Zámek vzrostlý z vodní tvrze vystavěné Volfem Gothartem Perglerem z Perglasu (či jeho synem) po r. 1579. Za 30ti leté válce zde byli ubytováni vojáci Baltazara Marradase. Později majetek Račínů z Račína. Další přestavby v pol. 18. stol.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 08/2004
Renesanční zámek je dvoukřídlá jednopatrová budova. Jižní křídlo, obrácené do obce, má klenuté přízemí, na východním konci se vysoký etážový štít. Arkády v poschodí jsou nepochybně z poloviny 18. století. V místě, kde bylo přistavěno druhé, východní křídlo, vystupuje ze stavební čáry patrový výstupek nejspíš dodatečně přistavěné kaple. levou polovinu tvoří patrová budova s otevřenými zděnými renesančními arkádami v přízemí i v poschodí, pravá polovina je ukončena renesančními štíty.
3.1. 2003
turistické

Přestavěnou vodní tvrz na zámeček lze obhlídnout spolu s zříceninou Kašovice (ani ne 1km daleko), která se nachází ve shluku stromů v poli naproti zastávce Mokrosuky. Za zmínku stojí občasná tvorba kruhů v obilí poblíž zříceniny. Ve vsi Mokrosuky lze též vidět dva pekné památné stromy (každý na opačném konci vsi).

Mass, 13.7. 2003

historie

Ves mokrosuky patřila od 14. století k velhartickému panství. Poprvé se uvádí r 1418 (zmínka o mlýnu). R. 1542 připomíná ve vsi dvůr. R. 1579 ji koupil od Václava Vintíře z Vlčkovic zbohatlík Volf Gothard Pergler z Perglasu a vystavěl si v ní (nebo jeho syn) renesanční tvrz obehnanou zavodněným příkopem. Volfův syn Václav Otakar byl sice po Bílé hoře pro účast na stavovském povstání z let 1618-20 souzen, dosáhl ale odpuštění. Mezitím byli v Mokrosukách ubytopváni vojáci Baltazara Marradase a z užitku tohoto statku jim plynul žold - roku 1628 byl výnos ze statku používán pro pluk Martina de Hoeff-Huerty. Nakonec získal statek stávajícíse z tvrze, dvora a vesnic Mokrosuk, Čermenné, Lešišova a Nemanic Humprecht Račín z Račína. Výsledky hospodaření po třicetileté válce nebyly valné a Račín se zadlužil. Jeho dcera Apolena Lidmila, provdaná hraběnka Althanová, převzala statek dočasně do vlastní správy a r. 1679 jej…  číst dále

kolektiv autorů pod vedením dr. Karla Třísky, 3.1. 2003

Další texty historie

Půdorys místa


© L. Svoboda (in Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Pavel Vlček ; LIBRI, 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Mokrosuky

Místa v okolí

 Kašovice
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Ujčín
 Hrádek u Sušice
 Svojšice
 Velhartice
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Čejkovy
 Žikov
 Svatobor
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 Mlázovy
 Malonice
 židovský hřbitov
 Hlavňovice
 Kněžice
 barokní kaple
 Petrovice
 kašna
 Kámen neštěstí
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 kostel sv. Václava
 Lipová Lhota
 Nemilkov
 městský špitál
 Hrad pod Hrnčířem
 Volšovy
 Chamutice
 Zavlekov
 Boříkovy
 Jiřičná
 Kojšice
 Hradiště
 Miřenice
 Podolí
 Loučová
 Nalžovy
 židovský hřbitov
 Dlouhá Ves
 Budětice
 Dolejší Těšov
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Ballymotte
 Dolejší Krušec
 Těšetiny
 lesopark Prašivice
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Čachrov
 Nový Čestín
 Hořákov
 Horská synagoga
 kašna II
 židovský hřbitov
 Srbice
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Mochtín
 Rabí
 Březí
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 švédské hroby
 Palvinov
 Žichovice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Karlov
 Sedlo
 Plánice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Blažeje
 Javorná
 Vatětice
 Kundratice
 Újezdec
 Habartice
 kostel sv. Vintíře
 Kouskova Lhota
 kaple sv. Vintíře
 Obytce
 smolná pec
 Kratice
 Žihobce
 Kašperk
 Pustý hrádek
 Sobětice
 kostel sv. Mikuláše
 štola Loreta
 Lovčice
 Loreta
 Luby
 boží muka
 Týnec
 kostel sv. Václava
 radnice
 pranýř
 kostel sv. Markéty
 Lomec
 boží muka
 městské opevnění
 Černá věž
 radnice
 Bílá věž
 Hrad u Strašína
 synagoga
 židovský hřbitov
 Záluží
 Pancíř
 kostel sv. Michala
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Měsíční kámen
Základní informace místa
ID místa: 1334
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama