Halštatsko-laténské hradiště vybudované v době mezi 7. stol. až 2. pol. 5. stol. př. Kr. Hradiště nemělo pravděpodobně sídelní roli, sloužilo jako refugium či svatyně. Zachoval se vnitřní val, místy až 13 m široký, vnější val je málo zřetelný.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
Halštatsko-laténské hradiště bylo pravděpodobně vybudováno ve starší době železné (7. – 2. pol. 5. stol. př. Kr.). Centrální plošina na vrcholu kopce je obehnán dvěma liniemi valů. Plocha ohrazená vnějším – dnes málo zřetelným nízkým valem je 2,26 ha. Plocha chráněná mohutným vnitřním valem, dlouhým 244 m a širokým místy až 13 m je 0,54 ha. Vnitřní val měl vnitřní a vnější kamenný líc. Prostor mezi nimi byl vyplněn nasucho kladenými neopracovanými kameny bez vnitřní konstrukce. Původní brána vnějšího valu byla na západě, brána vnitřního valu pravděpodobně v místě dnešní cesty na východní straně hradiště. Zajímavostí je třetí linie na ploše akropole, cca 5 m od vnitřního valu – kamenná zeď o šířce asi 1,5 m. Na ploše akropole hradiště nebyly nalezeny stopy stálých obydlí, hradiště pravděpodobně sloužilo jako refugium, svatyně či místo, kde se obyvatelé okolních osad scházeli při výjimečných událostech, slavnostech nebo obřadech.
Milan Caha (zdroj: Bauerová A.: Keltové v Čechách, Paseka, Praha a Litomyšl 1996), 8.5. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Boudy

Místa v okolí

 Kosatínský viklan
 Vintíř
 synagoga
 Rakovice
 židovský hřbitov
 Čimelice
 Čimelice
 kostel sv. Jiljí
 Karlov
 Strážovice
 Cerhonice
 empírový most
 Dolní Nerestce
 kostel sv. Klimenta
 výklenková kaple
 Horosedly
 Mirovice
 Uzeničky
 Draheničky
 Křikava
 židovský hřbitov
 Varvažov
 Lety
 Hostišovice
 Myslín
 Ženatý dub
 Drahenice
 Škvořetice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Buzice
 synagoga
 Kožlí
 Zalužany
 židovský hřbitov
 Hrochův Hrádek
 mariánský sloup
 Šamonice
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 socha sv. Prokopa
 Sedlice
 kostel sv. Prokopa
 Vráž
 Blatná
 parostrojní lihovar
 pivovar Herold
 Orlík nad Vltavou
 silniční most
 Březnice
 kostel sv. Rocha
 radnice
 Zvíkov
 socha sv. Barbory
 synagoga
 Žďákovský most
 židovské ghetto
 Čížová
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Hrádek
 Starosedlský Hrádek
 židovský hřbitov
 Chraštice
 Drhovle
 Bukovany
 Voltýřov
 Čekanice
 špitál
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Brloh
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 kaplička
 Petrovice
 Zbenice
 Tochovice
 Voltýřov
 vojenský hřbitov
 Červený Újezdec
 Bratronice
 Záboří
Základní informace místa
ID místa: 7749
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama