Židovská komunita je poprvé doložena v Kolinci roku 1519, poté 1654 a také v roce 1724. Židovská náboženská obec zde byla ustanovena snad až na konci 18. století a poslední pohřeb se zde udál v roce 1939. Hřbitov je zachovalý s cennými barokními náhrobními kameny.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 06/2020
Městečko Kolinec leží nedaleko Klatov a židovská komunita zde žila snad již od roku 1519, kdy jsou doloženy čtyři rodiny. Populace v následujících stoletích nerostla, protože v letech 1654 a 1724 je doložen shodný počet rodin. Teprve před polovinou 19. století Kolinec obývalo 16 rodin, ale v následujících letech počet Izraelitů opět klesal. Kolinec měl svoji židovskou čtvrť stávající jižně od náměstí a v největším rozkvětu zde stály až čtyři domy, z nichž některé jsou dodnes dochovány. V Kolinci bývala i rokokově-klasicistní synagoga přelomu 18. a 19. století, zbouraná po požáru roku 1931, na jejím místě dnes stojí nákupní středisko z doby socialismu. Hřbitov stojí v prudkém svahu nad silnicí do Hrádku. Založen měl být už v první polovině 14. století ale první, dnes neexistující, náhrobní kámen měl prý pocházet až z počátku 16. století. Spolehlivě je doložen až o dvě století později, v letech 1803 a 1834 byl rozšiřován. Nejstarší čitelná stéla pochází z první poloviny 18. století a dodnes se zachovala řada cenných barokních náhrobků. Hřbitov je ohrazený zachovalou kamennou zdí, se vstupem přes zříceninu márnice a v dobrém stavu.
Martin Prudký - Židovské památky v Čechách a na Moravě - J. Fiedler,http://www.zidovskehrbitovy.wz.cz/, 19.6. 2020
historie

Židovská komunita žila v Kolinci pravděpodobně od přelomu 15. a 16. století, roku 1519 zde měly být čtyři rodiny. Stejný počet rodin je poté doložen v letech 1654 a 1724. Teprve před polovinou 19. století komunita vzrostla na 16 rodin. Potom populace opět klesala, r. 1921 v Kolinci žilo jen dvacet a r. 1930 jen čtyři občané židovského původu. Židé zde měli malou židovskou čtvrť situovanou jižně od náměstí, tedy nepříliš daleko od hřbitova. Některé domy zůstaly po přestavbách zachovány, synagoga z přelomu 18. a 19. století podlehla požáru v roce 1931 a byla zbořena. Dnes na jejím místě stojí nákupní středisko z doby komunismu. Hřbitov měl být údajně založen v první polovině 14. století, ale bezpečně je doložen až v 1. čtvrtině 18. století, rozšířen pak byl v letech 1803 a 1834, z tohoto období pochází i nejstarší zachovaná náhrobní stéla. Poslední pohřby zde byly provedeny v roce 1939, tedy těsně…  číst dále

Martin Prudký podle http://zidovskehrbitovy.cz, Židovské památky v Čechách a na Moravě - Jiří Fiedler, http://zidovskehrbitovy.wz.cz/, 7.7. 2020

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kolinec

Místa v okolí

 Kolinec
 fara
 mlýn
 kaple
 Ujčín
 kaple Panny Marie
 Vlčkovice
 Mokrosuky
 Kašovice
 Mlázovy
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 Krutěnice
 Malonice
 Velhartice
 Boříkovy
 Čejkovy
 Zavlekov
 Hrádek u Sušice
 Hradiště
 Svojšice
 kaple
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Nemilkov
 Podolí
 Panský dům
 Žikov
 Hlavňovice
 Svatobor
 Lipová Lhota
 Těšetiny
 Miřenice
 Kněžice
 Nalžovy
 Nový Čestín
 Petrovice
 barokní kaple
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Mochtín
 Srbice
 městský špitál
 Hrad pod Hrnčířem
 Ballymotte
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Chamutice
 Volšovy
 lesopark Prašivice
 Jiřičná
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Budětice
 Habartice
 Kojšice
 Újezdec
 Hořákov
 Čachrov
 Březí
 Loučová
 židovský hřbitov
 Kouskova Lhota
 Obytce
 Dlouhá Ves
 Dolejší Těšov
 Kratice
 boží muka
 synagoga
 Sobětice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
 Dolejší Krušec
 Lovčice
 Luby
 kostel sv. Anny
 štola Loreta
 Loreta
 Žichovice
 Javorná
 Horská synagoga
 kašna II
 Týnec
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Dražovice
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 švédské hroby
 Palvinov
 boží muka
 Karlov
 Sedlo
 Lomec
 Němčice
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 Vatětice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 boží muka
 Žihobce
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Strádal
 Beňovy
 Kašperk
 Pustý hrádek
 Štěpánovice
 Újezd u Štěpánovic
 Pancíř
 Svrčovec
 Hrad u Strašína
Základní informace místa
ID místa: 15014
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama