Kostel s románskými základy byl patrně postaven klášterní hutí někdy kolem r. 1200 (dle historika V. Mencla). Prvně se zmiňuje ve 14. stol. R. 1755 byl kostel barokní přestavbou rozšířen. R. 1854 přistavěna mohutná kostelní věž. Zachován raně gotický presbytář, pozdně got. Madona (konec 15. stol.).
Hlavní obrázek místa
kostel v Kolinci
pohled ze hřbitova
© Alena Volná, 11/2010
Kolinec, známý rovněž tím, že zde měl chalupu Jan Werich, leží v údolí poblíž hradu Velhartice.
Alena Volná , 29.11. 2010
popis

Kostel sv. Jakuba Většího

Původně románský kostel (zachovány části román. zdiva, zbytky pův. románského opevnění). Jednolodní orientovaná stavba z lomového kamene, s trojboce uzavřeným, raně gotickým presbytářem, nad který byla r. 1854 přistavěna mohutná hranolová věž. Na jižní straně presbytáře je podélná sakristie, vedle které je na jižní straně lodi kostelní předsíň. V západní části kostela bývala dříve (patrně již od založení kostela) panská tribuna, přístupná samostatným vchodem, ke kterému byl přístup po dřevěném můstku, spojujícím kostel s pův. přilehlým feudálním dvorcem (zazděný vchod za dnešními varhanami). Roku 1755 byl kostel při opravě přestavěn – byl prodloužen a sklenut presbytář. Fasáda presbytáře je členěna pilastry, věže lizénovými rámci a sdruženými okny, ostatní fasády hladké. Presbytář je sklenut plackou se štukovým zrcadlem, v závěru klenba s výsečemi, loď (původně zaklenuta valenou klenbou) je plochostropá se štukovým zrcadlem, stěny presbytáře…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia 1978; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Karel Kuča; http://www.kolinec.eu/pisemnosti/mara-3.htm, 2.10. 2012

historie

Kostel sv. Jakuba Většího

Kostel v Kolinci je typickou ukázkou úlohy vesnických kostelů v průběhu osmi století. Byl postaven v románském slohu okolo roku 1200, zmiňuje se až ve 14. století, kdy byl kostelem farním. Původní románské zdivo je patrné nejen v samotném kostele, ale i ve zbytcích strategického opevnění na vyvýšenině, na níž byl kostel vystavěn. Presbytář je raně gotický, v 18. století při barokní přestavbě byl prodloužen a rozšířen. Roku 1854 byla vystavěna mohutná hranolová věž. Hlavní oltář je podle vzoru hlavního oltáře chrámu v Klatovech, vedlejší oltář sv. Barbory z rokokového období. Dalšími oltáři jsou oltář Panny Marie, sv. Antonína a sv. Anny, které jsou bezcenné.

Alena Volná, 29.11. 2010

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kolinec

Místa v okolí

 Kolinec
 židovský hřbitov
 Ujčín
 Mlázovy
 Mokrosuky
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Kašovice
 Malonice
 Boříkovy
 Velhartice
 Hradiště
 Zavlekov
 Čejkovy
 Hrádek u Sušice
 Svojšice
 židovský hřbitov
 Podolí
 Nemilkov
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Těšetiny
 Hlavňovice
 Svatobor
 Nový Čestín
 Lipová Lhota
 Miřenice
 Nalžovy
 Mochtín
 Srbice
 Petrovice
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Ballymote
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Hrad pod Hrnčířem
 městský špitál
 Újezdec
 Habartice
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Volšovy
 Hořákov
 Jiřičná
 Čachrov
 Budětice
 Kojšice
 Březí
 Kouskova Lhota
 Obytce
 Loučová
 Kratice
 židovský hřbitov
 Sobětice
 Dolejší Těšov
 Dlouhá Ves
 synagoga
 Luby
 štola Loreta
 Loreta
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
 Lovčice
 kostel sv. Anny
 Dolejší Krušec
 Týnec
 Javorná
 Žichovice
 Horská synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 Lomec
 boží muka
 Bílá věž
 městské opevnění
 Dražovice
 Černá věž
 Němčice
 boží muka
 radnice
 Dražovice
 Opálka
 kostel sv. Mořice
 synagoga
 švédské hroby
 Palvinov
 Karlov
 židovský hřbitov
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Michala
 Sedlo
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 Žihobce
 Kašperk
 Pustý Hrádek
 Újezd u Štěpánovic
 Štěpánovice
 Pancíř
 Svrčovec
 Hrad u Strašína
Základní informace místa
ID místa: 9546
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama