Gotická tvrz neznámé stavební podoby. První zmínka v listinných pramenech z roku 1516. Koncem 17. století opuštěna a zcela zanikla, takže dnes nelze určit, kde stála.
Hlavní obrázek místa
© bible Václava IV. - detail
Vlčkovice jsou malá vesnice, část městyse Kolince v okrese Klatovy. Nachází se asi 2,5 km severně od něj. První písemná zmínka o ní je z roku 1227. Z pamětihodností zde stojí na návsi kaplička s křížem. Okrajem vesnice prochází silnice II/187 a přes ní vede cyklotrasa č. 305.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 30.10. 2022
historie

Ves Vlčkovice se poprvé připomíná v roce 1227 jako majetek kláštera sv. Jiří na Pražském hradě, který na Klatovsku držel rozsáhlý újezd. Ale záhy se stal samostatným statkem Vintířů z Vlčkovic, z nichž první, Vilém, se připomíná v roce 1382; v roce 1447 je znám Mareš z Vlčkovic. Nepochybně již tehdy zde stála tvrz, která se však poprvé připomíná v roce 1516 při dělení statku mezi syny Vintíře z Vlčkovic; Jan tehdy dostal ves Vlčkovice s tvrzí a dvorem. V roce 1543 prodal Jan Vintíř z Vlčkovic statek Burianu Boříkovskému z Košumberku, jehož dcery Voršila (viz tvrz Krutěnice) a Mariána se v roce 1551 o dědictví rozdělily. Později se zde vystřídalo několik majitelů; v roce 1676 koupil statek s tvrzí Jiří František z Doudleb a od něho pražský měšťan Ferdinand Augustin Soyer. Nový majitel statek zadlužil a nechal tvrz zpustnout; obyvatelné bylo jen přízemí. V roce 1698 prodal…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku,Západní Čechy,kolekt.,nakl.Svoboda1985; Jaroslav Špiroch., 30.10. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Vlčkovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16819
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama