Rozsáhlý romantický pseudoslohový zámek, jehož nynější podoba vznikla přestavbou zbytků vodní tvrze a staršího barokního zámku. Do dnešní podoby přestavil zámek Karel Wesselý po r. 1897. Následovaly drobné romantické úpravy.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 05/2005
Městys Žinkovy se nachází 6 km západně od Nepomuka na silnici II/191.
9.11. 2003
historie

Z historie

Na místě dnešního zámku stávala tvrz, která je poprvé zmiňována r. 1525 při dělení majetku mezi bratry z Klenové (Klenového). Zakladatel sousedního hradu Potštejna/Potenštejna Půta z rodu Drslaviců se původně psal ze Žinkov; po vymření této větve rodu přešlo panství na Přibíka z Klenové. Zámek, jakožto jednoduchá barokní budova o dvou patrech a třech křídlech, byl postaven za Viléma staršího z Klenové mezi léty 1624-1642. V r. 1712 prodali Vilémovi vnuci Žinkovy hraběti Janu Františkovi ze Steinau, který je dal věnem své dceři Marii Terezii, provdané za hraběte Václava Josefa z Vrtby. Vrtbové drželi Žinkovy do r. 1830; František Josef z Vrtby odkázal svůj majetek Janu Karlovi z Lobkowicz, po něm je získal jeho zeť hrabě Filip Schenk ze Stafenberka. R. 1883 koupil Žinkovy hrabě Jan z Harrachu, který dal zámek opravit a zčásti přestavět. Hlavní přestavba proběhla za architekta rytíře Karla Wesselého, který zámek koupil r. 1897…  číst dále

Helena Dvořáková (podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Praha, Svoboda 1985), 13.2. 2011

Další texty historie

Půdorys místa

Plán přízemí zámku, Žinkovy (Plzeň-jih, plán přízemí zámku. Křížky jsou značeny předpokládané středověké konstrukce tvrze, tečkovaně zdivo z přestavby roku 1898. Originál plánu z roku 1897 je uložen ve Státním oblastním archivu Plzeň, Kresba autor.
Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 2. díl, N - Ž, str. 738
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Žinkovy

Místa v okolí

 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Prádlo
 Poustevna
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Markéty
 Zelenohorská pošta
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Lázně Letiny
 Němčice
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Lovčice
 kostel sv. Prokopa
 Chocenice
 Chocenice
 Kratice
 kostel sv. Vavřince
 Újezd
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matěje
 Měcholupy
 kaple sv. Vojtěcha
 Kožich
 Hradiště
 Předslav
 Hluboká
 synagoga
 Podhůří
 Skála
 židovský hřbitov
 Habartice
 boží muka
 Řenče
 Obytce
 Životice
 Oselce
 Strašná skála
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Vlčtejn
 Příchovice
 Na Skále
 Defurovy Lažany
 Červené Poříčí
 židovský hřbitov
 Lužany
 Dožice
 Nový Čestín
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Spálené Poříčí
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 pivovar
 Mochtín
 Chlum
 Mítov
 židovský hřbitov
 Skočice
 Těšetiny
 městské opevnění
 Těnovice
 Dolní Lukavice
 Pouskův mlýn
 Bílá věž
 Sobětice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Srbice
 Újezdec
 Luby
Základní informace místa
ID místa: 1785
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama