Zbytky staveb cisterciáckého kláštera, založeného snad 1145, zničeného husity 1420, definitivně zaniklého po polovině 16. stol. V jihovýchodní části obce klášter zachovány části románských a gotických staveb (čp. 8, 9, 39, hřbitovní zeď, mlýn).
Hlavní obrázek místa
severní strana zabudovaná do domu čp. 39
vlevo průčelí románského stavení z konce 12. stol., uprostřed zeď gotické budovy z 2. pol. 14. století
© Pavel Zany Komárek 20.10. 2001
Obec Klášter se zříceninami cisterciáckého opatství leží severně od Nepomuku, pod Zelenou horou, na levém břehu Úslavy. Příjezd po silnici I/20, odbočka východním směrem, nejbližší železniční stanice Nepomuk na trati Plzeň - České Budějovice asi 1,5 km východně (po zelené značce a neznačené cestě podél Úslavy). Z centra Nepomuku asi 1,5 km severně po modré značce.
Ivan Grisa, 7.1. 2009
historie

Na místě dnešní vsi bylo roku 1144 založeno Vladislavem II. cisterciácké opatství Panny Marie, osazené mnichy z německého Ebrachu. Klášter se prostřednictvím těžby zlata a stříbra stal ve 13. a 14. století jedním z nejbohatších v zemi. Díky kolonizaci zdejšího kraje mu nakonec patřilo přes sto vsí a tři městečka. Klášter byl vypálen husity roku 1420 a přestože jeho zboží připadlo světské vrchnosti na Zelené Hoře, v pobořeném konventu žili mniši ještě po polovině 16. stol. Na jeho konci zde vzniká dnešní ves, v níž se až do současnosti uchovaly pozůstatky bývalého kláštera. Z nich je nejvýraznější zejména románská stavba čp. 39, k níž přiléhá část bývalého ambitu s branami z poč. 14. stol., dále nynější hřbitovní zeď s raně gotickým portálem z let 1250–60 a zeď mlýna. Přesná dispozice zaniklého kláštera ovšem není, přes několik dílčích archeologických průzkumů, dosud známa. Mnoho fragmentů kamenných…  číst dále

7.2. 2006

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Klášter

Místa v okolí

 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Poustevna
 Prádlo
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 Chocenice
 Chocenice
 Podhůří
 Strašná skála
 Životice
 Hradiště
 Na Skále
 židovský hřbitov
 synagoga
 Lázně Letiny
 Dožice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 Oselce
 Lovčice
 Mítov
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Řesanice
 Hluboká
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Kožich
 Kasejovice
 synagoga
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Jakuba
 děkanství
 židovský hřbitov
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Kratice
 Defurovy Lažany
 Starý Smolivec
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Pouskův mlýn
 Němčice
 Těnovice
 Újezd
 boží muka
 Vlčtejn
 kostel sv. Matěje
 Pokonice
 Chlum
 Plánice
 Žákava
 skanzen Chanovice
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Vavřince
 Chanovice
 Řenče
 kostel sv. Ondřeje
 Třemšín
 Měcholupy
 Třemšín
 židovský hřbitov
 Netunice
 Hengst
 Habartice
 Pole
 Nebílovy
 Kadov
 Obytce
Základní informace místa
ID místa: 3902
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 29.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama