Barokní kostel postavený na místě starší kaple v letech 1721-1723. Barokní sochy na konci parku před západním průčelím kostela (mezi VII. a VIII. zastavením) z 30. let 18. století; sochy evangelistů a krucifix kolem kostela z let 1840-1850; křížová cesta v parku z 19. století. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel ze severozápadu
© Jaroslav Špiroch 09/2022
Stříbrné Hory (německy Silberberg) jsou jihozápadní částí města Nalžovské Hory v okrese Klatovy. První zmínka o vesnici pochází z roku 1525. Vznikla jako horní osada u stříbrných dolů, které založil roku 1521 majitel Nalžovského panství Svojše z Velhartic. Doly byly v roce 1541 zatopeny a v roce 1585 dolování zaniklo. V roce 1992 byly Stříbrné Hory a sousední Nalžovy spojeny a vznikla nová obec - město Nalžovské Hory. Z pamětihodností je zde ještě barokní socha sv. Jana Nepomuckého v rohu náměstí. Na zmíněném náměstí je parkoviště a autobusová zastávka směr Horažďovice a Nalžovské Hory-Těchonice, v okolí pak směr Sušice a Klatovy. Prochází tudy modrá turistická stezka a cyklotrasa č. 2080 s odbočkou č. 2091.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 16.10. 2022
popis

Areál kostela stojí v dominantní poloze na návrší při jihovýchodním okraji městečka. Barokní kostel byl postaven na místě starší kaple v letech 1721-1723 (stavebník Norbert z Pőttingu); barokní sochy na konci parku mezi VII. a VIII. zastavením křížové cesty jsou z 30. let 18. století; sochy evangelistů a krucifix kolem kostela z let 1840-1850; křížová cesta v parku pak z 19. století. Kostel je jednolodní obdélná stavba, krytá sedlovou střechou; s centralizujícím ústředním prostorem, rozšířeným bočními kaplemi (jižní a severní), pravoúhle zakončeným presbytářem na východě a mohutnou hranolovou věží před západním průčelím. V ose věže je půlkruhově zakončený žulový portál s klenákem, nad ním kruhový reliéf s polopostavou P. Marie s Ježíškem a zazděný pravoúhlý okenní otvor. Celá tato spodní část je orámována pilastry, nesoucími římsu s taškami, která odděluje o něco užší patro se zkosenými…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; UPČ II.,kolekt.aut.,Academia1978; Jaroslav Špiroch., 16.10. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nalžovské Hory-Stříbrné Hory

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nalžovské Hory
Zavlekov 1
341 42 Kolinec
pověřené osoby ve farnosti:
R.D.Ing.Mgr. Václav Salák, statutární zástupce farnosti, spravované ze sídelní (obsazené) farnosti
vaclav.salak@dicb.cz
Tel: + 420 736 647 015
http://www.bcb.cz
rfk.nalzovskehory.dicb.cz
Základní informace místa
ID místa: 16777
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

reklama