Panské sídlo datované podle sběru keramiky do období od 13. stol. do přelomu 15. a 16. stol. Dodnes se dochovalo rozsáhlé tvrziště ohraničené novodobou kamennou zdí, na západní, severní i východní straně s dosud dobře znatelným valem.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště
Pohled přes plot od severu
© Luděk Pitter 04/2007
Do Miřenic se nejsnáze dostanete když v Nalžovských Horách odbočíte na Hrádek u Sušice. Uprostřed obce Miřenice pak odbočíte doprava, přejdete po můstku Černíčský potok, projedete okolo kaple a dostanete se až severnímu okraji tvrziště. Tvrziště se nachází v zahradě obytného domu čp. 1., je nepřístupné, ale přes drátěný plot dobře přehlédnutelné.
L.P., 25.4. 2007
popis

Bývalé panské sídlo stálo na nejvyšším místě vsi, nad pravým břehem Černíčského potoka a návsí. Původní podobu neznáme, ale dodnes se dochovalo rozsáhlé tvrziště ohraničené novodobou kamennou zdí, na západní, severní i východní straně s dosud dobře znatelným valem. Tvrziště má mírně lichoběžníkový tvar o rozměrech 45 x 40 m.

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000), 25.4. 2007

historie

Historie panského sídla v Miřenicích není beze zbytku objasněna. Zbytky keramiky nalezené na v místech dnešního tvrziště jej datují do doby od 13. stol. do přelomu 15. a 16. stol. Pravděpodobně koncem 14. stol. sídlo patřilo jedné z větví rytířského rodu Malonických z Malonic. Další zpráva je z poloviny 15. stol., kdy byl statek rozdělen na dvě části a roku 1452 prodal Amcha ze Sedlce poplužní dvory v Miřenicích a blízkém Otěšíně s veškerým příslušenstvím Volkmarovi z Neznášov a z Miřenic. Později byl statek připojen k panství hradu Rábí a ve druhé pol. 16. stol. k panství Nalžovy a panské sídlo po ztrátě samostatnosti tak ztratilo na významu a postupně zaniklo.

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000), 25.4. 2007

Půdorys místa

Plán tvrziště, Miřenice (Klatovy), plán dochovaných zbytků tvrziště. Stav r. 1993, zaměření O. Brachtel a P. Rožmberský, kresba J. Úlovec.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nalžovské Hory-Miřenice

Místa v okolí

 Nalžovy
 Budětice
 Lipová Lhota
 Čejkovy
 lesopark Prašivice
 Ballymotte
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 Tedražice
 Zavlekov
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Hrádek u Sušice
 Žichovice
 Kašovice
 Mokrosuky
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kolinec
 boží muka
 synagoga
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 kašna
 městský špitál
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Svatobor
 Dražovice
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Ujčín
 Zámecký mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 Svojšice
 Pražská brána
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Podměstský mlýn
 Mlázovy
 Žikov
 barokní kaple
 Volšovy
 Žihobce
 Lovčice
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 Jindřichovice
 Kratice
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Boříkovy
 Hvížďalka
 Velhartice
 Mačice
 Frymburk
 Dlouhá Ves
 Kněžice
 Chamutice
 Sedlo
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Hradiště
 Malonice
 Hrad pod Hrnčířem
 Kojšice
 Defurovy Lažany
 Jiřičná
 Hlavňovice
 Habartice
 Vojnice
 židovský hřbitov
 Loučová
 Střelské Hoštice
 Těšetiny
 Nový Čestín
 Nemilkov
 Dolejší Krušec
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 Chlum
 Mochtín
 Kladruby
 Kladruby
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 Ohrazenice
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Obytce
 Oselce
 Němčice
 židovský hřbitov
 Tažovice
 kamenný most
 Maleč
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 Řesanice
 Měcholupy
Základní informace místa
ID místa: 5183
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama