Barokní fara z 2. poloviny 18. století. Přízemní budova široké obdélné dispozice, doplněná mladším hospodářským zázemím; rámcově z 19. století. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
pohled na hlavní průčelí fary ze západu
© Jaroslav Špiroch 09/2022
Kolinec (německy Kolinetz) je městys nacházející se v okrese Klatovy. První písemná zmínka pochází z roku 1290, ale začátek osidlování můžeme spojit s datací zdiva kolineckého kostela, jehož stavba byla dokončena přibližně v roce 1180. Z pamětihodností kromě výše uvedené barokní fary je již zmíněný naproti stojící původně románský kostel sv. Jakuba Většího s přilehlým hřbitovem, u vchodu do jeho areálu na levé straně socha sv. Jana Nepomuckého (dočasně deponována z barokního mostu přes říčku Ostružnou u zámku) a na pravé straně kamenný kříž. Dále zde najdeme přestavbami na školu znehodnocený bývalý empírový zámek se zámeckým parkem, barokní most přes Ostružnou u zámku (v místě u bývalého zámeckého pivovaru), židovský hřbitov, výklenkovou kapličku, pomník obětem světových válek a pomník 1. dělostřeleckého pluku Čs. samostatné obrněné brigády, který zde "ukončil svou bojovou cestu". Na úpatí kopce Vidhošť je, dle pověsti, zázračná studánka Filipínka. Okrajem městyse prochází železniční trať č. 185 (Horažďovice předměstí-Domažlice); autobusové spojení má se Sušicí, Klatovy a Hrádkem u Sušice. Prochází tudy modrá turistická stezka a cyklotrasy č. 2041, 2082, 2086, 2092.
web obce; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 10.10. 2022
popis

Barokní objekt fary pochází z 2. poloviny 18. století, stodola asi z 1. poloviny 19. století. Chlévy a ohradní zeď s bránou rámcově z 19. století. Budova fary je přízemní, široké obdélné dispozice, v průčelí s trojúhelným štítem s volutovými křídly. Ve štítě jsou dvě malá okénka obdélníkového tvaru, uprostřed mezi nimi kartuše. Po stranách dva křížkové, lístkové průzory. V přízemí, které je odděleno římsou krytou prejzy, jsou tři obdélná okna, z nichž střední je umístěno asymetricky. Kryta je sedlovou střechou se dvěma masivními komíny. Interiér plochostropý, jedna místnost je valeně sklenuta. K původním konstrukcím patří asi klenby, některé stropy, volutový štít, většina oken a vstupy. Dílčí úpravy a opravy provedeny v 19. a v 80. létech 20. století. V areálu fary jsou na její protilehlé straně přízemní budovy bývalých chlévů, na východě již jen torzo bývalé stodoly, zahrada na severovýchodě a celý…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 10.10. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kolinec

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16775
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama