Barokní, kamenná omítnutá stavba obdélného půdorysu s drobným uzávěrem. Střecha sedlová, nad uzávěrem zkosená do valby. Na hřebeni vysoká sanktusníková vížka, ukončená jehlanem, cibulí a dvojitým křížkem. Příklad drobné barokní sakrální architektury z 1. třetiny 18. století. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Čermná je vesnice, část obce Hrádek (u Sušice) v okrese Klatovy. První připomínka o ní je z roku 1444. Kaple stojí uprostřed vesnice na malé návsi. Nedaleko najdeme zříceninu tvrze Kašovice a zámek v Mokrosukách. Autobusové spojení má ves s Kolincem a se Sušicí. Stýkají se zde cyklotrasy č. 2084, 2085 a 2091.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 17.11. 2021
popis

Barokní kaple pochází z 1. třetiny 18. století. Sanktusníková vížka byla provedena nově v roce 2004. Kaple je kamenná, omítnutá stavba mírně obdélného půdorysu s drobným uzávěrem. Vnější členění je provedeno rámováním v omítce, profilovanou korunní římsou a bohatě upraveným průčelím. V něm je pravoúhlý vchod s profilovaným ostěním v omítce s vrcholovým klenákem, nad vchodem supraporta, po stranách dvojice pilastrů s ionskými hlavicemi, na nichž jsou položeny mělce profilované úseky říms. Korunní římsa je protažena až do průčelí a nad hlavním vchodem segmentově vzedmuta. Na římsu je posazen štítový nástavec s vykrojenými boky, které jsou sevřeny rokokovou páskou. Střed nástavce vyplňuje nika a ukončen je opět bohatě profilovanou a masivní římsou, která se nad středovou osou obloukově zalamuje a vrcholí malým křížkem. Kaple je osvětlena dvěma oválnými okénky z boku a jedním v závěru. Střechu má…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 17.11. 2021

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Čermná

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16060
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama