Mohutná kaple sv. Markéty vznikla v letech 1861-1862 v troskách cisterciáckého kláštera z poloviny 12. století, který byl zničen husity r. 1420. Obdélná stavba s hranolovou věží v průčelí není v současnosti církevně pravidelně využívána.
Hlavní obrázek místa
Klášter - kaple sv. Markéty
© Jiří Špaček, 09/2016
Obec Klášter patří k historicky nejstarším sídlům mikroregionu Nepomucko. Její vznik je datován do 12. století, kdy zde byl v letech 1144-1145 založen cisterciácký klášter. Osídlen byl mnichy z hornofranckého Ebrachu, dnes ve spolkové zemi Bavorsko, kde byl řádový klášter založen již r. 1127. Obec, která má dnes asi 220 obyvatel, leží na břehu Úslavy při severozápadním úpatí Zelené hory. Ve stejné době je na jejím jižním úpatí doložena trhová ves Pomuk, nynější město Nepomuk. Mniši si pro svou potřebu vystavěli rozsáhlý komplex klášterních budov s rajskou zahradou a několika, až čtyři metry vysokými hradbami za sebou. V severním rohu pak stál "Chrám Svatého tajemství", dlouhý 14 metrů, nejvýznamnější zdejší stavba, údajně se zlatou střechou, který patřil k údajně nejkrásnějším stavbám v Čechách. Klášter byl v době husitských válek r. 1420 Janem Žižkou vypálen a mniši byli bez milosti upáleni. Při tomto hrozném masakru nezůstaly tehdy ušetřeny ženy ani děti, hlavní chrám i vše ostatní lehlo popelem. Později byl klášter zrušen a zachovaly se pouze jeho zbytky, které jsou dnes kulturní památkou. Tyto zbytky tvoří jednu z dominant obce, která byla do nich postupně vestavěna. Zůstala tu řada mohutných zdí s fragmenty gotických arkád a okének. Obec Klášter je vzdálena 1 km východně od silnice I/20, spojující Nepomuk s Plzní. Z jihu ji obtéká řeka Úslava, která napájí Klášterský rybník. Prochází jí modrá turistická trasa z Nepomuku, která pokračuje severním směrem kolem pomníku sestřeleným americkým letcům u hájovny Dubeč do Přírodního parku Buková hora-Chejlava a Blovic. Na náves přichází také z Nepomuku okružní trasa naučné stezky Pod Zelenou Horou. Nad obcí na vrchu Zelená hora, který leží na katastru Kláštera, lze spatřit stejnojmenný zámek, známý nálezem Rukopisu zelenohorského v r. 1817, a z novější doby pobytem jednotek příslušníků pomocných…  číst dále
5.2. 2017
historie

Kaple (vzhledem k velikosti a podobě někdy též označovaná jako kostel) sv. Markéty v Klášteře pochází z let 1861-1862. Z východní a jižní strany ji obklopuje hřbitov se zdí s raně gotickým portálem. Tento kostelík byl původně patrně poboční lodí někdejšího klášterního velechrámu, neboť se v něm zachovaly zbytky starých oken a vchodů. Je to klasicistní obdélná stavba, nad jejímž západním průčelím se zdvíhá mohutná hranolová věž s nízkou stanovou střechou. Stojí na někdejší návsi a v jejím zdivu se nepochybně ukrývají zbytky bývalých klášterních objektů. Rokokový oltář se sochami andělů a novodobým obrazem byl do kaple přenesen r. 1861 z pražského benediktinského kláštera sv. Jiří na Hradčanech. Socha sv. Markéty pochází z počátku 16. století. Kaple patří do farnosti při arciděkanství Nepomuk, pravidelné bohoslužby se tu však nekonají.

Jiří Špaček (zdroj: webové stránky obce a Umělecké památky Čech 2, Academia 1978), 5.2. 2017

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Klášter

Místa v okolí

 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Poustevna
 Prádlo
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 Chocenice
 Chocenice
 Podhůří
 Strašná skála
 Životice
 Hradiště
 židovský hřbitov
 synagoga
 Na Skále
 Lázně Letiny
 Dožice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 Oselce
 Lovčice
 Mítov
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Hluboká
 Řesanice
 kostel sv. Mikuláše
 Kožich
 židovský hřbitov
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 pivovar
 kostel sv. Jakuba
 Kratice
 Defurovy Lažany
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Pouskův mlýn
 Starý Smolivec
 Němčice
 Těnovice
 Újezd
 boží muka
 Vlčtejn
 kostel sv. Matěje
 Pokonice
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 Chlum
 Plánice
 skanzen Chanovice
 kostel sv. Blažeje
 Řenče
 Chanovice
 kostel sv. Ondřeje
 Třemšín
 Měcholupy
 Třemšín
 židovský hřbitov
 Netunice
 Hengst
 Habartice
 Pole
 Nebílovy
 Kadov
 Obytce
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost arciděkanství Nepomuk
Přesanické nám. 1
335 01 Nepomuk
Tel: 773 122 633
http://www.farnost.nepomuk.cz
farnost.nepomuk@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 13267
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama