Přestavěná budova tvrze, postavené zřejmě Řepickými ze Sudoměře po r. 1564; doložena je r. 1595 při prodeji vsi a dvora, r. 1686 upravena na sýpku. Dochován dvoupatrový špýchar a navazující užší západní křídlo s etážovým renesančním štítem.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí tvrze s etážovým renesančním štítem
© Filip Matoušek 11/2006
Ves Kbelnice se nachází asi 7 km severovýchodně od Strakonic, při hlavní silnici č. 4 na Mirotice a Prahu. Budova bývalé tvrze tvoří severozápadní část areálu dvora č.p. 1 a její západní renesanční štít si lze dobře prohlédnout přímo ze silnice č. 139 (na Rohoznou a Osek), procházející těsně kolem.
Filip Matoušek, 11.12. 2006
popis

O starém zemanském sídle v Kbelnici dnes nemáme jakékoli informace a nevíme ani, kde stávalo. Zřejmě v druhé polovině 16. století jej nahradil hospodářský dvůr (č.p.1), v jehož severozápadní části se dodnes dochovala mohutná dvoupatrová budova sýpky – pravděpodobně bývalé tvrze, která ale nenese žádné prokazatelné slohové znaky. K jejímu západnímu konci přiléhá úzké patrové křídlo, zdobené etážovým renesančním štítem s volutovými křidélky a pilastry, pocházející nejspíše až z konce 16. století. V 19. století byl její interiér upraven a vznikly zde klasicistní plackové klenby.

© F. Kašička, B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku. Muzeum stř. Pootaví, Strakonice 1986, 13.12. 2006

historie

Historie

Ves se v písemných pramenech objevuje poprvé roku 1360, kdy se zde uvádí 5 lánů polí jako majetek plebána ze sousední Radomyšle. Od roku 1384 příslušela jako část rožmberských držav k hradu Helfenburku, současně jsou zde ale doloženi i blíže neznámí Ješek († 1381) a Ondřej († 1419) jako držitelé zemanského statku. Další zmínka pochází až z roku 1564, kdy Vilém z Rožmberka Kbelnici postoupil Chvalovi Řepickému ze Sudoměře, majiteli blízkých Čekanic. Někdy po tomto roce byla také podle A. Sedláčka postavena – zřejmě některým z Chvalových synů – tvrz, zmiňovaná r. 1595 při prodeji vsi, tvrze a dvora bratřím Jiříkovi a Zdeňkovi z Olbramovic na Oseku. Nedlouho poté přestala tvrz zřejmě sloužit jako panské sídlo a byla jen utilitárně využívána. Její budova byla spolu s ostatními částmi dvora upravena na sýpku při přestavbě v r. 1686 za Lažanských z Bukové.

© F. Kašička, B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku. Muzeum stř. Pootaví, Strakonice 1986, 13.12. 2006

Půdorys místa

Půdorysný náčrt přízemí
© L. Svoboda (Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Přešťovice

Místa v okolí

 Osek
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Štěkeň
 Řepice
 Brloh
 křížová cesta
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Velký Kamýk
 Drhovle
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 mariánský sloup
 Kestřany
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 Šamonice
 Kožlí
 židovský hřbitov
 Mladějovice
 Mladějovice
 Sedlice
 Cehnice
 Střela
 železný most
 Střela
 kaple sv. Anny
 kamenný most
 Putim
 Čížová
 kostel sv. Vavřince
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Čekanice
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Kamenný most
 radnice
 sladovna
 Písek
 synagoga
 Škvořetice
 kaple Dobrá voda
 Hoštice u Volyně
 Drahonice
 Bratronice
 kostel sv. Jiljí
 Žižkův most
 zemský hřebčinec
 Kbíl
 Strážovice
 Vráž
 Buzice
 kostel sv. Anny
 Božovice
 Cerhonice
 Záboří
 Nihošovice
 kostel sv. Vavřince
 Pětnice
 Jarník
 kostel sv. Jiljí
 Skočice
 Kraselov
 parostrojní lihovar
 kostel Všech svatých
 Volyně
 radnice
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 Blatná
 mariánský sloup
 kaple Božího hrobu
 Boží kámen
 Klokočín
 Kdanský dvůr
 Doubravice u Volyně
 Němčice
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Čestice
 Pole
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 4826
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama