Barokní, kamenná omítnutá stavba obdélného půdorysu s drobným uzávěrem. Střecha sedlová, nad uzávěrem zkosená do valby. Na hřebeni vysoká sanktusníková vížka, ukončená jehlanem, cibulí a dvojitým křížkem. Příklad drobné barokní sakrální architektury z 1. třetiny 18. století. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Čermná je vesnice, část obce Hrádek (u Sušice) v okrese Klatovy. První připomínka o ní je z roku 1444. Kaple stojí uprostřed vesnice na malé návsi. Nedaleko najdeme zříceninu tvrze Kašovice a zámek v Mokrosukách. Autobusové spojení má ves s Kolincem a se Sušicí. Stýkají se zde cyklotrasy č. 2084, 2085 a 2091.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 17.11. 2021
popis

Barokní kaple pochází z 1. třetiny 18. století. Sanktusníková vížka byla provedena nově v roce 2004. Kaple je kamenná, omítnutá stavba mírně obdélného půdorysu s drobným uzávěrem. Vnější členění je provedeno rámováním v omítce, profilovanou korunní římsou a bohatě upraveným průčelím. V něm je pravoúhlý vchod s profilovaným ostěním v omítce s vrcholovým klenákem, nad vchodem supraporta, po stranách dvojice pilastrů s ionskými hlavicemi, na nichž jsou položeny mělce profilované úseky říms. Korunní římsa je protažena až do průčelí a nad hlavním vchodem segmentově vzedmuta. Na římsu je posazen štítový nástavec s vykrojenými boky, které jsou sevřeny rokokovou páskou. Střed nástavce vyplňuje nika a ukončen je opět bohatě profilovanou a masivní římsou, která se nad středovou osou obloukově zalamuje a vrcholí malým křížkem. Kaple je osvětlena dvěma oválnými okénky z boku a jedním v závěru. Střechu má…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 17.11. 2021

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Čermná

Místa v okolí

 Kašovice
 Mokrosuky
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Čejkovy
 Hrádek u Sušice
 Ujčín
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Svojšice
 kaple sv. Václava
 Mlázovy
 Zavlekov
 Lipová Lhota
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 Svatobor
 Velhartice
 Žikov
 Miřenice
 Malonice
 Kámen neštěstí
 kašna
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 barokní kaple
 Boříkovy
 městský špitál
 Nalžovy
 Kněžice
 židovský hřbitov
 Hlavňovice
 Petrovice
 Volšovy
 Hradiště
 Budětice
 Nemilkov
 Ballymotte
 Chamutice
 Hrad pod Hrnčířem
 lesopark Prašivice
 židovský hřbitov
 Jiřičná
 Podolí
 Kojšice
 synagoga
 Dlouhá Ves
 Loučová
 Těšetiny
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Nový Čestín
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Dolejší Těšov
 boží muka
 Žichovice
 Dolejší Krušec
 Mochtín
 Běšiny
 Běšiny
 Srbice
 boží muka
 Běšiny
 Dražovice
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Habartice
 Čachrov
 Hořákov
 Újezdec
 Sedlo
 Horská synagoga
 kašna II
 Kratice
 kostel sv. Mořice
 kostel sv. Kateřiny
 hrobka rodiny Schmid
 Březí
 kašna I
 švédské hroby
 Palvinov
 Obytce
 Lovčice
 Kouskova Lhota
 Vatětice
 Karlov
 boží muka
 Kundratice
 Žihobce
 kostel sv. Anny
 Javorná
 kostel sv. Vintíře
 Sobětice
 Kašperk
 Pustý hrádek
 kaple sv. Vintíře
 kostel sv. Václava
 Luby
 štola Loreta
 Loreta
 sýpka a kalvarie
 Mačice
 Lomec
 boží muka
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hrad u Strašína
 kostel sv. Michala
 Záluží
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Defurovy Lažany
 Měsíční kámen
Základní informace místa
ID místa: 16060
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama