Vojenské pohřebiště vybudované v prostoru vojenského cvičiště koncem roku 1914 pro zemřelé rakousko-uherské vojáky a srbské a ruské zajatce. Za II. svět. války zde byli pochováni němečtí i sovětští vojáci. Do roku 2004 ve správě armády, dnes města.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
V areálu je 352 samostatných hrobů a dvě hromadná pohřebiště. U vstupu je kaple zasvěcená Panně Marii Sedmibolestné a dva větší pomníky: pomník Genia, který věnoval 11. pěší pluk a památník všem padlým ve světové válce 1914–1918. Hřbitov je trvale uzamčen a zpřístupněn zájemcům po domluvě na tel. čísle 382 201 511.
M.C., 2.6. 2009
historie

Za Rakouska-Uherska byl Písek významným posádkovým městem. Začátkem první světové války sem byly transportovány stovky raněných vojáků, především Maďarů. Rovněž sem byli soustřeďováni zajatci, Rusové a Srbové, kteří v okolí pracovali v zemědělství. Ranění i zajatci umírali a brzo přestal stačit vojenský hřbitov u kostela sv. Václava. Proto bylo v prostoru bývalého vojenského cvičiště koncem roku 1914 založeno nové pohřebiště. Mezi válkami zde byli pohřbíváni vojáci, kteří zemřeli nebo spáchali sebevraždu v píseckých kasárnách. Rovněž zde byli pohřbíváni zdarma důstojníci. V roce 1929 byli exhumováni jihoslovanští vojáci a převezeni na pohřebiště u Mariánských Lázní. Za druhé světové války (a krátce po ní) zde byli pochováni němečtí i sovětští vojáci, a po roce 1945 i popravení odsouzení za kolaboraci. V roce 1959 byli exhumováni sovětští vojáci a jejich ostatky byly převezeny na komunální písecký hřbitov.…  číst dále

Milan Caha (zdroj: různé stránky na Internetu), 2.6. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Písek

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kamenný most
 radnice
 sladovna
 Písek
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 Čížová
 Velký Kamýk
 zemský hřebčinec
 Drhovle
 Jarník
 Vráž
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 železný most
 kamenný most
 Kestřany
 Šamonice
 Brloh
 Velký Mehelník
 Kožlí
 Červený Újezdec
 Petrovice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Kbelnice
 Štěkeň
 Tálínský rybník
 kaple sv. Anny
 Cerhonice
 Osek
 Klokočín
 Podolsko
 Mladějovice
 Mladějovice
 Chřešťovice
 Karlov
 židovský hřbitov
 Strážovice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Varvažov
 Božovice
 kostel sv. Jiljí
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Zvíkov
 křížová cesta
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Cehnice
 Sedlice
 Údraž
 Drahonice
 Řepice
 Škvořetice
 Vintíř
 Kosatínský viklan
 hřbitov
 židovský hřbitov
 Protivín
 Boudy u Čimelic
 Obrovy hroby
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Václava
 Buzice
 návesní kaple
 Ženatý dub
Základní informace místa
ID místa: 7861
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama