Židovský hřbitov na jihozápadním okraji města byl založen po roce 1696. Po roce 1860 došlo k podstatnému rozšíření plochy, poslední pohřeb v 60. letech 20. století. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí z počátku 18. století. Jediná nemovitá připomínka existence strakonické židovské obce.
Hlavní obrázek místa
Průhled branou na jižní část hřbitova
© Ivan Grisa 05/2011
Hřbitov se nachází na západním okraji města, skoro dva kilometry od hradu. Příjezd autem po silnici III. třídy směr Katovice, za letištěm u armádních objektů je třeba odbočit na panelovou cestu. U vstupní brány areálu Armády ČR odbočuje vpravo krátká spojka k několika domům, soustředěným kolem hřbitova (uliční tabule U židovského hřbitova). Od hradu vede až k této odbočce zelená turistická značka, která pokračuje dál na Kraselov. Přístup na hřbitov lze domluvit na městském informačním středisku v rámci procházky městem (viz kontakt).
29.5. 2011
historie

Židovský hřbitov ve Strakonicích

Židovské osídlení je ve Strakonicích doloženo od konce 15. století. Od 17. století zde existovala samostatná náboženská obec, soustředěná v někdejším Bezděkově (pravý břeh Otavy pod hradem). Zde existovala až do roku 1956 synagoga, řada obytných domů byla zničena při výstavbě sídliště v 60. a 70. letech 20. století. Jedinou nemovitou památkou na existenci kdysi rozsáhlé komunity je tak hřbitov, zřízený po roce 1696 jihozápadně od města, asi 2 km od hradu. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí z počátku 18. století. Roku 1860 byl rozšířen, fungoval až do násilného zániku komunity za II. světové války. Poslední pohřeb se zde konal v 60. letech 20. století. Po roce 1990 byla opravena obřadní síň a ohradní zeď a plocha hřbitova byla zbavena náletových dřevin.

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 7. díl, Libri 2009 a http://www.strakonice.net/content/zidovsky-hrbitov, 29.5. 2011

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Strakonice

Místa v okolí

 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 masné krámy
 mariánský sloup
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Střela
 Střela
 Kbíl
 Řepice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Žižkův most
 Kraselov
 Hoštice u Volyně
 Nihošovice
 Boží kámen
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 děkanství
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Štěchovice
 Kladruby
 Kladruby
 Kbelnice
 Němčice
 kamenný most
 Tažovice
 Osek
 Štěkeň
 kaple Dobrá voda
 Doubravice u Volyně
 Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 Ohrazenice
 Střelské Hoštice
 Hoslovice
 Petrovice
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Čestice
 Cehnice
 Hvížďalka
 Dřešínek
 Mladějovice
 Čepřovice
 Frymburk
 Bratronice
 Brloh
 Mladějovice
 Vojnice
 Čekanice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Sedlice
 Kestřany
 Dobrš
 boží muka
 Pětnice
 Záboří
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Velký Kamýk
 Mačice
 Lčovice
 Drahonice
 Pražská brána
 zámecký pivovar
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Drhovle
 Želibořice
 Čkyně
 Přečín
 Helfenburk
 Šamonice
 kostel sv. Klimenta
 Maleč
 Prácheň
 Kožlí
 kostel sv. Mikuláše
 Tourov
 panský dům
 Bavorov
Kontaktní informace
Městské informační centrum Strakonice
Velké náměstí 2
386 21 Strakonice
Tel: 383 700 700
http://www.strakonice.net/content/informacni-centrum
infocentrum@strkonice.eu
Základní informace místa
ID místa: 3685
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama