Barokní, kamenná omítnutá stavba obdélného půdorysu s drobným uzávěrem. Střecha sedlová, nad uzávěrem zkosená do valby. Na hřebeni vysoká sanktusníková vížka, ukončená jehlanem, cibulí a dvojitým křížkem. Příklad drobné barokní sakrální architektury z 1. třetiny 18. století. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Čermná je vesnice, část obce Hrádek (u Sušice) v okrese Klatovy. První připomínka o ní je z roku 1444. Kaple stojí uprostřed vesnice na malé návsi. Nedaleko najdeme zříceninu tvrze Kašovice a zámek v Mokrosukách. Autobusové spojení má ves s Kolincem a se Sušicí. Stýkají se zde cyklotrasy č. 2084, 2085 a 2091.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 17.11. 2021
popis

Barokní kaple pochází z 1. třetiny 18. století. Sanktusníková vížka byla provedena nově v roce 2004. Kaple je kamenná, omítnutá stavba mírně obdélného půdorysu s drobným uzávěrem. Vnější členění je provedeno rámováním v omítce, profilovanou korunní římsou a bohatě upraveným průčelím. V něm je pravoúhlý vchod s profilovaným ostěním v omítce s vrcholovým klenákem, nad vchodem supraporta, po stranách dvojice pilastrů s ionskými hlavicemi, na nichž jsou položeny mělce profilované úseky říms. Korunní římsa je protažena až do průčelí a nad hlavním vchodem segmentově vzedmuta. Na římsu je posazen štítový nástavec s vykrojenými boky, které jsou sevřeny rokokovou páskou. Střed nástavce vyplňuje nika a ukončen je opět bohatě profilovanou a masivní římsou, která se nad středovou osou obloukově zalamuje a vrcholí malým křížkem. Kaple je osvětlena dvěma oválnými okénky z boku a jedním v závěru. Střechu má…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 17.11. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Čermná

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16060
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama