
Elektrotechnik, vynálezce, podnikatel Dr. Ing. František Křižík se narodil 8. července 1847 v Plánici u Klatov a zemřel 22. ledna 1941 ve Stádlci u Tábora. Pocházel z malého města v šumavském předhůří, kde se narodil v rodině chudého ševce. V Plánici prožil léta raného dětství a vychodil zde základní školu. Studoval na reálce v Klatovech a roku 1866 přešel do Prahy na techniku. Studia nemohl z existenčních důvodů dokončit a tak nastoupil do praxe k firmě Kaufmann v Praze, kde se vyráběly telegrafní, signalizační a různé měřící přístroje. Pracovní zaměření firmy přivedlo Křižíka k železnici, která v té době prožívala neobyčejný rozmach. Soustředil se na telegrafní a zabezpečovací zařízení pro železnice. Po působení u různých železničních společností se stal roku 1873 telegrafním přednostou na Plzeňsko-březenské dráze. Roku 1878 získal patent na signalizační blokové zařízení pro vlaky… číst dále
Muzeum Františka Křižíka v Plánici na Klatovsku se nachází přímo v jeho rodném domku. Expozice zde byla prvně otevřena v r. 1957 a její jádro tvoří funkční oblouková lampa z r. 1884 napojená na energetické soustrojí v sestavě, tak jak bylo v r. 1901 instalováno v elektrárně v Čachrově na Šumavě. Zrekonstruovaný rodný domek Františka Křižíka, slavného rodáka Plánice, byl slavnostně znovuotevřen 25. června 2010. Dovršilo se tak tříleté úsilí řady odborníků, skupiny dobrovolníků i vedení města. Od r. 1956 to byla první celková a opravdu konzervující rekonstrukce celého objektu od sklepení až po půdu. Rekonstrukce odpovídá v současnosti všem právním normám, byla provedena pod dohledem památkářů, má funkční sklepení, kompletně novou podlahu a dokonce poprvé za jeho existenci je možné dodržet i zákonné povinnosti výstavní, neboť muzeum má konečně i nezbytné vytápění.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.