Barokní zámek z počátku 18. století postavený Bořity z Martinic podle plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera. V letech 1972 upraven pro potřeby MNV, dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
© Petr Laššák 9/2005

Zámek

Ves Lovčice byla původně součástí zelenohorského panství a je doložena poprvé v r. 1558 jako majetek Adama ze Šternberka. Po jeho rozdělení r. 1560 zůstala u zelenohorského dílu a až po dalším rozdělení r. 1584 se stala součástí panství Plánice. R. 1638 se majiteli panství stali Bořitové z Martinic, kteří si dali na počátku 18. století v Lovčicích postavit barokní zámek; autorem jeho plánů byl Kilián Ignác Dienzenhofer, který r. 1720 stavěl na plánickém panství poutní kostel v Nicové nedaleko Plánice. Rok vzniku zámku znám není, poprvé se o něm zmiňuje až Schallerova Topografie v r. 1789. Jednopatrový zámek má obdélníkový půdorys a valbovou střechu, krytou taškami. Vstupuje se do něho branou s barokním portálem. Okna se šambránami mají podokenní koberečky a nadokenní střídavě lomené a zvlněné římsy a Štukové ozdoby. Průjezd a schodiště jsou klenuté. V 1. 1972—1973 byl objekt upraven a sloužil jako MNV pro veřejné účely a byla zde též pošta. Dnes v soukromém vlastnictví.
Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku (naklad.Svoboda1987), 25.10. 2005

Půdorys místa

půán přízemí z roku 1905
© in Jiří Úlovec: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, Praha 2004
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Lovčice

Místa v okolí

 Kratice
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Němčice
 boží muka
 Žinkovy
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Potenštejn
 Habartice
 Zavlekov
 kostel sv. Václava
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Nalžovy
 dům U České lípy
 kaple sv. Vojtěcha
 Obytce
 Zelenohorská pošta
 Poustevna
 Prádlo
 Měcholupy
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 Zelená Hora
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 kaple sv. Markéty
 Panský dům
 Miřenice
 Nový Čestín
 Předslav
 Defurovy Lažany
 Oselce
 Mochtín
 Těšetiny
 Hradiště
 Boříkovy
 Čejkovy
 Podhůří
 Mlázovy
 kostel sv. Vavřince
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Lázně Letiny
 Srbice
 kaple Panny Marie
 Budětice
 Chejlava
 Životice
 Újezdec
 Chlum
 Lipová Lhota
 Sobětice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 skanzen Chanovice
 Chanovice
 Velký Bor
 kaple sv. Václava
 Kašovice
 Chocenice
 Jindřichovice
 Řesanice
 Jindřichovice
 Ujčín
 Mokrosuky
 Luby
 Újezd
 kostel sv. Matěje
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 Malonice
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Podolí
 Pražská brána
 Podbranský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Skála
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Dožice
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 kostel sv. Prokopa
 Lužany
Základní informace místa
ID místa: 3536
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama