Dominikánský klášter byl v těchto místech od 13. století. V roce 1419 byl klášter vypleněn, poté sloužil jako solnice. Obnoven byl v 17. století. V roce 1780 byl klášter zrušen a budova byla upravena pro soud a věznici.
Hlavní obrázek místa
průčelí kostela z náměstí
© Milan Caha 05/2009
Klášterní kostel Povýšení Svatého Kříže má půdorys kříže. Zajímavostí je, že je opačně orientován, tzn. hlavní oltář z počátku 18. století je postaven na západě. Pod kostelem jsou dvě krypty, jedna sloužila Švamberkům, druhá k pochováváni řeholníků. Na kostelní věži jsou dva zvony: zvon přenesený ze zvonice svatotrojického hřbitova od zvonaře Brikcího z Cinperka z roku 1575, druhý sv. Dominik je z roku 1673.
Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980 a www.icpisek.cz), 4.6. 2009
historie

Dominikánský klášter byl v těchto místech (jižně od dnešního kostela) vybudován těsně po opevnění města ve 13. století. Jeho budova na skále nad řekou byla do městského opevnění začleněna. 20. srpna 1419 byl klášter vypleněn místními husity, mniši byli shozeni ze skály, budovy byly pobořeny a vypáleny. Z původní stavby se zachovalo obvodové zdivo presbytáře kostela. Na místě kláštera vyrostlo několik domů, zbytky klášterního kostela byly využity jako solnice. Z té doby pochází průčelí s renesančními sgrafity. V době rekatolizace byl klášter obnoven, nový konvent byl vystavěn na opačné straně – směrem k hradu. Kostel byl obnoven M. Huertym v roce 1636. Věž byla přistavěna roku 1641. Za válek o rakouské dědictví v roce 1741–42 zde francouzská armáda zřídila lazaret. V roce 1780 byl klášter zrušen a budova byla upravena pro soud a věznici.

Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980 a www.icpisek.cz), 4.6. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Písek

Místa v okolí

 dům U Koulí
 Písek
 radnice
 sladovna
 Kamenný most
 městské opevnění
 synagoga
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 zemský hřebčinec
 vojenský hřbitov
 Jarník
 kaple sv. Anny
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 železný most
 Velký Kamýk
 Velký Mehelník
 Čížová
 Kestřany
 Drhovle
 Vráž
 Tálínský rybník
 kostel sv. Jiljí
 Klokočín
 Červený Újezdec
 Brloh
 Šamonice
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Chřešťovice
 Božovice
 Podolsko
 kostel sv. Linharta
 Mladějovice
 boží muka
 Mladějovice
 Štěkeň
 Kožlí
 Petrovice
 Kbelnice
 Údraž
 kaple sv. Anny
 Kdanský dvůr
 Drahonice
 hřbitov
 Cehnice
 židovský hřbitov
 Protivín
 Osek
 Skočice
 Cerhonice
 Vysoký Kamýk
 židovský hřbitov
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Zvíkov
 Karlov
 Strážovice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Sedlice
 Škvořetice
 návesní kaple
 Chvalešovice
 kaple Dobrá voda
Základní informace místa
ID místa: 7852
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama