Zbytky staveb cisterciáckého kláštera, založeného snad 1145, zničeného husity 1420, definitivně zaniklého po polovině 16. stol. V jihovýchodní části obce klášter zachovány části románských a gotických staveb (čp. 8, 9, 39, hřbitovní zeď, mlýn).
Hlavní obrázek místa
severní strana zabudovaná do domu čp. 39
vlevo průčelí románského stavení z konce 12. stol., uprostřed zeď gotické budovy z 2. pol. 14. století
© Pavel Zany Komárek 20.10. 2001
Obec Klášter se zříceninami cisterciáckého opatství leží severně od Nepomuku, pod Zelenou horou, na levém břehu Úslavy. Příjezd po silnici I/20, odbočka východním směrem, nejbližší železniční stanice Nepomuk na trati Plzeň - České Budějovice asi 1,5 km východně (po zelené značce a neznačené cestě podél Úslavy). Z centra Nepomuku asi 1,5 km severně po modré značce.
Ivan Grisa, 7.1. 2009
historie

Na místě dnešní vsi bylo roku 1144 založeno Vladislavem II. cisterciácké opatství Panny Marie, osazené mnichy z německého Ebrachu. Klášter se prostřednictvím těžby zlata a stříbra stal ve 13. a 14. století jedním z nejbohatších v zemi. Díky kolonizaci zdejšího kraje mu nakonec patřilo přes sto vsí a tři městečka. Klášter byl vypálen husity roku 1420 a přestože jeho zboží připadlo světské vrchnosti na Zelené Hoře, v pobořeném konventu žili mniši ještě po polovině 16. stol. Na jeho konci zde vzniká dnešní ves, v níž se až do současnosti uchovaly pozůstatky bývalého kláštera. Z nich je nejvýraznější zejména románská stavba čp. 39, k níž přiléhá část bývalého ambitu s branami z poč. 14. stol., dále nynější hřbitovní zeď s raně gotickým portálem z let 1250–60 a zeď mlýna. Přesná dispozice zaniklého kláštera ovšem není, přes několik dílčích archeologických průzkumů, dosud známa. Mnoho fragmentů kamenných…  číst dále

7.2. 2006

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Klášter

Místa v okolí

 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Poustevna
 dům U České lípy
 Prádlo
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 Chocenice
 Chocenice
 Podhůří
 Strašná skála
 Životice
 Hradiště
 Na Skále
 židovský hřbitov
 synagoga
 Lázně Letiny
 Dožice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 Oselce
 Lovčice
 Mítov
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Řesanice
 Hluboká
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Kožich
 Kasejovice
 synagoga
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Jakuba
 děkanství
 židovský hřbitov
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Kratice
 Defurovy Lažany
 Starý Smolivec
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Šťastná věž
 Pouskův mlýn
 Němčice
 Těnovice
 Újezd
 boží muka
 Vlčtejn
 kostel sv. Matěje
 Pokonice
 Chlum
 Plánice
 Žákava
 skanzen Chanovice
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Vavřince
 Chanovice
 Řenče
 kostel sv. Ondřeje
 Třemšín
 Měcholupy
 Třemšín
 židovský hřbitov
 Netunice
 Hengst
 Habartice
 Pole
 Nebílovy
 Kadov
 Obytce
Základní informace místa
ID místa: 3902
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 29.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama