Kostel s románskými základy byl patrně postaven klášterní hutí někdy kolem r. 1200 (dle historika V. Mencla). Prvně se zmiňuje ve 14. stol. R. 1755 byl kostel barokní přestavbou rozšířen. R. 1854 přistavěna mohutná kostelní věž. Zachován raně gotický presbytář, pozdně got. Madona (konec 15. stol.).
Hlavní obrázek místa
kostel v Kolinci
pohled ze hřbitova
© Alena Volná, 11/2010
Kolinec, známý rovněž tím, že zde měl chalupu Jan Werich, leží v údolí poblíž hradu Velhartice.
Alena Volná , 29.11. 2010
popis

Kostel sv. Jakuba Většího

Původně románský kostel (zachovány části román. zdiva, zbytky pův. románského opevnění). Jednolodní orientovaná stavba z lomového kamene, s trojboce uzavřeným, raně gotickým presbytářem, nad který byla r. 1854 přistavěna mohutná hranolová věž. Na jižní straně presbytáře je podélná sakristie, vedle které je na jižní straně lodi kostelní předsíň. V západní části kostela bývala dříve (patrně již od založení kostela) panská tribuna, přístupná samostatným vchodem, ke kterému byl přístup po dřevěném můstku, spojujícím kostel s pův. přilehlým feudálním dvorcem (zazděný vchod za dnešními varhanami). Roku 1755 byl kostel při opravě přestavěn – byl prodloužen a sklenut presbytář. Fasáda presbytáře je členěna pilastry, věže lizénovými rámci a sdruženými okny, ostatní fasády hladké. Presbytář je sklenut plackou se štukovým zrcadlem, v závěru klenba s výsečemi, loď (původně zaklenuta valenou klenbou) je plochostropá se štukovým zrcadlem, stěny presbytáře…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia 1978; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Karel Kuča; http://www.kolinec.eu/pisemnosti/mara-3.htm, 2.10. 2012

historie

Kostel sv. Jakuba Většího

Kostel v Kolinci je typickou ukázkou úlohy vesnických kostelů v průběhu osmi století. Byl postaven v románském slohu okolo roku 1200, zmiňuje se až ve 14. století, kdy byl kostelem farním. Původní románské zdivo je patrné nejen v samotném kostele, ale i ve zbytcích strategického opevnění na vyvýšenině, na níž byl kostel vystavěn. Presbytář je raně gotický, v 18. století při barokní přestavbě byl prodloužen a rozšířen. Roku 1854 byla vystavěna mohutná hranolová věž. Hlavní oltář je podle vzoru hlavního oltáře chrámu v Klatovech, vedlejší oltář sv. Barbory z rokokového období. Dalšími oltáři jsou oltář Panny Marie, sv. Antonína a sv. Anny, které jsou bezcenné.

Alena Volná, 29.11. 2010

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kolinec

Místa v okolí

 Kolinec
 židovský hřbitov
 Ujčín
 kaple Panny Marie
 Mlázovy
 Mokrosuky
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Kašovice
 Malonice
 Boříkovy
 Velhartice
 Hradiště
 Zavlekov
 Čejkovy
 Hrádek u Sušice
 židovský hřbitov
 Svojšice
 Podolí
 Nemilkov
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Těšetiny
 Žikov
 Hlavňovice
 Svatobor
 Nový Čestín
 Lipová Lhota
 Kněžice
 Miřenice
 Nalžovy
 Mochtín
 Srbice
 Petrovice
 barokní kaple
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Kámen neštěstí
 kašna
 Ballymotte
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 lesopark Prašivice
 Hrad pod Hrnčířem
 městský špitál
 Újezdec
 Chamutice
 kostel sv. Blažeje
 Habartice
 Volšovy
 Plánice
 Hořákov
 Jiřičná
 Čachrov
 Budětice
 Kojšice
 Březí
 Kouskova Lhota
 Obytce
 Loučová
 Kratice
 židovský hřbitov
 Sobětice
 boží muka
 Dlouhá Ves
 Dolejší Těšov
 synagoga
 Luby
 štola Loreta
 Loreta
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Lovčice
 Rabí
 Dolejší Krušec
 Týnec
 Javorná
 Žichovice
 kašna II
 Horská synagoga
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Lomec
 boží muka
 Bílá věž
 městské opevnění
 kaple sv. Václava
 boží muka
 radnice
 Dražovice
 Dražovice
 Černá věž
 Němčice
 Opálka
 synagoga
 kostel sv. Mořice
 židovský hřbitov
 švédské hroby
 Palvinov
 Karlov
 kostel sv. Michala
 hrobka rodiny Schmid
 Sedlo
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Beňovy
 Žihobce
 Kašperk
 Pustý hrádek
 Újezd u Štěpánovic
 Štěpánovice
 Pancíř
 Svrčovec
 Hrad u Strašína
Základní informace místa
ID místa: 9546
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama