Zámek byl přestavěn hrabaty z Pöttingu v pol. 18. stol. na místě staršího zámku a tvrze. Roku 1929 zámek vyhořel, ale byl majiteli opraven. Po 2. svět. válce zámek sloužil jako škola. V současné době je soukromým majetkem.
Hlavní obrázek místa
2003 © Luděk Pitter
Dnešní město Nalžovské Hory, ležící na silnici spojující Klatovy a Horažďovice, vzniklo v roce 1951 sloučením obcí Nalžovy a Stříbrné Hory. Status města mu byl vrácen r. 2008. V části původní obce Nalžovy najdeme v parku barokní zámek. Zámek ve tvaru čtyřúhelníka má rozsáhlé vnitřní nádvoří. Zámecké průčelí je třípatrové s věží. V rozích budovy jsou polygonální arkýře, zbývající křídla jsou dvoupatrová. V okolí zámku je volně přístupný park.
24.4. 2004
historie

Původně renesanční zámek nechal postavit Bedřich Švihovský z Rýzmberka v 1. pol. 17. stol vedle své tvrze, která byla poškozena uherským vojskem. Když panství koupili hrabata z Pötingu, nechali v polovině 18. stol. postavit nový barokní zámek. Ten s největší pravděpodobností stojí na místě původní tvrze a zámku. Původně měla budova jen tři polygonální arkýře, čtvrtý (na severozápadním nároží) nechal postavit až další majitel František Taaffe v 19. stol. Posledními majiteli před rokem 1945 byli Karel a František Müllerovi.

24.4. 2004

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nalžovské Hory-Nalžovy

Místa v okolí

 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Panský dům
 Miřenice
 Zavlekov
 Čejkovy
 Budětice
 Lipová Lhota
 boží muka
 kaple Panny Marie
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 Tedražice
 kostel sv. Vavřince
 Plánice
 Kašovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Blažeje
 Kolinec
 Hrádek u Sušice
 Lovčice
 Žichovice
 Mokrosuky
 Kratice
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Mlázovy
 Ujčín
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 zámecký pivovar
 židovský hřbitov
 Pražská brána
 Kámen neštěstí
 synagoga
 Rozacínovský dům
 kašna
 Voprchovský dům
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 městský špitál
 Svatobor
 kaple sv. Anny
 Boříkovy
 Velký Bor
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Svojšice
 Habartice
 Hradiště
 Dražovice
 Defurovy Lažany
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Žikov
 barokní kaple
 Velhartice
 Malonice
 Nový Čestín
 Volšovy
 Těšetiny
 Hvížďalka
 Žihobce
 Chlum
 Mochtín
 Němčice
 Obytce
 Oselce
 Kněžice
 skanzen Chanovice
 kostel sv. Václava
 Frymburk
 Chanovice
 sýpka a kalvarie
 Petrovice
 židovský hřbitov
 Mačice
 Chamutice
 Dlouhá Ves
 Podolí
 Srbice
 Hlavňovice
 Hrad pod Hrnčířem
 Střelské Hoštice
 Nemilkov
 Jiřičná
 židovský hřbitov
 Kojšice
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Loučová
 Vojnice
 kostel sv. Ondřeje
 Řesanice
 Měcholupy
 Ohrazenice
 Předslav
 synagoga
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Tel: +420 376 503 612
www.zameknalzovy.com
lamela@lamela.cz
Základní informace místa
ID místa: 1072
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama