Barokní most z 18. století. Zděný z lomového kamene a podklenutý dvěma segmentovými oblouky na střední pilíř, s plným zábradlím. S výklenkem pro sochu sv. Jana Nepomuckého dočasně deponovanou u vchodu do areálu kostela sv. Jakuba Většího se hřbitovem. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
východní strana mostu od bývalého zámeckého pivovaru
© Jaroslav Špiroch 09/2022
Kolinec (německy Kolinetz) je městys nacházející se v okrese Klatovy. První písemná zmínka pochází z roku 1290, ale začátek osidlování můžeme spojit s datací zdiva kolineckého kostela, jehož stavba byla dokončena přibližně v roce 1180. Z pamětihodností kromě shora uvedeného barokního mostu se zde nachází původně románský kostel sv. Jakuba Většího s přilehlým hřbitovem, u vchodu do jeho areálu na levé straně stojí dočasně deponovaná socha sv. Jana Nepomuckého a na pravé straně kamenný kříž. Naproti kostelu přes silnici najdeme barokní faru, v centru pak přestavbami na školu znehodnocený empírový zámek se zámeckým parkem, dále židovský hřbitov, výklenkovou kapličku, pomník obětem světových válek a pomník 1. dělostřeleckého pluku Čs. samostatné obrněné brigády, který zde "ukončil svou bojovou cestu". Na úpatí kopce Vidhošť je, dle pověsti, zázračná studánka Filipínka. Okrajem městyse prochází železniční trať č. 185 (Horažďovice předm. - Domažlice); autobusové spojení má se Sušicí, Klatovy a Hrádkem u Sušice. Prochází tudy modrá turistická stezka a cyklotrasy č. 2041, 2082, 2086 a 2092.
web obce; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 10.10. 2022
popis

Barokní most z 18. století; přemostění je zdokumentováno i na historických mapách z 18. a 19. století. Silniční most zalomeného půdorysu o dvou segmentových obloucích na středním pilíři; zděný z lomového kamene. Plné kamenné zábradlí je kryto kamennými deskami s přesahem na vnějších jeho stranách; zábradlí je na západní straně půlkruhově zalomeno kolem výklenku pro sochu světce. Na vnější západní straně mostu je umístěn nevzhledný betonový můstek pro chodce se železným zábradlím (dle místostarosty městyse ing. Jiřího Chrousta bude po dohodě s památkáři odstraněn a nahrazen proskleným můstkem). Socha sv. Jana Nepomuckého je dočasně deponována vlevo u vchodu do areálu kostela sv. Jakuba Většího s hřbitovem. Stojí na žulovém hranolovém podstavci; pískovcová socha v podživotní velikosti v klidném postoji, oděná v mírně zvlněné kanovnické roucho s nakročenou pravou nohou. Na pokrčené levé ruce spočívá kříž, jehož…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 10.10. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kolinec

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16776
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama