Hrad postavil v letech 1252–1259 Půta ze Žinkov z rodu Drslaviců. V 1. polovině 15. století již hrad nebyl obýván a pustl. Začátkem 16. století se jednalo již o zříceninu.
Hlavní obrázek místa
Zbytky okrouhlé věže
© Luděk Pitter 03/2005
Z tohoto hradu se dochovaly pouze základy okrouhlé věže a místy i obvodové hradby. Nicméně toto místečko stojí za návštěvu už kvůlí Žinkovskému zámku, který je možné nalézt pod hradem. Tak mě napadá, kam se asi poděl stavební materiál z hradu?! :-) Ze Žinkov se vydejte po žluté turistické cestě kol rybníka a pak vzhůru do krátkého kopce.
28.5. 2002
historie

Hrad Potštejn stával na kopci nad žinkovským zámkem. Planina, na níž byl hrad postaven, spadala sice příkře dolů, ale přece jen byla na západní a východní straně zpevněna vysokými valy. Hrad měl obdélníkový půdorys a od předhradí byl oddělen příkopem, který je dnes téměř neznatelný. Z hradu zbyly skrovné základy zdí a okrouhlé věže. Pod ním byl vybudován rybníček, který zásoboval obyvatele vodou. Hrad si postavil v l. 1252–1259 Půta ze Žinkov, příslušník rodu Drslaviců, který měl své rodové sídlo v Žinkovech. Nový hrad nazval podle tehdejšího zvyku po sobě Potštejn. Puta byl v l. 1284–1285 purkrabím v Domažlicích. Jeho stejnojmenný syn se v r. 1317 postavil prou Janovi Lucemburskému, zemřel však již r. 1318. Potštejn a Žinkový zdědil syn Oldřich a po něm drželi hrad jeho synové Soběhrd, Ojíř a Oldřich. V r. 1396 se uvádí Ojířův syn Bavor z Potštejna, který byl stoupencem Jana Husa; v r. 1415 připojil svou pečeť…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 17.5. 2009

Půdorys místa

, Potštejn u Žinkov. Plán hradu (podle D.Menclové)
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2. vyd., 2002, str. 443, obr. 950
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Žinkovy

Místa v okolí

 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 Prádlo
 Poustevna
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Markéty
 Zelenohorská pošta
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Lázně Letiny
 Chocenice
 kostel sv. Prokopa
 Chocenice
 Němčice
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Lovčice
 kostel sv. Vavřince
 Kratice
 kostel sv. Václava
 Újezd
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Matěje
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Měcholupy
 Kožich
 Hradiště
 Hluboká
 synagoga
 Podhůří
 židovský hřbitov
 Předslav
 Skála
 Habartice
 boží muka
 Životice
 Oselce
 Řenče
 Strašná skála
 Obytce
 kostel sv. Mikuláše
 Na Skále
 Vlčtejn
 Defurovy Lažany
 Dožice
 kostel sv. Prokopa
 Příchovice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Řesanice
 Lužany
 židovský hřbitov
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Spálené Poříčí
 pivovar
 Mítov
 Nový Čestín
 Chlum
 skanzen Chanovice
 Chanovice
 Pouskův mlýn
 Mochtín
 Těnovice
 Skočice
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Těšetiny
 židovský hřbitov
 Sobětice
 Srbice
 Újezdec
 Luby
Základní informace místa
ID místa: 250
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama