Muzeum Františka Křižíka v Plánici se nachází přímo v jeho rodném domku, který pochází z doby před r. 1800. Expozice zde byla prvně otevřena v r. 1957 a po tříleté rekonstrukci opět r. 2010. Placená prohlídka je možná v omezené otevírací době nebo po předchozí telefonické domluvě.
Hlavní obrázek místa
Plánice-Křižíkův rodný domek
© Petr Jež 08/2018
Město Plánice se nachází v okrese Klatovy, 12 km východně od Klatov. Na polohu, v níž bylo město založeno, upomíná také samotný název města, označující planinu či náhorní plošinu. Žije zde přibližně 1 600 obyvatel. První písemná zmínka o něm pochází z r. 1329. Křižují se zde silnice II/186 (Klatovy-Defurovy Lažany) a II/187 (Nepomuk-Sušice). Železniční spojení město nemá. Křižíkův rodný domek s muzejní expozicí leží v západní části města.
Jiří Špaček, 13.8. 2022
popis

Elektrotechnik, vynálezce, podnikatel Dr. Ing. František Křižík se narodil 8. července 1847 v Plánici u Klatov a zemřel 22. ledna 1941 ve Stádlci u Tábora. Pocházel z malého města v šumavském předhůří, kde se narodil v rodině chudého ševce. V Plánici prožil léta raného dětství a vychodil zde základní školu. Studoval na reálce v Klatovech a roku 1866 přešel do Prahy na techniku. Studia nemohl z existenčních důvodů dokončit a tak nastoupil do praxe k firmě Kaufmann v Praze, kde se vyráběly telegrafní, signalizační a různé měřící přístroje. Pracovní zaměření firmy přivedlo Křižíka k železnici, která v té době prožívala neobyčejný rozmach. Soustředil se na telegrafní a zabezpečovací zařízení pro železnice. Po působení u různých železničních společností se stal roku 1873 telegrafním přednostou na Plzeňsko-březenské dráze. Roku 1878 získal patent na signalizační blokové zařízení pro vlaky…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: město Plánice), 13.8. 2022

historie

Muzeum Františka Křižíka v Plánici na Klatovsku se nachází přímo v jeho rodném domku. Expozice zde byla prvně otevřena v r. 1957 a její jádro tvoří funkční oblouková lampa z r. 1884 napojená na energetické soustrojí v sestavě, tak jak bylo v r. 1901 instalováno v elektrárně v Čachrově na Šumavě. Zrekonstruovaný rodný domek Františka Křižíka, slavného rodáka Plánice, byl slavnostně znovuotevřen 25. června 2010. Dovršilo se tak tříleté úsilí řady odborníků, skupiny dobrovolníků i vedení města. Od r. 1956 to byla první celková a opravdu konzervující rekonstrukce celého objektu od sklepení až po půdu. Rekonstrukce odpovídá v současnosti všem právním normám, byla provedena pod dohledem památkářů, má funkční sklepení, kompletně novou podlahu a dokonce poprvé za jeho existenci je možné dodržet i zákonné povinnosti výstavní, neboť muzeum má konečně i nezbytné vytápění.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.8. 2022

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Plánice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16610
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama