Raně gotický původ kostela v Prádle z 13. století dokládá dochovaný presbytář. Při vnější barokizaci gotické stavby byla přistavěna věž. Loď prodloužena a věž zvýšena r. 1882. Zařízení vesměs novodobé. Nyní kostel filiální ve farnosti Nepomuk.
Hlavní obrázek místa
Prádlo - kostel
© Jiří Špaček, 9/2016
Obec Prádlo je sice prvně doložena až r. 1552, ale její historie je mnohem starší, což dokládá i stavba kostela pocházející z 13. století. Původně tu byl dvůr cisterciáckého kláštera v Pomuku, který byl založen v polovině 12. století. Klášter zanikl za husitských válek a majetek připadl Šternberkům se sídlem na Zelené Hoře. Obec byla pojmenována podle toho, že její obyvatelé propírali písek na břehu Úslavy a rýžovali z něj zlato. Dodnes to dokládají sejpy u řeky při silnici do místní části Novotníky. Prádlo leží nedaleko Nepomuku západně při silnici I/20. Dnes má asi 260 obyvatel a prochází jím dálková, červeně značená turistická trasa od Letin na vrch Skalici, kde je tzv. Poustevna (viz samostatné heslo) a do Nepomuku. Tvrz ze 16. století slouží od 19. století jako lihovar a nyní je v majetku známé likérky Stock. Kostel Povýšení sv. Kříže se nachází na bývalém hřbitově na západním okraji obce.
12.11. 2016
historie

V prostoru nad návsí stojí v dominantní poloze kostel Povýšení sv. Kříže, původně gotická stavba ze 13. století, postavená za účasti cisterciácké huti z Nepomuku a poškozená v letech husitských nepokojů. Vnějšek byl barokizován, věž byla druhotně přistavěna. Roku 1882 byl kostel výrazně upraven včetně zvýšení věže a prodloužení lodi. V presbyteriu, zaklenutém polem křížové klenby s bohatě profilovanými žebry, se uchovalo několik náhrobníků z 15. a 16.století. Přilehlý hřbitov byl zrušen a na místě zůstalo jen několik náhrobků při hřbitovní zdi. Vzrostlé stromy na parkově upraveném prostoru kostel značně zakrývají. Nový hřbitov obec vybudovala na opačném břehu řeky Úslavy. Kostel Povýšení sv. Kříže je prostá budova z doby pozdní gotiky, zvenčí barokizovaná. Existuje domněnka, že byl založen některým nepomuckým opatem jako filiální svatyně městského farního chrámu. Čtvercový presbytář, ze dvou stran osvětlený barokními okny, je raně…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce a farnosti), 13.11. 2016

Půdorys místa

půdorys kostela s vyznačením gotického zdiva podle Dobroslava Líbala
© Jiří Fajt a Nina Bažantová: Gotika v západních Čechách (1230-1530), Národní galerie v Praze, Praha 1995
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Prádlo

Místa v okolí

 Prádlo
 Poustevna
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Potenštejn
 Zelenohorská pošta
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 Chocenice
 Chocenice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Lázně Letiny
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Hradiště
 synagoga
 židovský hřbitov
 Podhůří
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Strašná skála
 Hluboká
 Kožich
 Měčín
 Lovčice
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Životice
 Němčice
 Na Skále
 kostel sv. Matěje
 kostel sv. Mikuláše
 Kratice
 Dožice
 Oselce
 Vlčtejn
 kostel sv. Jiljí
 Řenče
 židovský hřbitov
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Mítov
 Spálené Poříčí
 Skála
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Pokonice
 Žákava
 Pouskův mlýn
 Měcholupy
 Těnovice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Řesanice
 Defurovy Lažany
 židovský hřbitov
 Předslav
 Kasejovice
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 kostel Všech svatých
 Netunice
 Habartice
 židovský hřbitov
 Příchovice
 Nebílovy
 Chlum
 skanzen Chanovice
 Chanovice
 Obytce
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 Dolní Lukavice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
při arciděkanství Nepomuk
Přesanické nám. 1
335 01 Nepomuk
Tel: 773 122 633
http://www.farnost.nepomuk.cz
farnost.nepomuk@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 13202
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama