Barokní sousoší Piety, hodnotné kamenosochařské dílo. Datované nápisy na podstavci - roku 1741 - nápisy české, latinské a německé. Postaveno správcem zelenohorského panství J. F. Lydlem. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 08/2021
Klášter je obec, která se nachází v okrese Plzeň-jih. Na místě dnešní obce byl v roce 1144 založen cisterciácký klášter Nepomuk, který byl dobudován ve 2. čtvrti 13. století. V dubnu 1420 byl dobyt a vypálen husitskými vojsky Jana Žižky z Trocnova. Na troskách hospodářských budov byla vybudována vesnice a relikty staveb dodnes vytvářejí nynější vzhled obce. Kaple sv. Markéty se dochovala z původního kláštera. Pod obec spadá další řada pamětihodností: zámek Zelená hora (Černí baroni), nedaleko od Piety boží muka, socha sv. Jana Nepomuckého, pamětní kámen a starobylá budova hostince Na Vyskočilce, Červený most, vodní mlýn. Obec je vzdálena asi 1 km východně od silnice I/20, spojující Nepomuk s Plzní. Procházejí zde turistické stezky, okružní trasa naučné stezky Pod Zelenou horou a cyklotrasa č. 2041.
Wikipedie; mapy.cz; obecklaster.cz; Jaroslav Špiroch., 5.10. 2021
popis

Sousoší Piety stojí při cestě na Zelenou horu. Barokní dílo pochází z roku 1741 a nechal ho postavit správce zelenohorského panství Josef F. Lydl. Sousoší stojí na hranolovém žulovém podstavci o patce a římse na dvou stupních. Na stěnách v ozdobně vykrajovaných vpadlinách jsou nápisy. Na čelní straně soklu latinský, vlevo německý a vpravo český: BOLESTNÉ PANNĚ / A/ MILOSTIWE MATCE BOŽI / SASSINSKE Z OBZWLASST / NI POBOZNOSTI ZA ROZLIČNE / DOSAHNUTE DOBRODINI POS / TAWITI DAL IOSEF FRANCZ / LYDL SPRAWCE ZELENO HORS / KI DNE XXV BREEZNA / ABITA SVATA PANNA KROKI / NASSE RZIDILA A PRZI / SMRTI SVAV PRZIVIETIVOSTI / NAS V BOHA CHRANILA / chronogram 1741. Na soklu pak stojí Pieta z pískovce. Panna Maria v plášti na široce rozevřených kolenou přidržuje mrtvé tělo Kristovo. Obě postavy mají na hlavách bohatě pojaté shora dvakrát rozpolcené koruny. Sousoší je hodnotné datované kamenosochařské dílo, památkově chráněné.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 5.10. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Klášter

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15904
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama