Kostel byl postaven ve 14. stol., prvně se zmiňuje r. 1352. R. 1726 byly přistavěny boční kaple, sakristie a oratoř. V l. 1776-77 byl barokně přestavěn (stav. Antonín Barth). V l. 1903-04 prošel kostel celkovou opravou, kdy byla mj. klenba vyzdobena freskami (K. Thér, O. Ottmar). R. 1963 opravován.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
Kostel sv. Mikuláše, v některých přehledech uváděný pod názvem kostel sv. Petra a Pavla, stojí nedaleko zámku. Jedná se o gotický kostel ze 14. stol. s přistavěnou kaplí Jana Nepomuckého z počátku 18. stol., barokně přestavěn v roce 1776. Kostel je jednolodní s pětiboce uzavřeným kněžištěm s opěráky a hranolovou věží ukončenou bání při západním průčelí. Sakristie, v patře s oratoří, při jižní straně a kaple při severní straně. Loď sklenuta plackou, sakristie klenbou s lunetami a kněžiště, kaple i podvěží křížově.
L.P., 9.6. 2005
historie

Historie kostela sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše v Měčíně; který je někdy uváděn pod názvem kostel sv. Petra a Pavla; byl postaven ve 14. stol. v gotickém stavebním stylu z lomového kamene. O tom, kdo byl stavitelem, se nedochovaly v písemných pramenech zmínky. Poprvé je uváděn r. 1352 mezi dalšími katolickými farami. R. 1726 byla přistavěna boční kaple k jižní straně a sakristie a oratoř k severní straně lodi kostela. V letech 1776-1777 byl upraven v barokním stavebním stylu stavitelem Antonínem Barthem. Z 2. pol. 18. stol. pochází také vnitřní vybavení kostela v barokním stylu. Kostel prošel velkými opravami v l. 1903-1904, při kterých byly objeveny staré fresky v presbytáři. Klenba lodi byla r. 1904 vyzdobena freskami od Karla Théra a od akademického malíře Otta Ottmara. Při této opravě byla pořízena velká okna s barevnými skleněnými výplněmi na náklady patrona kostela rytíře Karla z Weselých. R. 1948 byly do věže…  číst dále

čerpáno z www.wikipedia.org / nový slovník ČS umělců, 2.11. 2011

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Měčín

Místa v okolí

 Měčín
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Měcholupy
 Předslav
 Němčice
 kostel sv. Matěje
 Újezd
 kostel sv. Václava
 Lázně Letiny
 Skála
 Žinkovy
 kostel sv. Prokopa
 Potenštejn
 kostel sv. Jiljí
 Červené Poříčí
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 Švihov
 fara
 kostel sv. Václava
 Kokšín
 Obytce
 Lužany
 Habartice
 Kratice
 Příchovice
 Kožich
 Prádlo
 Štěpánovice
 Poustevna
 Lovčice
 Řenče
 židovský hřbitov
 kostel sv. Blažeje
 Chocenice
 Plánice
 Chocenice
 Hluboká
 židovský hřbitov
 Komošín
 Skočice
 kostel sv. Michala
 Dolany
 Bílá věž
 městské opevnění
 synagoga
 radnice
 Černá věž
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Roupov
 Ježovy
 Svrčovec
 kaple sv. Markéty
 kaple sv. Vojtěcha
 Sobětice
 Zelenohorská pošta
 Zelená Hora
 sousoší Piety
 boží muka
 Nový Čestín
 kostel sv. Anny
 boží muka
 pamětní kámen
 kostel sv. Martina
 Mochtín
 Luby
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Beňovy
 Újezdec
 židovský hřbitov
 Těšetiny
 Srbice
 Hradiště
 Tupadly
 synagoga
 Drslavice
 Křenice
 Tupadelské skály
 kostel sv. Václava
 Lomec
 židovský hřbitov
 štola Loreta
 Loreta
 Vlčtejn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Bezděkov
 Koryta
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Přestavlky
 Týnec
 boží muka
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 židovský hřbitov
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Spálené Poříčí
Základní informace místa
ID místa: 3233
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama