Románsko-gotický kostel založený ve 2. čtvrtině 13. stol. Úpravy kolem pol. 14. stol. a pozdně goticky v 1. pol. 15. stol. Upraven barokně ve 2. pol. 18. stol. Jednolodní kostel s presbytářem, hranolovou věží a sakristií. Ohradní zeď kolem kostela a bývalého hřbitova se vstupní branou s křížem.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihozápadu
© Jaroslav Špiroch 06/2022
Zbynice je malá vesnice, část obce Hrádek v okrese Klatovy. První písemná zmínka o vesnici je z roku 1226 v souvislosti s Doksanským klášterem. Z pamětihodností se zde kromě zmíněného kostela nachází nedaleko od něj fara čp. 1 a pomník obětem 1. světové války. Na jihovýchod od vesnice najdeme národní přírodní památku Zbynické rybníky. Vesnice má autobusové spojení se Sušicí. Prochází tudy zelená turistická stezka a cyklotrasa č. 305 a 2084.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 24.8. 2022
popis

Románsko-gotický kostel Zvěstování Panny Marie z doby po polovině 13. století se poprvé připomíná v roce 1314 jako farní. Z doby výstavby dochováno obvodové zdivo lodi a věže. Na konci 14. století nahrazena apsida novým presbytářem a přistavěna sakristie; klenba v sakristii a presbytáři z 15. století. Loď později upravena barokně a současně zřízena v sakristii oratoř. Kostel je jednolodní s poměrně hlubokým pětiboce zakončeným presbytářem s opěráky a s obdélnou sakristií na jižní straně; v západním průčelí hranolová věž. Ohradní zeď kolem kostela je barokní (může být i starší); brána v ní kolem 1. poloviny 19. století. U ní vlevo křížek (původně naproti bráně přes silnici), přestěhovaný sem ohledem na rozšíření komunikace k faře. Fasády kostela jsou jednoduché, hladké, v průčelí stupňovitý štít s figurálně zdobenými krakorci. Loď kostela je osvětlena obdélnými okny s půlkruhovým…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; UPČ IV.,Academia1982;Jaroslav Špiroch., 24.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Zbynice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zbynice
Štěpánovice 2, 339 01 Klatovy
R.D.Mgr. Jan Wirth - administrátor - statutární zástupce sídelní (obsazené) farnosti
Tel: + 420 731 402 882
http://www.bcb.cz
jan.wirth@dicb.cz
Základní informace místa
ID místa: 16612
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Naposledy navštívené

reklama