
 Škvořetice
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Buzice
 Vráž
 Kožlí
 Voltýřov
 špitál
 Bukovany
 Chraštice
 pivovar Herold
 silniční most
 Březnice
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 Starosedlský Hrádek
 Šamonice
 kaplička
 Čížová
 kostel sv. Václava
 Voltýřov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Sedlice
 kostel sv. Linharta
 stará radnice
 mariánský sloup
 Zbenice
 radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 socha sv. Barbory
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Obrovy hroby
 Hrádek
 Drhovle
 Tochovice
 Kotýřina
 Skalní brána
 Červený Újezdec
 Lašovice
 Čekanice
 Onen Svět
Základní informace místa
ID místa: 7879
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama