Židovská komunita je poprvé doložena v Kolinci roku 1519, poté 1654 a také v roce 1724. Židovská náboženská obec zde byla ustanovena snad až na konci 18. století a poslední pohřeb se zde udál v roce 1939. Hřbitov je zachovalý s cennými barokními náhrobními kameny.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 06/2020
Městečko Kolinec leží nedaleko Klatov a židovská komunita zde žila snad již od roku 1519, kdy jsou doloženy čtyři rodiny. Populace v následujících stoletích nerostla, protože v letech 1654 a 1724 je doložen shodný počet rodin. Teprve před polovinou 19. století Kolinec obývalo 16 rodin, ale v následujících letech počet Izraelitů opět klesal. Kolinec měl svoji židovskou čtvrť stávající jižně od náměstí a v největším rozkvětu zde stály až čtyři domy, z nichž některé jsou dodnes dochovány. V Kolinci bývala i rokokově-klasicistní synagoga přelomu 18. a 19. století, zbouraná po požáru roku 1931, na jejím místě dnes stojí nákupní středisko z doby socialismu. Hřbitov stojí v prudkém svahu nad silnicí do Hrádku. Založen měl být už v první polovině 14. století ale první, dnes neexistující, náhrobní kámen měl prý pocházet až z počátku 16. století. Spolehlivě je doložen až o dvě století později, v letech 1803 a 1834 byl rozšiřován. Nejstarší čitelná stéla pochází z první poloviny 18. století a dodnes se zachovala řada cenných barokních náhrobků. Hřbitov je ohrazený zachovalou kamennou zdí, se vstupem přes zříceninu márnice a v dobrém stavu.
Martin Prudký - Židovské památky v Čechách a na Moravě - J. Fiedler,http://www.zidovskehrbitovy.wz.cz/, 19.6. 2020
historie

Židovská komunita žila v Kolinci pravděpodobně od přelomu 15. a 16. století, roku 1519 zde měly být čtyři rodiny. Stejný počet rodin je poté doložen v letech 1654 a 1724. Teprve před polovinou 19. století komunita vzrostla na 16 rodin. Potom populace opět klesala, r. 1921 v Kolinci žilo jen dvacet a r. 1930 jen čtyři občané židovského původu. Židé zde měli malou židovskou čtvrť situovanou jižně od náměstí, tedy nepříliš daleko od hřbitova. Některé domy zůstaly po přestavbách zachovány, synagoga z přelomu 18. a 19. století podlehla požáru v roce 1931 a byla zbořena. Dnes na jejím místě stojí nákupní středisko z doby komunismu. Hřbitov měl být údajně založen v první polovině 14. století, ale bezpečně je doložen až v 1. čtvrtině 18. století, rozšířen pak byl v letech 1803 a 1834, z tohoto období pochází i nejstarší zachovaná náhrobní stéla. Poslední pohřby zde byly provedeny v roce 1939, tedy těsně…  číst dále

Martin Prudký podle http://zidovskehrbitovy.cz, Židovské památky v Čechách a na Moravě - Jiří Fiedler, http://zidovskehrbitovy.wz.cz/, 7.7. 2020

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kolinec

Místa v okolí

 Kolinec
 Ujčín
 Mokrosuky
 Kašovice
 Mlázovy
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Malonice
 Velhartice
 Boříkovy
 Čejkovy
 Zavlekov
 Hrádek u Sušice
 Hradiště
 Svojšice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Nemilkov
 Podolí
 Hlavňovice
 Svatobor
 Lipová Lhota
 Těšetiny
 Miřenice
 Nalžovy
 Nový Čestín
 Petrovice
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Mochtín
 Kámen neštěstí
 Srbice
 Hrad pod Hrnčířem
 městský špitál
 Ballymote
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Volšovy
 Jiřičná
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Budětice
 Újezdec
 Habartice
 Kojšice
 Hořákov
 Čachrov
 Březí
 Loučová
 židovský hřbitov
 Kouskova Lhota
 Obytce
 Dlouhá Ves
 Dolejší Těšov
 Kratice
 synagoga
 Sobětice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
 Dolejší Krušec
 Luby
 Lovčice
 kostel sv. Anny
 štola Loreta
 Loreta
 Žichovice
 Javorná
 Horská synagoga
 Týnec
 kostel sv. Kateřiny
 Dražovice
 Dražovice
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 švédské hroby
 Palvinov
 boží muka
 Karlov
 Sedlo
 Lomec
 Němčice
 Černá věž
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Vatětice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 boží muka
 Žihobce
 kostel sv. Anny
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 Kašperk
 Pustý Hrádek
 Štěpánovice
 Újezd u Štěpánovic
 Pancíř
 Svrčovec
 Hrad u Strašína
Základní informace místa
ID místa: 15014
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama