Halštatsko-laténské hradiště vybudované v době mezi 7. stol. až 2. pol. 5. stol. př. Kr. Hradiště nemělo pravděpodobně sídelní roli, sloužilo jako refugium či svatyně. Zachoval se vnitřní val, místy až 13 m široký, vnější val je málo zřetelný.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
Halštatsko-laténské hradiště bylo pravděpodobně vybudováno ve starší době železné (7. – 2. pol. 5. stol. př. Kr.). Centrální plošina na vrcholu kopce je obehnán dvěma liniemi valů. Plocha ohrazená vnějším – dnes málo zřetelným nízkým valem je 2,26 ha. Plocha chráněná mohutným vnitřním valem, dlouhým 244 m a širokým místy až 13 m je 0,54 ha. Vnitřní val měl vnitřní a vnější kamenný líc. Prostor mezi nimi byl vyplněn nasucho kladenými neopracovanými kameny bez vnitřní konstrukce. Původní brána vnějšího valu byla na západě, brána vnitřního valu pravděpodobně v místě dnešní cesty na východní straně hradiště. Zajímavostí je třetí linie na ploše akropole, cca 5 m od vnitřního valu – kamenná zeď o šířce asi 1,5 m. Na ploše akropole hradiště nebyly nalezeny stopy stálých obydlí, hradiště pravděpodobně sloužilo jako refugium, svatyně či místo, kde se obyvatelé ...
Milan Caha (zdroj: Bauerová A.: Keltové v Čechách, Paseka, Praha a Litomyšl 1996), 8.5. 2009

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Boudy

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 7749
  Typ místa: hradiště
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=7749
  Uveřejněno: 10.5.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama