Po r. 1420 postaven hrad, 1669-96 přest. Šternberky na barokní zámek. Od r. 1726 patřil Martinicům, poté Colloredo-Mansfeldům (od 1784). R. 1817 zde nalezen Rukopis zelenohorský. V l. 1852-1931 patřil Aueršperkům. Po r. 1948 sídlem armády (PTP).
Hlavní obrázek místa
zámek Zelená Hora - letecký snímek
© Radovan Smokoň 05/2011
Zámek je v soukromém vlastnictví francouzské společnosti CCEC, je naplánovaná rekonstrukce, po které by zámek měl sloužit jako hotel. V hospodářských staveních Šternberského dvora by měl být pivovar, výstavní síň, levnější ubytovna a konírny. Čas od času je zámek obcí po dohodě s majitelem mimořádně otevřen pro veřejnost, naposledy tomu tak bylo po dva dny v červnu r. 2010.
E.H. podle http://www.zelenahora.cz; http://plzensky.denik.cz, 30.6. 2013
turistické

Zelená Hora mimořádně otevřena v srpnu 2014

Areál zámku Zelená Hora se otevře na 3 víkendy v srpnu: 2.+3.srpna / 9.+10.srpna / 16.+17.srpna 2014. Návštěvníkům nabídne celodenní program od 9.30 hodin do 19 hodin, který zaměřen na všechny historické etapy v dějinách zámku a na regionální umění. Kompletní program najdete na www.zelenahora.fenix-nepomuk.cz. V nabídce předplatného na www.plzenskavstupenka.cz je rodinné vstupné na celý víkend za 300 Kč (2 dospělí + až 4 děti) nebo jednotlivé vstupné za 120 Kč. Senioři, děti do 15 let pouze 80 Kč. Vozíčkáři, děti do 3 let a obyvatelé obce Klášter mají vstup zdarma. Zámek bude otevřen se souhlasem obce Klášter. Za organizátory vás zve FÉNIX - volnočasové centrum v Nepomuku.

Miroslava Brožová , 30.5. 2014

pověsti

Stopy svatého Vojtěcha

K Zelené hoře se vztahují četné legendy svatovojtěšské. Když se stal svatý Vojtěch biskupem, ujal se horlivě díla, které mu odkázal první český biskup Dětmar, rodem Sas. Snažil se odstraniti v Čechách zbytky pohanství, jež se stále ještě udržovaly, zušlechtiti hrubé mravy, vypleniti pověry, zmírniti panující nenávisti mezi rody v zemi, potlačiti krutost a bezcitnost. Když se šlechetné úsilí Vojtěchovo míjelo cílem, odešel roztrpčen do Říma a vstoupil tam do kláštera. Teprve potom si Čechové uvědomili, jak veliká ztráta je stihla, i vypravili do Říma poselství, aby jej přimělo k návratu. Slíbili, že budou poslušní jeho příkazů a rad, že se vynasnaží překonati zlé návyky a nešvary, proti nimž horlil. Svatý Vojtěch vyhověl jejich žádosti, a vzav s sebou dvanáct mnichů, aby mu pomáhali v bohulibém díle, vrátil se do Čech. Stanul se svými průvodci na Zelené hoře, zanechal je zde, aby zahájili v kraji svoje poslání, a sám se…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Klášter

Místa v okolí

 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 kaple sv. Markéty
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 dům U České lípy
 Poustevna
 kostel sv. Vavřince
 Prádlo
 kaple sv. Vojtěcha
 Potenštejn
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Podhůří
 Chocenice
 Chocenice
 Životice
 Strašná skála
 Dožice
 Hradiště
 Na Skále
 Oselce
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 synagoga
 Lázně Letiny
 kostel sv. Prokopa
 Lovčice
 Řesanice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Mítov
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Defurovy Lažany
 Kratice
 boží muka
 Starý Smolivec
 Hluboká
 Kožich
 kostel sv. Mikuláše
 Zábrodský mlýn
 Němčice
 děkanství
 židovský hřbitov
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Pouskův mlýn
 Šťastná věž
 Těnovice
 Chlum
 Újezd
 skanzen Chanovice
 Plánice
 Chanovice
 kostel sv. Blažeje
 Vlčtejn
 kostel sv. Matěje
 kostel sv. Ondřeje
 Pokonice
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 Řenče
 Lnáře
 židovský hřbitov
 Třemšín
 Třemšín
 Pole
 Habartice
 Kadov
 Hengst
 Netunice
 Nebílovy
 Obytce
Kontaktní informace
Obecní úřad Klášter
335 01 Nepomuk
Tel: 721 88 40 41, 371 591 153
http://www.zelenahora.cz/
Základní informace místa
ID místa: 1316
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama