Rozsáhlý romantický pseudoslohový zámek, jehož nynější podoba vznikla přestavbou zbytků vodní tvrze a staršího barokního zámku. Do dnešní podoby přestavil zámek Karel Wesselý po r. 1897. Následovaly drobné romantické úpravy.
Hlavní obrázek místa
pohled od západu
© Pavel Zany Komárek 20.10.2001
Městys Žinkovy se nachází 6 km západně od Nepomuka na silnici II/191.
9.11. 2003
historie

Z historie

Na místě dnešního zámku stávala tvrz, která je poprvé zmiňována r. 1525 při dělení majetku mezi bratry z Klenové (Klenového). Zakladatel sousedního hradu Potštejna/Potenštejna Půta z rodu Drslaviců se původně psal ze Žinkov; po vymření této větve rodu přešlo panství na Přibíka z Klenové. Zámek, jakožto jednoduchá barokní budova o dvou patrech a třech křídlech, byl postaven za Viléma staršího z Klenové mezi léty 1624-1642. V r. 1712 prodali Vilémovi vnuci Žinkovy hraběti Janu Františkovi ze Steinau, který je dal věnem své dceři Marii Terezii, provdané za hraběte Václava Josefa z Vrtby. Vrtbové drželi Žinkovy do r. 1830; František Josef z Vrtby odkázal svůj majetek Janu Karlovi z Lobkowicz, po něm je získal jeho zeť hrabě Filip Schenk ze Stafenberka. R. 1883 koupil Žinkovy hrabě Jan z Harrachu, který dal zámek opravit a zčásti přestavět. Hlavní přestavba proběhla za architekta rytíře Karla Wesselého, který zámek koupil r. 1897…  číst dále

Helena Dvořáková (podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Praha, Svoboda 1985), 13.2. 2011

Další texty historie

Půdorys místa

Plán přízemí zámku, Žinkovy (Plzeň-jih, plán přízemí zámku. Křížky jsou značeny předpokládané středověké konstrukce tvrze, tečkovaně zdivo z přestavby roku 1898. Originál plánu z roku 1897 je uložen ve Státním oblastním archivu Plzeň, Kresba autor.
Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 2. díl, N - Ž, str. 738
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Žinkovy

Místa v okolí

 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Prádlo
 Poustevna
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Markéty
 Zelenohorská pošta
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Lázně Letiny
 Němčice
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Lovčice
 kostel sv. Prokopa
 Chocenice
 Chocenice
 Kratice
 kostel sv. Vavřince
 Újezd
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matěje
 Měcholupy
 kaple sv. Vojtěcha
 Kožich
 Hradiště
 Předslav
 Hluboká
 synagoga
 Podhůří
 Skála
 židovský hřbitov
 Habartice
 boží muka
 Řenče
 Obytce
 Životice
 Oselce
 Strašná skála
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Vlčtejn
 Příchovice
 Na Skále
 Defurovy Lažany
 Červené Poříčí
 židovský hřbitov
 Lužany
 Dožice
 Nový Čestín
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Spálené Poříčí
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 pivovar
 Mochtín
 Chlum
 Mítov
 židovský hřbitov
 Skočice
 Těšetiny
 městské opevnění
 Těnovice
 Dolní Lukavice
 Pouskův mlýn
 Bílá věž
 Sobětice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Srbice
 Újezdec
 Luby
Základní informace místa
ID místa: 1785
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama