Rozsáhlý romantický pseudoslohový zámek, jehož nynější podoba vznikla přestavbou zbytků vodní tvrze a staršího barokního zámku. Do dnešní podoby přestavil zámek Karel Wesselý po r. 1897. Následovaly drobné romantické úpravy.
Hlavní obrázek místa
pohled od západu
© Pavel Zany Komárek 20.10.2001
Městys Žinkovy se nachází 6 km západně od Nepomuka na silnici II/191.
9.11. 2003
historie

Z historie

Na místě dnešního zámku stávala tvrz, která je poprvé zmiňována r. 1525 při dělení majetku mezi bratry z Klenové (Klenového). Zakladatel sousedního hradu Potštejna/Potenštejna Půta z rodu Drslaviců se původně psal ze Žinkov; po vymření této větve rodu přešlo panství na Přibíka z Klenové. Zámek, jakožto jednoduchá barokní budova o dvou patrech a třech křídlech, byl postaven za Viléma staršího z Klenové mezi léty 1624-1642. V r. 1712 prodali Vilémovi vnuci Žinkovy hraběti Janu Františkovi ze Steinau, který je dal věnem své dceři Marii Terezii, provdané za hraběte Václava Josefa z Vrtby. Vrtbové drželi Žinkovy do r. 1830; František Josef z Vrtby odkázal svůj majetek Janu Karlovi z Lobkowicz, po něm je získal jeho zeť hrabě Filip Schenk ze Stafenberka. R. 1883 koupil Žinkovy hrabě Jan z Harrachu, který dal zámek opravit a zčásti přestavět. Hlavní přestavba proběhla za architekta rytíře Karla Wesselého, který zámek koupil r. 1897…  číst dále

Helena Dvořáková (podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Praha, Svoboda 1985), 13.2. 2011

Další texty historie

Půdorys místa

Plán přízemí zámku, Žinkovy (Plzeň-jih, plán přízemí zámku. Křížky jsou značeny předpokládané středověké konstrukce tvrze, tečkovaně zdivo z přestavby roku 1898. Originál plánu z roku 1897 je uložen ve Státním oblastním archivu Plzeň, Kresba autor.
Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 2. díl, N - Ž, str. 738
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Žinkovy

Místa v okolí

 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Prádlo
 Poustevna
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Markéty
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Zelená Hora
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 Lázně Letiny
 Němčice
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Lovčice
 kostel sv. Prokopa
 Chocenice
 Chocenice
 Kratice
 kostel sv. Vavřince
 Újezd
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matěje
 Měcholupy
 kaple sv. Vojtěcha
 Kožich
 Hradiště
 Předslav
 Hluboká
 synagoga
 Podhůří
 Skála
 židovský hřbitov
 Habartice
 boží muka
 Řenče
 Životice
 Obytce
 Oselce
 Strašná skála
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Vlčtejn
 Defurovy Lažany
 Příchovice
 Na Skále
 židovský hřbitov
 Červené Poříčí
 Lužany
 Dožice
 Nový Čestín
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 pivovar
 Mochtín
 Chlum
 Mítov
 židovský hřbitov
 Skočice
 Těšetiny
 městské opevnění
 Pouskův mlýn
 Sobětice
 Těnovice
 Dolní Lukavice
 Bílá věž
 boží muka
 židovský hřbitov
 Srbice
 Újezdec
 Luby
Základní informace místa
ID místa: 1785
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama