Mohutná kaple sv. Markéty vznikla v letech 1861-1862 v troskách cisterciáckého kláštera z poloviny 12. století, který byl zničen husity r. 1420. Obdélná stavba s hranolovou věží v průčelí není v současnosti církevně pravidelně využívána.
Hlavní obrázek místa
Klášter - kaple sv. Markéty
© Jiří Špaček, 09/2016
Obec Klášter patří k historicky nejstarším sídlům mikroregionu Nepomucko. Její vznik je datován do 12. století, kdy zde byl v letech 1144-1145 založen cisterciácký klášter. Osídlen byl mnichy z hornofranckého Ebrachu, dnes ve spolkové zemi Bavorsko, kde byl řádový klášter založen již r. 1127. Obec, která má dnes asi 220 obyvatel, leží na břehu Úslavy při severozápadním úpatí Zelené hory. Ve stejné době je na jejím jižním úpatí doložena trhová ves Pomuk, nynější město Nepomuk. Mniši si pro svou potřebu vystavěli rozsáhlý komplex klášterních budov s rajskou zahradou a několika, až čtyři metry vysokými hradbami za sebou. V severním rohu pak stál "Chrám Svatého tajemství", dlouhý 14 metrů, nejvýznamnější zdejší stavba, údajně se zlatou střechou, který patřil k údajně nejkrásnějším stavbám v Čechách. Klášter byl v době husitských válek r. 1420 Janem Žižkou vypálen a mniši byli bez milosti upáleni. Při tomto hrozném masakru nezůstaly tehdy ušetřeny ženy ani děti, hlavní chrám i vše ostatní lehlo popelem. Později byl klášter zrušen a zachovaly se pouze jeho zbytky, které jsou dnes kulturní památkou. Tyto zbytky tvoří jednu z dominant obce, která byla do nich postupně vestavěna. Zůstala tu řada mohutných zdí s fragmenty gotických arkád a okének. Obec Klášter je vzdálena 1 km východně od silnice I/20, spojující Nepomuk s Plzní. Z jihu ji obtéká řeka Úslava, která napájí Klášterský rybník. Prochází jí modrá turistická trasa z Nepomuku, která pokračuje severním směrem kolem pomníku sestřeleným americkým letcům u hájovny Dubeč do Přírodního parku Buková hora-Chejlava a Blovic. Na náves přichází také z Nepomuku okružní trasa naučné stezky Pod Zelenou Horou. Nad obcí na vrchu Zelená hora, který leží na katastru Kláštera, lze spatřit stejnojmenný zámek, známý nálezem Rukopisu zelenohorského v r. 1817, a z novější doby pobytem jednotek příslušníků pomocných…  číst dále
5.2. 2017
historie

Kaple (vzhledem k velikosti a podobě někdy též označovaná jako kostel) sv. Markéty v Klášteře pochází z let 1861-1862. Z východní a jižní strany ji obklopuje hřbitov se zdí s raně gotickým portálem. Tento kostelík byl původně patrně poboční lodí někdejšího klášterního velechrámu, neboť se v něm zachovaly zbytky starých oken a vchodů. Je to klasicistní obdélná stavba, nad jejímž západním průčelím se zdvíhá mohutná hranolová věž s nízkou stanovou střechou. Stojí na někdejší návsi a v jejím zdivu se nepochybně ukrývají zbytky bývalých klášterních objektů. Rokokový oltář se sochami andělů a novodobým obrazem byl do kaple přenesen r. 1861 z pražského benediktinského kláštera sv. Jiří na Hradčanech. Socha sv. Markéty pochází z počátku 16. století. Kaple patří do farnosti při arciděkanství Nepomuk, pravidelné bohoslužby se tu však nekonají.

Jiří Špaček (zdroj: webové stránky obce a Umělecké památky Čech 2, Academia 1978), 5.2. 2017

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Klášter

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost arciděkanství Nepomuk
Přesanické nám. 1
335 01 Nepomuk
Tel: 773 122 633
http://www.farnost.nepomuk.cz
farnost.nepomuk@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 13267
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama