Židovská komunita je poprvé doložena v Kolinci roku 1519, poté 1654 a také v roce 1724. Židovská náboženská obec zde byla ustanovena snad až na konci 18. století a poslední pohřeb se zde udál v roce 1939. Hřbitov je zachovalý s cennými barokními náhrobními kameny.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 06/2020
Městečko Kolinec leží nedaleko Klatov a židovská komunita zde žila snad již od roku 1519, kdy jsou doloženy čtyři rodiny. Populace v následujících stoletích nerostla, protože v letech 1654 a 1724 je doložen shodný počet rodin. Teprve před polovinou 19. století Kolinec obývalo 16 rodin, ale v následujících letech počet Izraelitů opět klesal. Kolinec měl svoji židovskou čtvrť stávající jižně od náměstí a v největším rozkvětu zde stály až čtyři domy, z nichž některé jsou dodnes dochovány. V Kolinci bývala i rokokově-klasicistní synagoga přelomu 18. a 19. století, zbouraná po požáru roku 1931, na jejím místě dnes stojí nákupní středisko z doby socialismu. Hřbitov stojí v prudkém svahu nad silnicí do Hrádku. Založen měl být už v první polovině 14. století ale první, dnes neexistující, náhrobní kámen měl prý pocházet až z počátku 16. století. Spolehlivě je doložen až o dvě století později, v letech 1803 a 1834 byl rozšiřován. Nejstarší čitelná stéla pochází z první poloviny 18. století a dodnes se zachovala řada cenných barokních náhrobků. Hřbitov je ohrazený zachovalou kamennou zdí, se vstupem přes zříceninu márnice a v dobrém stavu.
Martin Prudký - Židovské památky v Čechách a na Moravě - J. Fiedler,http://www.zidovskehrbitovy.wz.cz/, 19.6. 2020
historie

Židovská komunita žila v Kolinci pravděpodobně od přelomu 15. a 16. století, roku 1519 zde měly být čtyři rodiny. Stejný počet rodin je poté doložen v letech 1654 a 1724. Teprve před polovinou 19. století komunita vzrostla na 16 rodin. Potom populace opět klesala, r. 1921 v Kolinci žilo jen dvacet a r. 1930 jen čtyři občané židovského původu. Židé zde měli malou židovskou čtvrť situovanou jižně od náměstí, tedy nepříliš daleko od hřbitova. Některé domy zůstaly po přestavbách zachovány, synagoga z přelomu 18. a 19. století podlehla požáru v roce 1931 a byla zbořena. Dnes na jejím místě stojí nákupní středisko z doby komunismu. Hřbitov měl být údajně založen v první polovině 14. století, ale bezpečně je doložen až v 1. čtvrtině 18. století, rozšířen pak byl v letech 1803 a 1834, z tohoto období pochází i nejstarší zachovaná náhrobní stéla. Poslední pohřby zde byly provedeny v roce 1939, tedy těsně…  číst dále

Martin Prudký podle http://zidovskehrbitovy.cz, Židovské památky v Čechách a na Moravě - Jiří Fiedler, http://zidovskehrbitovy.wz.cz/, 7.7. 2020

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kolinec

Místa v okolí

 Kolinec
 Ujčín
 kaple Panny Marie
 Mokrosuky
 Kašovice
 Mlázovy
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 Malonice
 Velhartice
 Boříkovy
 Zavlekov
 Čejkovy
 Hrádek u Sušice
 Hradiště
 Svojšice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Tedražice
 Nemilkov
 Podolí
 Žikov
 Svatobor
 Hlavňovice
 Lipová Lhota
 Těšetiny
 Miřenice
 Kněžice
 Nalžovy
 Petrovice
 Nový Čestín
 barokní kaple
 Mochtín
 Voprchovský dům
 městské opevnění
 kašna
 kostel sv. Václava
 Kámen neštěstí
 Srbice
 Ballymotte
 Hrad pod Hrnčířem
 městský špitál
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Volšovy
 Chamutice
 lesopark Prašivice
 Jiřičná
 kostel sv. Blažeje
 Budětice
 Plánice
 Újezdec
 Kojšice
 Habartice
 Hořákov
 Čachrov
 Březí
 Loučová
 židovský hřbitov
 Kouskova Lhota
 Obytce
 Dlouhá Ves
 Kratice
 Dolejší Těšov
 boží muka
 synagoga
 Sobětice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 Dolejší Krušec
 Luby
 Lovčice
 kostel sv. Anny
 Loreta
 štola Loreta
 Žichovice
 Javorná
 Horská synagoga
 kašna II
 Týnec
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Dražovice
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mořice
 Palvinov
 švédské hroby
 hrobka rodiny Schmid
 boží muka
 Karlov
 Sedlo
 Lomec
 Němčice
 Černá věž
 městské opevnění
 Bílá věž
 radnice
 boží muka
 Vatětice
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Michala
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Žihobce
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 Kašperk
 Pustý hrádek
 Štěpánovice
 Újezd u Štěpánovic
 Pancíř
 Svrčovec
 Hrad u Strašína
Základní informace místa
ID místa: 15014
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama