Kostel sv. Filipa a Jakuba gotického původu ze 14. stol., nynější stavba barokní z 18. stol., z původní stavby zachován presbytář jako sakristie. Zařízení převážně novogotické, dochované barokní varhany z 18. stol. Farní kostel s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Těchonice-kostel
© Ladislav Švadlena 09/2017
Těchonice jsou malá ves asi se 40 obyvateli, nyní místní část města Nalžovské Hory, od nějž jsou vzdáleny 6 km severně. Zároveň leží 23 km východně od Klatov. Vsí prochází modrá turistická značka z Nalžovských Hor k nádraží Pačejov. Kostel sv. Filipa a Jakuba stojí na návrší uprostřed vsi.
Jiří Špaček, 12.8. 2022
historie

Kostel sv. Filipa a Jakuba v Těchonicích je gotického původu, doložen r. 1368. Nově byl postaven v 18. stol. v barokním slohu, přičemž z původní stavby byl zachován presbytář sloužící jako sakristie. Je to jednolodní stavba s pravoúhlým presbytářem a gotickou, pětiboce uzavřenou sakristií v ose, nad níž je barokní věž. V západním průčelí je jednoduchý barokní štít. V závěru nynější sakristie ze 13. stol. jsou dvě úzká štěrbinová okénka se špaletou. Sakristie je zaklenuta kápěmi závěru křížové klenby, nynější presbytář a loď jsou plochostropé. V západní části je kruchta podklenutá plackou. Vnitřní zařízení kostela je převážně novogotické, krucifix patrně ze 17. stol. byl přenesen z kaple zámku v Nalžovských Horách. Varhany pocházejí z 1. poloviny 18. stol. od neznámého autora, v r. 1895 je opravoval sušický varhanář Josef Matěj Wünsch (1866-1936). V lodi se dochovala horní část středověké žulové…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 4 Academia 1982), 12.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Těchonice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16609
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama