Raně gotická trojlodní pseudobazilika z 1. pol. 13. stol. Hodnotný portál z roku 1489. Renesanční štíty severní lodi jsou z 16. století. V letech 1741–43 přistavěna barokní kaple svatého Jana Nepomuckého. V roce 1886 byl chrám částečně regotizován.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihozápadu
© Jiří Cukr, 04/2010
Děkanský kostel narození Panny Marie byl postaven v 1.polovině 13. století jako raně gotická trojlodní pseudobazilika. Loď je zakončena pětiboce uzavřeným presbytářem. Západní průčelí chrámu zdobí hodnotný portál z roku 1489. Původně měl kostel dvojici stejných věží, po roce 1489 však byla jižní věž zvýšena na 74 metrů. Dnes je ukončena barokním ochozem s cibulovou bání z 18. století, jsou na ní věžní hodiny a čtyři nové zvony, sv. Václav, sv. Cyril a Metoděj, Panna Maria a Mistr Jan Hus z let 1991–2. Jejich autorkou je Marie Tomášková-Dytrychová z Brodku u Přerova. V 16. století byly přistavěny renesanční štíty severní lodi. V letech 1741–1743 byla k jižní lodi přistavěna barokní kaple svatého Jana Nepomuckého. V roce 1886 byla stavba částečně regotizována. V interiéru se dochovaly gotické nástěnné malby s náměty "Snímání z kříže", "Kristus Trpitel", "Ukřižování" a "Madona s Kristem". Na postranním oltáři je umístěna kopie obrazu Písecké Madony ze 14. století (originál byl v roce 1975 ukraden). Vybavení kostela je většinou pseudogotické.
Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980 a různé internetové zdroje), 28.8. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Jan Adámek, Jan Sommer, Zuzana Všetečková: Středověký kostel Panny Marie v Písku, Prácheňské nakladatelství, Písek 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Písek

Místa v okolí

 dům U Koulí
 synagoga
 městské opevnění
 Písek
 radnice
 sladovna
 Kamenný most
 kostel sv. Václava
 zemský hřebčinec
 židovský hřbitov
 vojenský hřbitov
 Jarník
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kamenný most
 železný most
 Velký Mehelník
 Velký Kamýk
 Kestřany
 Čížová
 Tálínský rybník
 Drhovle
 Vráž
 kostel sv. Jiljí
 Klokočín
 Červený Újezdec
 Brloh
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Šamonice
 Božovice
 Chřešťovice
 Podolsko
 Mladějovice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Mladějovice
 Štěkeň
 Kožlí
 Petrovice
 Údraž
 Kbelnice
 kaple sv. Anny
 Drahonice
 hřbitov
 židovský hřbitov
 Kdanský dvůr
 Protivín
 Cehnice
 Osek
 Vysoký Kamýk
 Skočice
 Cerhonice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Varvažov
 Zvíkov
 Karlov
 Strážovice
 kostel sv. Jiljí
 Újezdec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Veselíčko
 Škvořetice
 Chvalešovice
 návesní kaple
 kaple Dobrá voda
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Písek
Bakaláře 43/6
397 01 Písek - Vnitřní Město
Tel: 382 212 346
rmkfarapisek@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 7849
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama