Terénní náznaky, na zahradě při jižní straně ostrožny, po tvrzi ze 14. stol. postavené snad za Vintíře z Čejkov. V 17. stol. byl statek připojen ke statku Nalžovské Hory, tvrz začala chátrat a v pol. 19. stol. byla stržena.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadu
© Luděk Pitter 04/2007
Tvrz, která byla v polovině 19. stol. stržena, stávala ve východní části obce Čejkovy na vybíhající ostrožně. Dodnes se dochovaly pouze terénní změny v zahradě, které jsou zčásti vidět nalevo od cesty vedoucí k budovám zemědělského podniku, nacházejícího se jižně od ostrožny. K místu se dostanete, když z hlavní cesty jdoucí obcí Čejkovy odbočíte u kaple a půjdete kolem ní cestou svažující se k zemědělskému podniku.
L.P., 9.6. 2007
popis

Vhled tvrze je odvozován od jejího vyobrazení z 19. stol. Jednalo se o věžovitou stavbu, nejspíš dvoj prostorovou, chráněnou hradbou. V nároží hradby, jižně od hlavní budovy, stála vysoká okrouhlá věž.

Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997, 9.6. 2007

historie

Čejkovy byly původně církevním zbožím, ze kterých byl přibližně v polovině 14. stol. vyčleněn světský statek. V této době byla také pravděpodobně založena i tvrz. Statek byl v držení Vintíře z Čejkov a jeho potomci drželi statek až do 15. stol. Tvrz je však poprvé připomínána až za Švihovských v 16. stol. V 17. stol. byly Čejkovy připojeny ke statku Nalžovské Hory a tvrz začala ztrácet na významu a pustla. V polovině 19. stol. byly zbytky tvrze strženy.

Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997, 9.6. 2007

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hrádek

Místa v okolí

 Lipová Lhota
 Tedražice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Miřenice
 Hrádek u Sušice
 Kašovice
 Mokrosuky
 Budětice
 Nalžovy
 židovský hřbitov
 Zavlekov
 Kolinec
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Svatobor
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 městský špitál
 Ujčín
 Svojšice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
 Žikov
 synagoga
 barokní kaple
 Žichovice
 Mlázovy
 Volšovy
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Velhartice
 Kněžice
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Petrovice
 Chamutice
 Malonice
 Boříkovy
 Hrad pod Hrnčířem
 Dlouhá Ves
 Hlavňovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Jiřičná
 Kojšice
 Hradiště
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Loučová
 Nemilkov
 boží muka
 Sedlo
 Žihobce
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Dolejší Krušec
 Podolí
 kostel sv. Václava
 Kratice
 Těšetiny
 boží muka
 Dolejší Těšov
 sýpka a kalvarie
 hrobka rodiny Schmid
 Lovčice
 kostel sv. Mořice
 Nový Čestín
 Rosenauerův mlýn
 Zámecký mlýn
 Habartice
 Horažďovice
 Podbranský mlýn
 zámecký pivovar
 švédské hroby
 Mačice
 Pražská brána
 Podměstský mlýn
 Mochtín
 kašna II
 Horská synagoga
 Palvinov
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Kašperk
 Srbice
 Frymburk
 Vatětice
 Pustý hrádek
 Hvížďalka
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Kundratice
 Obytce
 Vojnice
 Újezdec
 Karlov
 kostel sv. Vintíře
 Hrad u Strašína
 Záluží
 Defurovy Lažany
 Sobětice
 kaple sv. Anny
 Javorná
 Maleč
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Chlum
 skanzen Chanovice
 Chanovice
Základní informace místa
ID místa: 5325
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama