Stylově čistá empírová kaple z roku 1817, sloužící jako rodinná hrobka tehdejších majitelů panství, Vratislavů z Mitrovic. Jejím autorem byl J. F. Jőndl. Na hřbitově jsou starší plastiky místního barokního sochaře J. Hammera.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
Po smrti Karla Gottfrieda z Bissingen, který neměl žádné potomky, získala Čimelice jeho manželka Apolonie, rozená Vratislavová z Mitrovic. Po její smrti přešlo panství na jejího nejmladšího bratra Prokopa Vratislava z Mitrovic. Tak se dostaly Čimelice pod správu Vratislavů. Za Josefa hraběte Vratislava z Mitrovic, který se stal majitelem v roce 1798, došlo k dalšímu rozkvětu panství. Po jeho smrti připadly Čimelice jeho nejstarší dceři Josefině, provdané Schwarzenbergové. S ní panství přechází v roce 1850 do držení Schwarzenbergů. V roce 1817 byl v Čimelicích založen nový hřbitov a v jeho středu byla postavena stylově velmi čistá empírová kaple, sloužící jako rodinná hrobka tehdejších majitelů. Jejím autorem byl J. F. Jőndl. Na hřbitov byly rovněž umístěny starší plastiky místního barokního sochaře J. Hammera.
Milan Caha (zdroj:Poche E.a kol.: Umělecké památky Čech 1, A/J, Academia, Praha 1977 a stránky obce), 27.10. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Čimelice

Místa v okolí

 Čimelice
 Čimelice
 Vintíř
 Rakovice
 synagoga
 Boudy u Čimelic
 Karlov
 Kosatínský viklan
 empírový most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Dolní Nerestce
 Cerhonice
 Varvažov
 výklenková kaple
 Horosedly
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Strážovice
 Lety
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 židovský hřbitov
 Draheničky
 Myslín
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 Zalužany
 Uzeničky
 židovský hřbitov
 Zvíkov
 Orlík nad Vltavou
 Křikava
 Žďákovský most
 kaple sv. Anny
 Drahenice
 Vráž
 Hostišovice
 Kožlí
 Škvořetice
 Ženatý dub
 Hrochův hrádek
 špitál
 Voltýřov
 Buzice
 boží muka
 Čížová
 Šamonice
 kaplička
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Bukovany
 Chraštice
 Voltýřov
 Obrovy hroby
 pivovar Herold
 silniční most
 Březnice
 Sedlice
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 Starosedlský Hrádek
 židovské ghetto
 Drhovle
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Zbenice
 Kotýřina
 židovský hřbitov
 radnice
 socha sv. Barbory
 Červený Újezdec
 Skalní brána
 vojenský hřbitov
 Brloh
 Hrádek
 Tochovice
 Lašovice
 Čekanice
 židovský hřbitov
 Onen Svět
 Podolsko
Základní informace místa
ID místa: 8446
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama