Hrad postavil v letech 1252–1259 Půta ze Žinkov z rodu Drslaviců. V 1. polovině 15. století již hrad nebyl obýván a pustl. Začátkem 16. století se jednalo již o zříceninu.
Hlavní obrázek místa
Zbytky okrouhlé věže
© Luděk Pitter 03/2005
Z tohoto hradu se dochovaly pouze základy okrouhlé věže a místy i obvodové hradby. Nicméně toto místečko stojí za návštěvu už kvůlí Žinkovskému zámku, který je možné nalézt pod hradem. Tak mě napadá, kam se asi poděl stavební materiál z hradu?! :-) Ze Žinkov se vydejte po žluté turistické cestě kol rybníka a pak vzhůru do krátkého kopce.
28.5. 2002
historie

Hrad Potštejn stával na kopci nad žinkovským zámkem. Planina, na níž byl hrad postaven, spadala sice příkře dolů, ale přece jen byla na západní a východní straně zpevněna vysokými valy. Hrad měl obdélníkový půdorys a od předhradí byl oddělen příkopem, který je dnes téměř neznatelný. Z hradu zbyly skrovné základy zdí a okrouhlé věže. Pod ním byl vybudován rybníček, který zásoboval obyvatele vodou. Hrad si postavil v l. 1252–1259 Půta ze Žinkov, příslušník rodu Drslaviců, který měl své rodové sídlo v Žinkovech. Nový hrad nazval podle tehdejšího zvyku po sobě Potštejn. Puta byl v l. 1284–1285 purkrabím v Domažlicích. Jeho stejnojmenný syn se v r. 1317 postavil prou Janovi Lucemburskému, zemřel však již r. 1318. Potštejn a Žinkový zdědil syn Oldřich a po něm drželi hrad jeho synové Soběhrd, Ojíř a Oldřich. V r. 1396 se uvádí Ojířův syn Bavor z Potštejna, který byl stoupencem Jana Husa; v r. 1415 připojil svou pečeť…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 17.5. 2009

Půdorys místa

, Potštejn u Žinkov. Plán hradu (podle D.Menclové)
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2. vyd., 2002, str. 443, obr. 950
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Žinkovy

Místa v okolí

 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 Prádlo
 Poustevna
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Markéty
 Zelenohorská pošta
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Lázně Letiny
 Chocenice
 kostel sv. Prokopa
 Chocenice
 Němčice
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Lovčice
 kostel sv. Vavřince
 Kratice
 kostel sv. Václava
 Újezd
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Matěje
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Měcholupy
 Kožich
 Hradiště
 Hluboká
 synagoga
 Podhůří
 židovský hřbitov
 Předslav
 Skála
 Habartice
 boží muka
 Životice
 Oselce
 Řenče
 Strašná skála
 Obytce
 kostel sv. Mikuláše
 Na Skále
 Vlčtejn
 Defurovy Lažany
 Dožice
 kostel sv. Prokopa
 Příchovice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Řesanice
 Lužany
 židovský hřbitov
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Spálené Poříčí
 pivovar
 Mítov
 Nový Čestín
 Chlum
 skanzen Chanovice
 Chanovice
 Pouskův mlýn
 Mochtín
 Těnovice
 Skočice
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Těšetiny
 židovský hřbitov
 Sobětice
 Srbice
 Újezdec
 Luby
Základní informace místa
ID místa: 250
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama