Obdélná zděná kaple, zakončená třemi stranami šestiúhelníka, se sedlovou střechou, na níž za štítem čtyřboká sanktusová zvonička. Ve výrazné poloze na návsi, z počátku 19. století. Před průčelím pamětní litinový kříž vlevo od vstupu. Vpravo pak památník obětem 1. světové války. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 06/2022
Čejkovy (dříve Čejkov) je vesnice, část obce Hrádek v okrese Klatovy. Archeologickým výzkumem v domě č. p. 19 bylo doloženo osídlení ze 12. století. První písemná zmínka pochází z listinného falza hlásícího se k roku 1227. Z pamětihodností se kromě zmíněné kaple dochoval špýchar, který byl součástí tvrze (viz samostatné heslo) a později panského statku; několik křížků. Vesnice leží na hranici Budětického přírodního parku. Asi 300 m jižně od vsi se nacházejí tzv. volské dráhy - pozůstatek původních obecních drah určených k pasení dobytka. Autobusové spojení je s obcí, Nalžovskými Horami a Sušicí. Vsí prochází zelená turistická trasa a cyklotrasy č. 305, 2080 a 2084.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 21.8. 2022
popis

Kaple pochází z počátku 19. století a je umístěna ve výrazné poloze na návsi. Je to obdélná zděná stavba, ukončená třemi stranami šestiúhelníka. V průčelí je vchod zaklenutý půlobloukem, nad ním nika, která segmentově vzdouvá bohatě profilovanou korunní římsu. V nice je umístěna soška sv. Jana Nepomuckého a pod ní je nápis: "Svatý Jene oroduj za nás". V průčelí římsa odděluje vysoký a plošný kasulově vykrojený štít. Krytá je taškovou sedlovou, v závěru valbovou střechou. Za štítem na hřebeni sedlové střechy je vztyčena čtyřboká sanktusová zvonička s plechovou helmicí a s vrcholovou makovicí s křížkem. Z boku je kaple osvětlena velkými okny se stlačeným polokruhovým záklenkem. V interiéru nad lodí je křížová klenba; závěr je zaklenut vějířovou klenbou a oddělen vítězným obloukem na pilastrech s profilovanou hlavicí. Pamětní kříž stojí nalevo od vstupu do kaple. Na čtyřbokém soklu je umístěn vysoký žulový…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 21.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Čejkovy

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16606
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 21.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

reklama