Kostel byl postaven ve 14. stol., prvně se zmiňuje r. 1352. R. 1726 byly přistavěny boční kaple, sakristie a oratoř. V l. 1776-77 byl barokně přestavěn (stav. Antonín Barth). V l. 1903-04 prošel kostel celkovou opravou, kdy byla mj. klenba vyzdobena freskami (K. Thér, O. Ottmar). R. 1963 opravován.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
Kostel sv. Mikuláše, v některých přehledech uváděný pod názvem kostel sv. Petra a Pavla, stojí nedaleko zámku. Jedná se o gotický kostel ze 14. stol. s přistavěnou kaplí Jana Nepomuckého z počátku 18. stol., barokně přestavěn v roce 1776. Kostel je jednolodní s pětiboce uzavřeným kněžištěm s opěráky a hranolovou věží ukončenou bání při západním průčelí. Sakristie, v patře s oratoří, při jižní straně a kaple při severní straně. Loď sklenuta plackou, sakristie klenbou s lunetami a kněžiště, kaple i podvěží křížově.
L.P., 9.6. 2005
historie

Historie kostela sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše v Měčíně; který je někdy uváděn pod názvem kostel sv. Petra a Pavla; byl postaven ve 14. stol. v gotickém stavebním stylu z lomového kamene. O tom, kdo byl stavitelem, se nedochovaly v písemných pramenech zmínky. Poprvé je uváděn r. 1352 mezi dalšími katolickými farami. R. 1726 byla přistavěna boční kaple k jižní straně a sakristie a oratoř k severní straně lodi kostela. V letech 1776-1777 byl upraven v barokním stavebním stylu stavitelem Antonínem Barthem. Z 2. pol. 18. stol. pochází také vnitřní vybavení kostela v barokním stylu. Kostel prošel velkými opravami v l. 1903-1904, při kterých byly objeveny staré fresky v presbytáři. Klenba lodi byla r. 1904 vyzdobena freskami od Karla Théra a od akademického malíře Otta Ottmara. Při této opravě byla pořízena velká okna s barevnými skleněnými výplněmi na náklady patrona kostela rytíře Karla z Weselých. R. 1948 byly do věže…  číst dále

čerpáno z www.wikipedia.org / nový slovník ČS umělců, 2.11. 2011

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Měčín

Místa v okolí

 Měčín
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Měcholupy
 Předslav
 Němčice
 kostel sv. Matěje
 Újezd
 kostel sv. Václava
 Lázně Letiny
 Skála
 Žinkovy
 kostel sv. Prokopa
 Potenštejn
 kostel sv. Jiljí
 Červené Poříčí
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 Švihov
 fara
 kostel sv. Václava
 Kokšín
 Obytce
 Lužany
 Habartice
 Kratice
 Příchovice
 Kožich
 Prádlo
 Štěpánovice
 Poustevna
 Lovčice
 Řenče
 židovský hřbitov
 kostel sv. Blažeje
 Chocenice
 Plánice
 Chocenice
 Hluboká
 židovský hřbitov
 Komošín
 Skočice
 kostel sv. Michala
 Dolany
 Bílá věž
 městské opevnění
 synagoga
 radnice
 Černá věž
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Roupov
 Ježovy
 Svrčovec
 kaple sv. Markéty
 kaple sv. Vojtěcha
 Sobětice
 Zelenohorská pošta
 Zelená Hora
 boží muka
 Nový Čestín
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Mochtín
 Luby
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Beňovy
 Újezdec
 židovský hřbitov
 Těšetiny
 Srbice
 Hradiště
 Tupadly
 synagoga
 Drslavice
 Křenice
 Tupadelské skály
 kostel sv. Václava
 Lomec
 židovský hřbitov
 štola Loreta
 Loreta
 Vlčtejn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Bezděkov
 Koryta
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Přestavlky
 Týnec
 boží muka
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 židovský hřbitov
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Spálené Poříčí
Základní informace místa
ID místa: 3233
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama