V západních Čechách jedinečný příklad romantizující úpravy krajiny v 19. století. Rozsáhlý park s původní smrkovou výsadbou, doplněný alejemi listnatých stromů. V něm romantické stavby-zřícenina hradu Ballymotte, drak 1, drak 2, želva, gloriet (altán), hájovna a jezírko s čápem. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
začátek cesty k lesoparku, uprostřed křížek, vlevo v pozadí bývalá hájovna
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Začátek cesty k lesoparku je na odbočce u křížku (a u bývalé hájovny) na silnici z Nalžov do Zahrádky. Prochází tudy modrá turistická stezka, která vás spolehlivě dovede k uvedeným zajímavostem.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 23.11. 2021
popis

Prašivický vrch představuje výraznou krajinnou dominantu s nejvyšší nadmořskou výškou 575 m. Krajinný lesopark se rozkládá na jeho jižním svahu; rozsáhlý, s původní smrkovou výsadbou, doplněnou umělou výsadbou listnatých stromů při hlavních alejích, které spojují romantizující stavby a skulptury. Mezi největší patří stavba umělé zříceniny hradu Ballymotte (viz samostatné heslo). K dalším patří pak kamenné plastiky drak 1, drak 2 a želva, jezírko s čápem a gloriet (altán); na jižním okraji pak původně klasicistní hájovna. Celý komplex je památkově chráněný. V západních Čechách jedinečný příklad romantizující úpravy krajiny v 19. století

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 17.11. 2021

historie

Komponovaný přírodní park na vrchu Prašivec byl založen na jeho jižním svahu severovýchodně od města Nalžovské Hory. Unikátní historicko-romantický krajinný komplex, který nemá v západních Čechách obdoby, založil majitel zdejšího panství hrabě Ludvík Taaffe (1791-1855). Parkové úpravy byly prováděny v letech 1837-1845; doplněny romantickými stavbami a skulpturami v letech 1842-1874. Další úpravy byly provedeny v letech 1886-1913. Klasicistní hájovna pravděpodobně z 18./19. století je zachycena na mapě Stabilního katastru (1837). V posledních letech proběhly opravy romantických objektů a skulptur, na barevné provedení čeká ještě drak 2 a pouze gloriet (altán) je ještě ve značně zchátralém stavu a čeká na opravu. Původní klasicistní hájovna v jižní části parku pozbyla památkové ochrany a myslím si, že byla nynějšími majiteli necitlivě rekonstruována.

Památkový katalog NPÚ; Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 17.11. 2021

Vývoj událostí místa

  • 2006

    Zchátralý objekt hájovny zakoupen soukromým majitelem od původních majitelek Müllerových.

  • duben 2019 - říjen 2019

    Byl lesopark vytěžen

Plzeňský kraj,

Místa v okolí

 Ballymotte
 Nalžovy
 Miřenice
 Zavlekov
 boží muka
 Budětice
 Čejkovy
 Lipová Lhota
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Lovčice
 kaple Panny Marie
 Tedražice
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 Kratice
 kostel sv. Vavřince
 Žichovice
 Kašovice
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Hrádek u Sušice
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Podbranský mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Rosenauerův mlýn
 Mokrosuky
 Podměstský mlýn
 Defurovy Lažany
 Mlázovy
 židovský hřbitov
 Ujčín
 synagoga
 Kámen neštěstí
 kašna
 Rozacínovský dům
 Voprchovský dům
 Habartice
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Boříkovy
 městský špitál
 Svatobor
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Chlum
 Dražovice
 Dražovice
 Hradiště
 Oselce
 Svojšice
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 Hvížďalka
 Žikov
 Nový Čestín
 Němčice
 Těšetiny
 barokní kaple
 Malonice
 Velhartice
 Frymburk
 Volšovy
 židovský hřbitov
 Obytce
 Žihobce
 kostel sv. Václava
 Mochtín
 Střelské Hoštice
 sýpka a kalvarie
 Mačice
 kostel sv. Ondřeje
 Petrovice
 Řesanice
 Kněžice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 židovský hřbitov
 Chamutice
 Podhůří
 Hrad pod Hrnčířem
 Hlavňovice
 Vojnice
 Nemilkov
 Kladruby
 Kladruby
 Jiřičná
 Životice
 Štěchovice
 Měcholupy
 Ohrazenice
 synagoga
 Tažovice
 kostel sv. Jakuba
 kamenný most
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 Předslav
Základní informace místa
ID místa: 16057
Typ místa: příroda
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama