Poutní kostel v Nicově u Plánice vznikl podle projektu Kiliana Ignatze Dientzenhofera v letech 1717-26. Významnou stavbu dynamického baroka doplňuje na sousedním hřbitově márnice, pravděpodobně od téhož autora. Kostel poškozen požárem 1780, zachováno vnitřní zařízení většinou soudobé se stavbou.
Hlavní obrázek místa
boční pohled
© Alena Volná, 11. 9. 2009

Nicov, malá obec v oblasti Plánicka.

Poutní kostel Narození Panny Marie v Nicově je významnou barokní stavbou. Byl postaven na začátku 18. stol. a jeho vysvěcení je datováno do roku 1730. Klenutí stropu kostela je svým způsobem unikátní a používá se pro něj výraz „česká placka“. Postaven byl podle projektu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Jeho otec byl též významný architekt a oba se podíleli na stavbě chrámu sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně Kostel je obrácen na jih (na Řím), půdorys ve tvaru řeckého kříže, dvouvěžové průčelí. Kostel stojí na místě dřevěné kaple, na podmáčených pozemcích a proto byl postaven na dubových pilotech. Významnou roli při jeho stavbě hrála přítomnost léčivého pramene. Studánka se nachází v polích poblíž silnice směrem do Plánice.
24.4. 2004

Půdorys místa

Poutní kostel
Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, [K/O], Academia, 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Plánice

Místa v okolí

 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Kratice
 Lovčice
 Zavlekov
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Nalžovy
 Habartice
 boží muka
 Němčice
 kaple
 Panský dům
 Miřenice
 Obytce
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Nový Čestín
 Mlázovy
 židovský hřbitov
 Čejkovy
 Boříkovy
 Kolinec
 Hradiště
 Žinkovy
 Těšetiny
 Mochtín
 kaple Panny Marie
 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Měcholupy
 Budětice
 kaple sv. Anny
 Lipová Lhota
 Srbice
 Kašovice
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Mokrosuky
 Jindřichovice
 Ujčín
 dům U České lípy
 Újezdec
 kostel sv. Mikuláše
 Předslav
 Defurovy Lažany
 Měčín
 Tedražice
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Sobětice
 kostel sv. Vavřince
 Poustevna
 Hrádek u Sušice
 Malonice
 pamětní kámen
 boží muka
 sousoší Piety
 Prádlo
 Oselce
 Zelená Hora
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 Podolí
 kaple sv. Markéty
 Luby
 Velký Bor
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Velhartice
 Prácheň
 Bílá věž
 Černá věž
 boží muka
 radnice
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Klimenta
 Podhůří
 Žichovice
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Kouskova Lhota
 Pražská brána
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Životice
 Nemilkov
 Podměstský mlýn
 kaple sv. Vojtěcha
 Hořákov
 kostel sv. Jiljí
 Čachrov
 Červené Poříčí
 Frymburk
Základní informace místa
ID místa: 1070
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama