Lovecký zámeček byl postaven v pol. 18. stol. Karlem Gottliebem von Bisingen.V letech 1783–1842 se jeho majiteli stali Vratislavové z Mitrovic a po nich Schwarzenberkové. Od roku 1950 je využíván k potřebám dětského tábora.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 2/2007
Malý však velice malebný zámeček Karlov najdete zhruba 3 kilometry východně od městečka Mirotice ( zhruba 5 kilometrů po modře značené tzv. Alšově stezce ). Od silnice směrem na Zvíkovské Podhradí je vzdálen jeden kilometr. Jedná se o jednopatrovou budovu, jejímž centrem je velký oválný sál, k němuž po stranách přiléhají dvě krátká boční křídla.
Jiří Cukr, 27.6. 2003
popis

Lovecký zámeček (či spíše podle Pavla Vlčka - zahradní casino) je jednopatrová stavba s mírně převýšenou přední válcovou částí, v níž je i hlavní sál. Po stranách jsou dvě křídla, v bocích konkávně prohnutá. Převýšenou střední část kryje zvonovitá střecha s vikýři, boční křídla jsou kryta valbovou střechou. Nevelký, půvabný objekt spojuje v sobě prvky dvou etap vývoje barokního slohu. Základní kompoziční myšlenka připojující k ústřednímu tělesu, vyvolávajícímu dojem excentristického rozpětí, boční nižší části, je ještě vrcholně barokní. V tomto smyslu je zámeček vlastně jakousi redukovanou variantou Alliprandiho stavby zámku v Liblicích, inspirované ideálním projektem J.B.Fischera z Erlachu a vzniklé v posledních letech 17. století. Vedle této základní barokní kompoziční představy je však samotné provedení stavby rokokové, v detailu až lehce zlidovělé. Obnova fasád v r. 1991, při níž byl proveden průzkum barevnosti…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, kolekt., nakl.Svoboda 1986, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Pavel Vlček, nakl.Libri, 2001, Jaroslav Špiroch, 19.6. 2014

historie

Zámeček přikázal postavit na svém panství Karel Gottlieb von Bisingen někdy v polovině 18. století, na jehož počest bylo také nové lovecké sídlo pojmenováno. V letech 1783 – 1842 byli jeho majiteli Vratislavové z Mitrovic a po nich Schwarzenberkové. Karlov nebyl, jak dokázal průzkum z počátku 90. let minulého století, během staletí nijak výrazně přestavován a dochoval se až na malé drobnosti v původní podobě. Od roku 1950 byl využíván k potřebám sousedního dětského tábora. Naproti se nachází bývalý hospodářský dvůr, který v současné době využívá Sananim, Terapeutická komunita Karlov (TKK).

Jiří Cukr, 27.6. 2003

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Smetanova Lhota

Místa v okolí

 Cerhonice
 židovský hřbitov
 Vintíř
 Varvažov
 kostel sv. Jiljí
 Čimelice
 Čimelice
 Rakovice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 synagoga
 Kosatínský viklan
 Boudy u Čimelic
 Strážovice
 empírový most
 Vráž
 Dolní Nerestce
 kaple sv. Anny
 Zvíkov
 Kožlí
 Čížová
 výklenková kaple
 Horosedly
 Lety
 Šamonice
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Škvořetice
 Žďákovský most
 Orlík nad Vltavou
 Draheničky
 Uzeničky
 Drhovle
 Křikava
 Myslín
 Buzice
 synagoga
 špitál
 Zalužany
 Ženatý dub
 židovský hřbitov
 Sedlice
 kaplička
 Červený Újezdec
 vojenský hřbitov
 Obrovy hroby
 Hostišovice
 Drahenice
 Brloh
 Voltýřov
 Velký Kamýk
 židovský hřbitov
 Petrovice
 kostel sv. Václava
 Hrochův Hrádek
 mariánský sloup
 boží muka
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Kamenný most
 parostrojní lihovar
 radnice
 Voltýřov
 Blatná
 Písek
 sladovna
 Kotýřina
 dům U Koulí
 synagoga
 městské opevnění
 Skalní brána
 Čekanice
 Osek
 pivovar Herold
 Jarník
 zemský hřebčinec
 silniční most
 Březnice
 kostel sv. Rocha
 Podolsko
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 radnice
 socha sv. Barbory
 křížová cesta
 děkanství
 kostel sv. Václava
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 radnice
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 fara
 Lašovice
 židovský hřbitov
 Onen Svět
Kontaktní informace
Terapeutická komunita Karlov
Karlov 3
398 04 Smetanova Lhota
Tel: +420382 229 655; +420382 229 692
http://www.sananim.cz/fcilities.php?id=6
karlov@sananim.cz
Základní informace místa
ID místa: 1545
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.6.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama