Původně postaven jako lovecký zámeček. Z druhé poloviny 18. století (po roce 1764). V patře zámečku objeveny nástěnné malby. Součástí areálu mohutná panská stodola v těsném sousedství. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 06/2022
Otěšín je malá vesnice, část města Nalžovské Hory v okrese Klatovy. Nachází se asi 3 km jižně od města. Poprvé je připomínána v roce 1404. Nedaleko ní v lokalitě zvané "Na Bahně" stojí na samotě zmíněný areál Panského domu s mohutnou stodolou. V okolí se nachází přírodní park Buděticko. Vesnice má autobusové spojení s Nalžovskými Horami a Sušicí. Prochází jí cyklotrasa č. 2077.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 11.8. 2022
popis

Původně patrně samostatná budova loveckého zámečku a v těsném sousedství stojící mohutná panská stodola. Postaven byl v druhé polovině 18. století (po roce 1764). V letech 1807-1833 sloužil jako obydlí panského cihláře, později pak tzv. lukaře. Je to obytná přízemní budova, krytá valbovou střechou; její střed tvoří patrová věžovitá část se střechou stanovou. V patře byly objeveny nástěnné malby, blízké krajinomalbám malíře Antonína Tuvory (např. zámek Nebílovy). Přilehlá mohutná budova stodoly s vysokou valbovou střechou. V posledních letech proběhla rekonstrukce celého areálu, který je soukromým majetkem. Areál je památkově chráněn od 3. 5. 1958.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 11.8. 2022

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Otěšín

Místa v okolí

 kaple
 Miřenice
 Čejkovy
 Nalžovy
 Lipová Lhota
 Budětice
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Tedražice
 Zavlekov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek u Sušice
 Kašovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Mokrosuky
 Kolinec
 Žichovice
 židovský hřbitov
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 kostel sv. Václava
 městský špitál
 městské opevnění
 synagoga
 Svatobor
 boží muka
 Ujčín
 Svojšice
 Mlázovy
 kostel sv. Klimenta
 Plánice
 Prácheň
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Žikov
 kostel sv. Blažeje
 barokní kaple
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Volšovy
 Boříkovy
 Zámecký mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Kratice
 Lovčice
 Horažďovice
 Velhartice
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Podměstský mlýn
 Hradiště
 Kněžice
 Malonice
 Žihobce
 Dlouhá Ves
 Petrovice
 Chamutice
 Hrad pod Hrnčířem
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 sýpka a kalvarie
 židovský hřbitov
 Sedlo
 Hlavňovice
 Velký Bor
 Jiřičná
 Habartice
 Kojšice
 Mačice
 Hvížďalka
 Frymburk
 Strádal
 Těšetiny
 Loučová
 Nový Čestín
 Nemilkov
 Podolí
 Mochtín
 Defurovy Lažany
 Dolejší Krušec
 Vojnice
 hrobka rodiny Schmid
 Srbice
 kostel sv. Mořice
 Obytce
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Němčice
 Chlum
 skanzen Chanovice
 Chanovice
 Ohrazenice
 Oselce
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Maleč
 kostel sv. Ondřeje
 Měcholupy
 Řesanice
Základní informace místa
ID místa: 16605
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama