Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ze 17.stol. postaven pány ze Šternberka na místě staršího kostela, který roku 1734 ustoupil novému podle plánů slavného stavitele Kiliána Ignáce Dienzenhofera.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 8/2005

popis kostela

Jihozápadní část nepomuckého náměstí A. Němejce uzavírá jedna z hlavních dominant města – poutní chrám sv. Jana Nepomuckého. Jižní průčelí této pozoruhodné stavby K.I. Diezenhoffera tvoří plochý rizalit s kamenným portálem staršího kostela a dvě věže. V nikách jsou umístěny barokní plastiky svatého Františka, Dominika a Jana Křtitele. Největší chrámový prostor zaujímá loď čtvercového půdorysu, jejíž centrální část je sklenuta plackou. Hlavní oltář je zdoben sochou sv. Jana z roku 1848. Boční oltáře jsou zasvěceny sv. Anežce České a sv. Mikulášovi. Na kůru nad hlavním vchodem se nacházejí varhany z roku 1912. K příležitosti Janova narození a úmrtí se zde každoročně konají bohoslužby, které jsou cílem mnoha poutníků.
12.2. 2006
historie

Dnešní kostel, zbudovaný nákladem majitele panství hraběte Adolfa Bernarda z Martinic dle plánů Kiliána Ignáce Diezenhoffera v letech 1734-38, nahradil starší kostelík sv. Jana Křtitele postavený Šternberky v letech 1639-54 (obnovený po požáru r. 1688 – z té doby pochází hlavní portál) na údajném místě rodného domu sv. Jana Nepomuckého. V roce 1855 poničil oheň obě věže, které byly až do konce 19. stl. provizorně zastřešeny.

12.2. 2006

otvíračka

Kostel je obvykle přístupný každý den zhruba od 9 do 17 hod. Vstup zdarma.

12.2. 2006

pověsti

Dle legendy stojí chrám na místě rodného domu sv. Jana Nepomuckého. Městečko Nepomuk bylo těžce postiženo třicetiletou válkou. I rodný dům sv. Jana byl v troskách. Avšak jako zázrakem zůstala zachována zeď s obrazem Kristova narození. Když byl pak na místě domu zbudován kostelík zasvěcený sv. Janu Křiteli, zdobil jej prý i obraz Jana Nepomuckého, který tehdy ještě nebyl svatořečený. Když budějovický biskup navštívil kostel a spatřil onen portrét, rozhněval se a přikázal ho odstranit. Ruka, kterou na obraz ukázal, mu pak prý do roka uschla a prchlivý biskup zemřel.

12.2. 2006

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Nepomuk

Místa v okolí

 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Poustevna
 Prádlo
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 Potenštejn
 Žinkovy
 Podhůří
 kostel sv. Václava
 Životice
 kostel sv. Václava
 Chocenice
 Chocenice
 Oselce
 Strašná skála
 Lovčice
 Dožice
 kostel sv. Jiljí
 Na Skále
 Lázně Letiny
 Hradiště
 Řesanice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 synagoga
 Defurovy Lažany
 Kratice
 židovský hřbitov
 boží muka
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Kasejovice
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Němčice
 Chlum
 skanzen Chanovice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 Plánice
 Chanovice
 kostel sv. Blažeje
 Starý Smolivec
 Mítov
 Hluboká
 Kožich
 kostel sv. Ondřeje
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 pivovar
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 kostel sv. Matěje
 Vlčtejn
 židovský hřbitov
 Lnáře
 Měcholupy
 Řenče
 Pole
 Habartice
 Kadov
 Třemšín
 Třemšín
 Obytce
 Hengst
 Netunice
Základní informace místa
ID místa: 3896
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama