Skalní výchoz na severovýchodní straně kopce Na Skalici nad obcí Prádlo. Na jednom ze skalních suků stojí malá romantická kamenná stavba kruhového půdorysu nazývaná Poustevna. V okolí několik skal bizarních tvarů.
Hlavní obrázek místa
Poustevna
© Luděk Pitter 04/2007
Jižně od obce Prádlo se nachází kopec nazývaný Na Skalici. Na jeho severozápadní straně, na skalnatém výchozu v místě několika bizarních skal se na jedné z nich nachází nevelká kruhová romantická stavba, tzv. Poustevna, která je zachycena na fotografiích již z přelomu 19. a 20. stol. prakticky ve stejné podobě jako dnes. Ze samotné Poustevny není pro vzrostlé stromy, které místo obklopují žádný výhled. Výhled je až z okraje skalního výchozu, kam však nevede žádná cesta. Nevelké často osamocené skály zajímavých tvarů, nacházející se na poměrně malém území, jsou tak známé jen milovníkům skal. K Poustevně vede červená turistická značka. Většina turistických příruček uvádí, že Poustevna se nachází na vrcholu kopce Na Skalici. Vrchol kopce je v nadmořské výšce 560,9 m a není na něm nic pozoruhodného. Neposkytuje výhled a ani na něj nevede žádná cesta. Vlastní skály s Poustevnou jsou ve skutečnosti pod vrcholem na severovýchodní straně kopce.
L.P., 30.5. 2007
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Prádlo

Místa v okolí

 Prádlo
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Potenštejn
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Chocenice
 Chocenice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Lázně Letiny
 kostel sv. Prokopa
 Hradiště
 Podhůří
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strašná skála
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Životice
 Lovčice
 Měčín
 Na Skále
 kostel sv. Mikuláše
 Hluboká
 Kožich
 Němčice
 Újezd
 Dožice
 Kratice
 Oselce
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Matěje
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčtejn
 Mítov
 Zábrodský mlýn
 židovský hřbitov
 Plánice
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 kostel sv. Blažeje
 Spálené Poříčí
 boží muka
 pivovar
 Řenče
 Řesanice
 Defurovy Lažany
 Pokonice
 Skála
 židovský hřbitov
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Žákava
 synagoga
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Měcholupy
 kostel sv. Vavřince
 Starý Smolivec
 Předslav
 Chlum
 skanzen Chanovice
 Netunice
 Chanovice
 Habartice
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Nebílovy
 Obytce
 židovský hřbitov
 boží muka
 Dolní Lukavice
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 5286
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama