Skalní výchoz na severovýchodní straně kopce Na Skalici nad obcí Prádlo. Na jednom ze skalních suků stojí malá romantická kamenná stavba kruhového půdorysu nazývaná Poustevna. V okolí několik skal bizarních tvarů.
Hlavní obrázek místa
Poustevna
© Luděk Pitter 04/2007
Jižně od obce Prádlo se nachází kopec nazývaný Na Skalici. Na jeho severozápadní straně, na skalnatém výchozu v místě několika bizarních skal se na jedné z nich nachází nevelká kruhová romantická stavba, tzv. Poustevna, která je zachycena na fotografiích již z přelomu 19. a 20. stol. prakticky ve stejné podobě jako dnes. Ze samotné Poustevny není pro vzrostlé stromy, které místo obklopují žádný výhled. Výhled je až z okraje skalního výchozu, kam však nevede žádná cesta. Nevelké často osamocené skály zajímavých tvarů, nacházející se na poměrně malém území, jsou tak známé jen milovníkům skal. K Poustevně vede červená turistická značka. Většina turistických příruček uvádí, že Poustevna se nachází na vrcholu kopce Na Skalici. Vrchol kopce je v nadmořské výšce 560,9 m a není na něm nic pozoruhodného. Neposkytuje výhled a ani na něj nevede žádná cesta. Vlastní skály s Poustevnou jsou ve skutečnosti pod vrcholem na severovýchodní straně kopce.
L.P., 30.5. 2007
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Prádlo

Místa v okolí

 Prádlo
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Potenštejn
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Chocenice
 Chocenice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Lázně Letiny
 kostel sv. Prokopa
 Hradiště
 Podhůří
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strašná skála
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Životice
 Lovčice
 Měčín
 Na Skále
 kostel sv. Mikuláše
 Hluboká
 Kožich
 Němčice
 Újezd
 Dožice
 Kratice
 Oselce
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Matěje
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčtejn
 Mítov
 Zábrodský mlýn
 židovský hřbitov
 Plánice
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 kostel sv. Blažeje
 Spálené Poříčí
 boží muka
 pivovar
 Řenče
 Řesanice
 Defurovy Lažany
 Pokonice
 Skála
 židovský hřbitov
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Žákava
 synagoga
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Měcholupy
 kostel sv. Vavřince
 Starý Smolivec
 Předslav
 Chlum
 skanzen Chanovice
 Netunice
 Chanovice
 Habartice
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Nebílovy
 Obytce
 židovský hřbitov
 boží muka
 Dolní Lukavice
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 5286
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama