Zbytky tvrze pohlcené zástavbou a její dochované hospodářské zázemí (zahrada, bašty, got. špýchar, dvůr čp.1). Vznikla asi ve 14. st., poté rozšířena pány z Machovic a v 16. st. Dívčickými ze Sudoměře a Janem Hodějovským. Po r. 1620 postupně zpustla.
Hlavní obrázek místa
Přestavěný areál hospodářského dvorce při tvrzi (čp. 1) s renesančním štítem východního křídla
© Filip Matoušek 12/2006
Řepice leží asi 2,5 km severovýchodně od Strakonic při silnici č. 4 na Písek a Prahu. Ve středu vsi se kromě velmi pěkného (původně románského) kostela sv. Máří Magdaleny dochovaly i malé pozůstatky původní tvrze a především pak jejího hospodářského zázemí. Zatímco tvrz samotná prakticky zanikla a v jejích místech stojí dnes jihozápadně od kostela jen skupina domků, v jejich těsné blízkosti dodnes existuje pozdně gotický špýchar a dále na západ ohradní zeď bývalé zahrady se dvěma hranolovými baštami – altánky. Dnešní čp. 1 (sídlo mj. obecního úřadu a hostince) je pak původní panský hospodářský dvůr, jehož východní křídlo si v jižním průčelí uchovalo zajímavý renesanční štít s polopilířky a neobvyklými čučky. Ve štítě střední části severního křídla dvora jsou pak osazeny dvě staré nápisové desky s erby, z nichž starší z roku 1580 datuje jednu z etap výstavby dvora za Bernarta z Hodějova.
Filip Matoušek, 2.1. 2007
popis

Z budov bývalé tvrze se dochovaly jen malé zbytky zdiva, porůznu roztroušené v mladších stavbách a na pozemcích čp. 15, 28, 29, 30-32, 34-36, 38, 41 a 52, které ovšem nebyly dosud podrobně prozkoumány a zaměřeny. Značně lépe se dochovaly některé součásti původního hospodářského zázemí tvrze. Jedná se především o pozdně gotický dvoupatrový špýchar se strmou sedlovou střechou a pravoúhlým okoseným portálem, ohradní zeď bývalé zahrady se dvěma hranolovými baštičkami - altánky a částečně přestavěný dvůr (čp. 1), jehož východní křídlo je směrem k jihu zakončeno pozoruhodným renesančním štítem s polopilířky a atypickými čučky. Ve štítu mladší, severní části dvora, se dochovaly ještě dvě pamětní kamenné desky. Mladší z nich (vpravo) pochází z 80. let 19. století, kdy došlo k požáru a následným opravám dvora, ale starší deska je zde osazena druhotně a pochází již z roku 1580. V její horní části je vytesán…  číst dále

© F. Kašička, B. Nechvátal (Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum stř. Pootaví, Strakonice, 1986), 3.1. 2007

historie

Historie

První písemná zmínka o vsi pochází již z roku 1251, kdy je doložen Ivan ze Řepice, v letech 1298 – 1342 se po Řepici píše vladyka Purkart. Po Chýnovských získal ves s tvrzí před koncem 14. století rod zemanů z Machovic, z nichž Řepici samotnou nakonec v letech 1412-1419 držel Chval z Machovic, později známý jako hejtman a jeden ze správců Táborské husitské obce. Od 70. let 15. století byla tvrz sídlem Hynka Dívčického ze Sudoměře, z roku 1528 se z důvodu dělení statku mezi bratry Adama, Ctibora a Hynka Dívčické ze Sudoměře dochoval zajímavý popis tvrze s „hodně pokoji klenutými a znova vystavěnými a několika velkými maštalemi“, doložena je i stavba pivovaru a nového panského dvora. Adamova dcera a dědička Kateřina pak spolu se svým manželem Zdeňkem ze Šternberka prodala roku 1552 Řepici Janu staršímu Hodějovskému z Hodějova, místosudímu Království českého, který roku 1555 učinil řepickou…  číst dále

© F. Kašička, B. Nechvátal (Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum stř. Pootaví, Strakonice, 1986), 3.1. 2007

Půdorys místa

Výřez z katastrální mapy Řepice z r. 1837
© J. Slavík, L. Svoboda (Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Řepice

Místa v okolí

 masné krámy
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Kbelnice
 Osek
 židovský hřbitov
 Štěkeň
 Střela
 Střela
 Petrovice
 Brloh
 Žižkův most
 Kbíl
 Hoštice u Volyně
 Cehnice
 Kestřany
 kostel sv. Anny
 Mladějovice
 Velký Kamýk
 Mladějovice
 Sedlice
 kaple Dobrá voda
 Drhovle
 kostel sv. Vavřince
 Šamonice
 Kraselov
 Čekanice
 Nihošovice
 Bratronice
 Kožlí
 Boží kámen
 Kladruby
 Štěchovice
 Kladruby
 Volyně
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 radnice
 Střelské Hoštice
 železný most
 kamenný most
 Záboří
 Drahonice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Pětnice
 kamenný most
 Škvořetice
 Doubravice u Volyně
 Tažovice
 Němčice
 Čepřovice
 Čížová
 Ohrazenice
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Čestice
 Čestice
 Hoslovice
 Kalvarie
 Čestice
 Strážovice
 Skočice
 Božovice
 Dřešínek
 Vráž
 Kadov
 Kdanský dvůr
 Pole
 kaple sv. Jana a Pavla
 židovský hřbitov
 Dobrš
 Přečín
 kostel sv. Ondřeje
Základní informace místa
ID místa: 4854
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama