Původně postaven jako lovecký zámeček. Z druhé poloviny 18. století (po roce 1764). V patře zámečku objeveny nástěnné malby. Součástí areálu mohutná panská stodola v těsném sousedství. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 06/2022
Otěšín je malá vesnice, část města Nalžovské Hory v okrese Klatovy. Nachází se asi 3 km jižně od města. Poprvé je připomínána v roce 1404. Nedaleko ní v lokalitě zvané "Na Bahně" stojí na samotě zmíněný areál Panského domu s mohutnou stodolou. V okolí se nachází přírodní park Buděticko. Vesnice má autobusové spojení s Nalžovskými Horami a Sušicí. Prochází jí cyklotrasa č. 2077.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 11.8. 2022
popis

Původně patrně samostatná budova loveckého zámečku a v těsném sousedství stojící mohutná panská stodola. Postaven byl v druhé polovině 18. století (po roce 1764). V letech 1807-1833 sloužil jako obydlí panského cihláře, později pak tzv. lukaře. Je to obytná přízemní budova, krytá valbovou střechou; její střed tvoří patrová věžovitá část se střechou stanovou. V patře byly objeveny nástěnné malby, blízké krajinomalbám malíře Antonína Tuvory (např. zámek Nebílovy). Přilehlá mohutná budova stodoly s vysokou valbovou střechou. V posledních letech proběhla rekonstrukce celého areálu, který je soukromým majetkem. Areál je památkově chráněn od 3. 5. 1958.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 11.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Otěšín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16605
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama