
Pomník je umístěn u silnice naproti kostelu Zvěstování Panny Marie. Byl postaven péčí Sboru dobrovolných hasičů nákladem 4000 Kč. Vysvěcen byl 10. 6. 1923 farářem Emanuelem Hanzíkem. Pomník zhotovila firma kamenická V. Pokorný ze Sušice. Nápis: 1914 - 1918 PADLÝM VOJÍNŮM VĚNUJE SBOR DOBR. HASIČŮ VE ZBYNICÍCH S PŘISPĚNÍM OBČANSTVA JAN MÍKA NAR. 1810, VINC. BERANEK 1882, JAKUB NĚMEC 1883, ANTON DUŠEK 1884, VIKTOR TRŠ 1887, KAREL MÍKA 1889, ALOIS TRŠ 1891, VÁCL. HOLEČEK 1894, JOSEF ČEŠEK 1894, VOJT. JANDA 1895, KAREL MÍKA 1897.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.