Jednolodní kostel románského či raně gotického původu pravděpodobně z 13. století. Upravovaný barokně a v závěru 19. století. Zachovány fragmenty gotických maleb. Areál kostela spolu s přilehlým hřbitovem obehnán ohradní zdí (barokní či starší) se vstupní bránou z 18. století. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na areál kostela se vstupní bránou z jihozápadu
© Jaroslav Špiroch 09/2022
Obec Hradešice (německy Radeschitz, též Hradeschitz) se nachází v okrese Klatovy nedaleko Nalžovských Hor. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1360, kdy je připomínán i kostel Proměnění Páně. Z pamětihodností se zde nachází kromě kostela ještě na návsi kaplička sv. Jana Nepomuckého z roku 1882 a památník obětem I. světové války. Hradešická náves byla v roce 1995 zapsána jako vesnická památková zóna (roubený dům čp. 14, u Císařů; venkovská usedlost ev.č. 3). Na severní straně návsi stojí barokní fara obnovená roku 1903 a vedle ní bývalý hostinec U Panušků, kde v roce 1880 zavedl hostinský Karel Panuška jako první v Čechách výrobu uherského salámu. V obci a blízkém okolí se nachází devět křížů. Obec má autobusové spojení s Horažďovicemi (železniční stanice), Klatovy, Rabím, Nalžovskými Horami a Těchonicemi. Prochází jí cyklotrasa č. 2075 a 2077.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 1.10. 2022
popis

Areál kostela se hřbitovem je na severním okraji obce rozložené v rovinatém terénu; jeho plocha je oproti okolnímu terénu mírně vyvýšená a tak je kostel výraznou dominantou okolí. Umístění kostela a kruhová zeď kolem hřbitova naznačují, že mohl mít ve středověku obranný charakter. Je to orientovaná jednolodní omítnutá stavba; loď i presbytář jsou kryty valbovou střechou s prejzy; věž je ukončena oplechovanou jehlancovou střechou s makovicí a křížem. Půdorysně je charakterizována obdélnou lodí s presbytářem, jenž je uzavřen třemi stranami šestiúhelníka; na loď navazuje čtvercová věž, k severnímu boku presbytáře přiléhá sakristie. Obvodové zdivo kostela je z vnějšku vertikálně členěno opěráky, proraženo štíhlými a vysokými okny; ostění obou vchodů jsou provedena ze žuly, pravoúhlá s uchy a doplněna dekorativní páskou. Věž je upravena pseudorománsky, dělená do pater a prolomena dvoudílnými okny s kamennými…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; UPČ I.,kolekt.,Academia1977;Wikipedie;Jaroslav Špiroch., 2.10. 2022

historie

Původně kostel románského či raně gotického původu, pravděpodobně z 13. století. Přestavěn byl barokně v letech 1625-1629. Věž v nynější podobě z 19. století. Ohradní zeď spolu se vstupní bránou je barokní. Existence vsi a kostela je doložena k roku 1360 (někde se uvádí 1366). Hypoteticky lze předpokládat, že nejstarší je obvodové zdivo kostela (lodi a věže) v rozsahu přízemí, 1. patra a možná i 2. patra; soudobá je též asi klenba v 1. patře věže a západní okénko v tomto podlaží a možná část zdiva západního štítu. Loď měla původně plochý strop, jak dokládají obílené omítky vystupující nad dnešní klenbu. Presbytář byl nejspíše odstupněný od lodi (pravoúhlý či oblý?). Strop mezi dnešním přízemím a 1. patrem možná původně neexistoval; portál ani okna neznáme. Vznik stavby tak je možné položit do 13. století. Do období gotiky mohou patřit nástěnné malby v lodi a také její krov (rámcově 1. polovina 15.…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 2.10. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hradešice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hradešice
Zavlekov 1, 341 42 Kolinec
pověřené osoby ve farnosti:
R.D.Ing.Mgr. Václav Salák, statutární zástupce farnosti, spravované ze sídelní (obsazené) farnosti
vaclav.salak@dicb.cz
Tel: + 420 736 647 015
http://www.bcb.cz
rfk.hradesice@dicb.cz
Základní informace místa
ID místa: 16756
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama