Původně renesanční tvrz vystavěná po r. 1541 Vintíři z Vlčkovic přestavěná v barokní (r. 1666) a klasicistní (r. 1815) zámeček, po r. 1921 v majetku obce - slouží pro potřeby školy. Původní vzhled úpravami znehodnocen.
Hlavní obrázek místa
Severovýchodní nároží dnešní školy
© Petr Turyna 05/2006
Dnes pro neznalého návštěvníka městečka zcela neznatelnou budovu někdejší renesanční tvrze a později barokního (r. 1666) a klasicistního (r. 1815) zámečku je třeba hledat v současném objektu místní školy. Dávnou historii pozdějšími úpravami téměř zcela znečitělněného panského sídla dnes připomíná několikero slov pamětní desky nepřítomně visící na fasádě.
Mass, Turyna Petr, 29.6. 2006
historie

Dle pramenů Vintířové z Vlčkovic vystavěli tvrz v městečku Kolinec až někdy po roce 1541, kdy jej získali. Václav Vintíř ji posléze r. 1607 dále prodal Magdaléně Perglárové z Janovic na Tedražicích. Mezi další majitele – mimo jiné – zahrňme Kosy z Dobrše, Gutštejny, Fruweiny z Podolí, hrabata Taaffe. Po roce 1921 v rámci pozemkové reformy objekt přechází pod obec – vzniká zde škola. Rekonstrukce z let 1967-9 téměř definitivně ruší původní vnitřní uspořádání objektu kdysi na 50m dlouhé a cca 12m široké zámecké budovy s přízemní arkádovou chodbou.

Mass, Turyna Petr, 29.6. 2006

Půdorys místa

Přízemí jižní části zámku z doby kolem r. 1900 - stav před adaptací pro školní potřeby., Šrafování - předpokládané renesanční zdivo.
© Jiří Úlovec (in Encyklopedie českých tvrzí I. díl; ARGO, 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kolinec

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Ujčín
 kaple Panny Marie
 Mokrosuky
 Mlázovy
 Kašovice
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 Malonice
 Boříkovy
 Velhartice
 Zavlekov
 Čejkovy
 Hradiště
 Hrádek u Sušice
 Svojšice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Podolí
 Nemilkov
 Žikov
 Hlavňovice
 Svatobor
 Těšetiny
 Lipová Lhota
 Miřenice
 Kněžice
 Nový Čestín
 Nalžovy
 Petrovice
 barokní kaple
 Mochtín
 Srbice
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 Voprchovský dům
 městské opevnění
 kašna
 Kámen neštěstí
 Ballymotte
 kostel sv. Václava
 Hrad pod Hrnčířem
 městský špitál
 lesopark Prašivice
 Volšovy
 Chamutice
 kostel sv. Blažeje
 Újezdec
 Plánice
 Habartice
 Jiřičná
 Budětice
 Hořákov
 Kojšice
 Čachrov
 Březí
 Kouskova Lhota
 Obytce
 Loučová
 židovský hřbitov
 Kratice
 Dolejší Těšov
 Dlouhá Ves
 boží muka
 Sobětice
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 Luby
 Dolejší Krušec
 Loreta
 štola Loreta
 Lovčice
 kostel sv. Anny
 Žichovice
 Javorná
 Týnec
 Horská synagoga
 kašna II
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 boží muka
 kostel sv. Mořice
 Lomec
 Karlov
 Palvinov
 švédské hroby
 hrobka rodiny Schmid
 městské opevnění
 Němčice
 Černá věž
 Bílá věž
 radnice
 boží muka
 Sedlo
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 Žihobce
 Kašperk
 Pustý hrádek
 Štěpánovice
 Újezd u Štěpánovic
 Pancíř
 Svrčovec
 Hrad u Strašína
Základní informace místa
ID místa: 4277
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama