V obci Nosálov existuje poměrně rozsáhlý soubor lidové architektury, především roubených staveb obytných domů a hospodářských staveb z 19. století. Typickým prvkem zdejších statků jsou zdobené kamenné brány.
Hlavní obrázek místa
Jedna z typických vjezdových bran nosálovských statků
© Ivan Grisa 04/2010
Nosálov leží na silnici II/273 (Mělník - Obora). Autobusové spojení funguje prakticky jen v pracovních dnech, nejbližší železniční zastávka Skramouš (trať Mělník - Mladá Boleslav) se nachází asi 5 km jižně. Přes obec prochází modrá turistická značka Mšeno - Skramouš - Vrátenská hora - Houska, vychází odtud žlutá značka k Suchému mlýnu pod Bezdědicemi. Vede tudy cyklostezka 143 a housecký okruh 0001.
Ivan Grisa, 18.4. 2010
historie

Existenci vsi Nosálov dokládá písemná zmínka z roku 1324. Pravděpodobně se jednalo o kolonizační ves, vysazenou na německém právu jako součást osídlování vyšších poloh panství hradu Bezděz. Historický vývoj vedl k tomu, že až do roku 1945 zde žilo téměř výhradně německojazyčné obyvatelstvo. Ves si zachovala většinou původní gotickou parcelaci, i když současné objekty pocházejí většinou z 19., výjimečně z 18. století. Brána statku čp. 40, která byla zdobena sgrafity a pocházela zřejmě z doby kolem roku 1600, bohužel po roce 1945 zanikla. Vesnická památková rezervace byla vyhlášena roku 1995 a zahrnuje především statky na severní a východní straně návsi a kapličku Nejsvětější Trojice z počátku 19. století. Kolorit vesnice dotváří několik památných stromů, především lip.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979 a webové stránky http://www.hospudkaunas.cz/cz_nosalov.htm, 18.4. 2010

Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Nosálov

Místa v okolí

 Vrátenská hora
 pivovar
 Lobeč
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Houska
 větrný mlýn
 Týn
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Martina
 Stránka
 Pokličky
 Valdštejnsko
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Nedamy
 kostel sv. Jiří
 Kokořín
 Hradsko
 Bezděz
 Skalsko
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 Hradišť
 rozhledna Vrchbělá
 Klemperka
 kaple
 Kováň
 Valdštejnská kaple
 Česká brána
 mariánské sousoší
 radnice
 Doksy
 Harasov
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Bělá pod Bezdězem
 Vidim
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 Bosyně
 dům č.p. 31
 Starý Berštejn
 socha sv. Prokopa
 kaple sv. Barbory
 Starý zámek
 Klůček
 Swamp
 socha sv. Floriána
 sušárna chmele
 Velké Všelisy
 kostel sv. Václava
 fara
 radnice
 Řepín
 Myšlín
 Dubá
 kostel sv. Václava
 Břehyně-Pecopala
 kostel sv. Vavřince
 Niměřice
 Zakšín
 Syslov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 Radechov
 Sovínky
 Rokytovec
 kostel sv. Jiří
 Velké Horky
 Slavín
 Bezno
 Malodvorská tvrz
 fara
 Vorecká tvrz
 Konvalinkový vrch
 Malkov
 kostel sv. Mikuláše
 Kuřívody
 Vřísek
 Čertovy hlavy
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Havla
 socha sv. Floriana
 Klácelka
 kostel sv. Václava
 fara
 Krnsko
 kostnice
 Čap
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Josefa
 Nový Stránov
 Chudý hrádek
 Neuberk
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Stránovský viadukt
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Loubí
 Hrušov
 Šlapka
 Opevnění u Švábů
 Hláska
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 Valdštejnský lis
 Pražská brána
 socha Karla IV.
 vila Karola
 Mělník
 Stará škola
 socha sv. Anny
 Hořín
Základní informace místa
ID místa: 9021
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama